آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 27675
تاریخ انتشار : 5 خرداد 1392 11:35
تعداد بازدید : 503

طرح جبران هزینه تراکنش های ناموفق روی میز شورای پول و اعتبار

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات بانک مرکزی با بیان اینکه برای جبران هزینه های برداشت های ناموفق بانکی طرحی به شورای پول و اعتبار ارایه می شود گفت: محاسبات تراکنش های ناموفق بر اساس جدول ساعتی تنظیم خواهد شد.

خبرگزاری مهر- ناصر حکیمی‌ گفت: برای تشویق بانک‌ها به سرویس‌دهی مناسب از طریق دستگاه‌های خودپرداز، بانک مرکزی طرحی را به شورای پول و اعتبار ارایه کرده است که امیدواریم به تصویب برسد.
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات بانک مرکزی افزود: بر اساس این طرح افرادی که سرویس‌گیری آنها از طریق دستگاه‌های خودپرداز به مشکل برخورد می‌کند و از حساب آنها پول برداشت می‌شود اما خدمتی دریافت نمی‌کنند، هزینه‌ای بابت تراکنش ناموفق به آنها پرداخت می‌شود.
وی با بیان اینکه این هزینه از محل هزینه‌های تراکنش‌های ناموفق بانک‌ها دریافت و به حساب افراد واریز می‌شود، گفت: با توجه به اینکه از لحاظ ارتباطات شخصی و ارتباطات مالی این امر اتفاق نامطلوبی برای مشتری بانکی محسوب می‌شود، بانک مرکزی درصدد است که به عنوان جبران بخشی از زحمتی که فرد متقبل شده است و سرویسی که دریافت نکرده است، از محل هزینه‌های تراکنش ناموفق بانکی مبلغی برای جبران زیان به حساب شخص زیان دیده به عنوان معذرت‌خواهی مالی واریز کند.
حکیمی ‌با بیان این مطلب که این موضوع به عنوان پیشنهاد مطرح است، گفت: نرخ جبران به میزانی بالا است که هیچ شائبه‌ای ایجاد نشود که بانک از پول فرد در همان مدت زمان یک یا دو روزی که پول در حساب‌های بانکی است، استفاده می‌کند، البته علاوه بر آن هزینه ثابتی هم در نظر گرفته می‌شود.
این مقام مسوول در بانک مرکزی افزود: فرضا فردی به فروشگاهی مراجعه کرده و نتوانسته از طریق کارت خود هزینه خرید را پرداخت کند، بنابراین یا باید از فروشگاه خارج شود و از دستگاه خودپرداز پول برداشت کرده و دوباره به فروشگاه بازگردد یا اینکه از خرید خود انصراف دهد.
وی با بیان اینکه به ازای هر تراکنش ناموفق مبلغی در نظر گرفته می‌شود، گفت: همچنین بر اساس طرح دیگری محاسبات تراکنش‌های ناموفق بر اساس جدول ساعتی تنظیم خواهد شد و در ساعات پیک مراجعه مشتریان بانکی هزینه تراکنش‌های ناموفق بیشتر از ساعت کم ترافیک خواهد بود.
هزینه تراکنش‌های ناموفق بانکی در حال حاضر به صورت روزانه محاسبه می‌شود و چنانچه تا پنج درصد خدمات ناموفق باشد هزینه‌ای از بانک دریافت نمی‌شود، اگر 10 تا 15 درصد تراکنش‌ها ناموفق باشد 100 تومان هزینه دریافت می‌شود. اگر تراکنش‌های موفق بیش از 85 درصد باشد به ازای هر تراکنش ناموفق 50 تومان هزینه از بانک دریافت می‌شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :