آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 27629
تاریخ انتشار : 4 خرداد 1392 11:29
تعداد بازدید : 719

با مشارکت سازمان نظام صنفي رايانه‌اي و سازمان ملي استاندارد

15 استاندارد فاوا در شبکه اختصاصي دولت رونمایی شد

سازمان نظام صنفي رايانه اي کشور با ارایه فهرستي از استاندارد فاوا در شبکه اختصاصي دولت، مورد قدردانی نهاد رياست جمهوري و سازمان ملي استاندارد قرار گرفت.

روابط عمومي سازمان نظام صنفي رايانه‌اي- در مراسم رونمايي از استانداردهاي شبكه اختصاصي دولت و سرويس‌هاي ملي که روز سه‌شنبه گذشته با حضور معاون اجرايي ریيس‌جمهور، سرپرست مرکز ICT و امنیت نهاد رياست جمهوري، مديران سازمان ملي استاندارد و هياتي از مديران سازمان نظام صنفي رايانه‌اي برگزار شد، از 15 استاندارد فاوا در شبکه اختصاصي دولت رونمايي شد.
در اين مراسم، نهاد رياست جمهوري و سازمان ملي استاندارد از تلاش‌هاي سازمان نظام صنفي رايانه‌اي به عنوان ارایه‌کننده اين استانداردها قدردانی کردند و بر نقش کليدي بخش خصوصي فاوا در پيشبرد اهداف دولت الکترونيکي تاکيد شد.

دولت، چاره‌اي جز الکترونيکي شدن ندارد
حميد بقايي، معاون اجرايي ریيس‌جمهور، در اين مراسم که در محل مديريت اجرايي نهاد رياست جمهوري برگزار شد، اجراي دولت الکترونيکي را يکي از مهم‌ترين دستاوردهاي دولت نهم و دهم خواند و گفت: افزايش نقاط ارتباطي در شبکه اختصاصي دولت و استانداردسازي بدنه آن، به عنوان نمونه‌اي از دستاوردهاي دولت در زمينه توجه به دولت الکترونيکي است که در اين راه بايد از تلاش‌ها و توجه بخش خصوصي و به ويژه سازمان نظام صنفي رايانه‌اي و سازمان ملي استاندارد تشکر کرد.
بقايي با بیان اينکه دولت، چاره‌اي جز الکترونيکي شدن ندارد، افزود: ديگر نيازي به مکلف کردن دستگاه‌ها براي پيشروي به سمت دولت الکترونيکي نيست؛ خوشبختانه تمامي سازمان‌ها بودجه مشخصي براي فناوري اطلاعات دارند که بايد به شکل صحيح مورد استفاده قرار گيرد.
او عملياتي کردن شبکه اختصاصي دولت را يک امر ذاتي و هويت بخش در مجموعه‌هاي اداري دانست و افزود: دستگاه‌هاي دولتي تمايل دارند بخش عمده‌اي از خدمات خود را در شبکه ملي دولت پايه‌گذاري کنند. به همين دليل وضع استانداردها و حفظ امنيت در اين شبکه، اهميت بسياري دارد.

بدون فاوا به اهداف 1404 نمي‌رسيم
در ادامه اين مراسم، نظام‌الدين برزگري، رييس سازمان ملي استاندارد ايران گفت: در رابطه با رايانه و تجهيزات فناوري اطلاعات و فراوري داده‌، تاکنون 853 عنوان استاندارد تدوين شده است كه بايد توسط تمامي دستگاه‌ها اجرايي شود. ما معتقديم بدون به‌کار بردن فناوري اطلاعات و ارتباطات نمي‌توان به اهداف سال 1404 رسيد.
برزگري با اشاره به نقش سازمان نظام صنفي رايانه‌‌اي براي پيشبرد استانداردها در شبکه اختصاصي دولت گفت: اين سازمان توانست فعاليت بسيار خوبي در تهيه 63 استاندارد فاوا در شبکه اختصاصي دولت داشته باشد که 15 استاندارد ICT امروز رونمايي مي‌شود. در ادامه، کاظم آيت‌اللهي، ریيس سازمان نظام صنفي رايانه‌اي کشور ضمن ابراز خرسندي از همکاري سه جانبه نظام صنفي با سازمان ملي استاندارد و نهاد رياست جمهوري، در رابطه با شبکه اختصاصي دولت گفت: خوشحاليم که بخش خصوصي توانست اثبات کند که اعتلاي حرکت با زيرساخت دانش‌محور ميسر مي‌شود و تنها راه توسعه پايدار توجه به ICT است.
همچنين نايب ریيس اول سازمان نظام صنفي رايانه‌اي کشور، در تشريح تدوين استانداردهاي فاوا و مديريت در شبکه اختصاصي دولت گفت: اين پروژه در چهار مرحله پيش رفت. در مرحله اول، استانداردهاي فاوا در دو بعد داخلي و بين‌المللي مورد مطالعه قرار گرفتند. نقطه عطف اين پروژه، در مرحله دوم بود که طي آن استانداردهاي شبکه دولت نيازسنجي شد.
آزاده داننده با اشاره به حجم مطالعات صورت گرفته در اين پروژه افزود: دو هزار و 700 استاندارد بين‌المللي اين حوزه را مورد بررسي قرار داديم و به دنبال متدولوژي خاصي بوديم که رويکرد خاص شبکه دولت را تامين کند؛ چراکه شبکه دولت زيرساختي براي مجموعه تعاملات دولت و در واقع زيرساختي براي خدمات دولت الکترونيکي ‌است‌؛ اختلال در اين زيرساخت، اختلال در شيوه زندگي مصرف‌کنندگان است.
ریيس سازمان نظام صنفي رايانه‌اي تهران به عنوان مدير پروژه تدوين استانداردهاي فاواي شبکه اختصاصي دولت افزود: با اين نگاه مدل «شايستگي اعتماد براي شبکه دولت و خدمات الکترونيکي» در اين شبکه شناسايي و بومي شد؛ عمده اين استانداردها که به چرخه حيات اين شبکه توجه کرده و رفتار بازيگران شبکه را مدنظر قرار مي‌دهد.
به گفته داننده، دستاورد مهم اين پروژه در کنار معرفي استانداردها، مناسبات و فضاي نهادي-سازماني بود که ايجاد شد. امروز شروع راه بزرگ ايجاد ظريفت‌هاي لازم براي اجراي اين استانداردها است. ریيس سازمان نظام صنفي رايانه‌اي تهران با تاکيد بر اينکه حضور تامين کنندگان خصوصي براي پيشبرد شبکه اختصاصي دولت ضرورت داد، گفت: شبکه دولت که پيش از اين توسط مرکز فاوا نهاد رياست جمهوري صورت گرفت با اين رشد شتابنده هم‌اکنون بايد از طريق مجموعه‌اي از تامين‌کنندگان خصوصي و بازيگران دولتي پيش‌رفته و توسعه يابد. با اين فرآيند، نقش مرکز فاوا هم در رابطه با شبکه دولت تغيير مي‌کند و بيشتر نقش نظارت و تنظيم رفتار بازيگران اين عرصه را مي‌يابد.

افزايش تعداد نقاط ارتباطي شبکه دولت
همچنين، حسن چيتي، سرپرست مرکز فناوري اطلاعات و ارتباطات و امنیت ریيس‌جمهور با اشاره به لزوم تدوين استانداردها در شبکه اختصاصي دولت گفت: طبق برنامه، ضرورت دارد تمامي مبادلات و مکاتبات دولت در اين شبکه صورت گيرد، بنابراين رعايت پروتکل‌هاي مشخصي در اين شبکه اهميت فراواني دارد.
او افزود: پس از راه‌اندازي اين شبکه در سال 76، طي يک بلوغ سازماني، شبکه اختصاصي دولت در سال 87 مورد بازنگري و تکميل قرار گرفت و ما توانستيم تعداد نقاط ارتباطي اين شبکه را به سه هزار و 200 نقطه در کشور برسانيم اما اين تعداد مطلوب ما نيست و قصد داريم با همکاري وزارت ارتباطات و شوراي امنيت ملي اين تعداد را به پنج هزار و 500 نقطه برسانيم.
چيتي با اشاره به همکاري سازمان نظام صنفي رايانه‌اي و سازمان ملي استاندارد، در اين رابطه گفت: اين شبکه براي کاراتر شدن و کنترل هزينه‌ها، همواره نيازمند استانداردهاي مختلف است و خوشبختانه با همکاري سازمان نظام صنفي رايانه‌اي و سازمان ملي استاندارد، اين امر فراهم شده است.
او با تشکر از تلاش‌هاي صورت گرفته، از سازمان ملي استاندارد و سازمان نظام صنفي رايانه‌اي خواست که براي اجراي فاز دوم اين همکاري آماده باشند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :