آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 27628
تاریخ انتشار : 4 خرداد 1392 11:27
تعداد بازدید : 1008

برنامه های مرکز تحقیقات صنایع انفورماتیک تشریح شد

سینا: امسال برای کالاهای IT تاییدیه بین المللی استاندارد می گیریم

مركز تحقيقات صنايع انفورماتيك 22 سال پیش به منظور ارتقا و توسعه سطح تكنولوژي ملي تاسیس شد و با وجود واکنش های مثبت و منفی فعالان و صاحب نظران صنف فناوری اطلاعات توانست گام های خوبی در زمینه استاندارد محصولات IT بردارد. مدیرعامل مرکز تحقیقات صنایع انفورماتیک به مقوله استاندارد کالا اهمیت بسیاری می دهد و معتقد است، استاندارد حق مسلم تمام مصرف کنندگان است. وی اظهار امیدواری می کند که روزی برسد؛ اهالی صنف به استاندارد مانند یک بازدارنده کسب و کار نگاه نکنند بلکه آن را یک نیاز مهم برای توسعه کارشان بپندارند و به دنبال آن باشند. ویدا سینا دستاوردهای این مرکز در سال گذشته و برنامه های آن در سال جاری را تشریح کرده است که در ادامه می خوانید.

فخری زارع

فرهنگ‌سازی گسترده‌تر
مدیرعامل مرکز تحقیات صنایع انفورماتیک یکی از اقدامات مهم این مرکز در سال جاری را فرهنگ‌سازی به صورت برنامه آموزشی عنوان کرد و گفت: برنامه آموزشی در زمینه استاندارد در حال تهیه است که آن را به زودی به نهادهای صنفی اعلام می‌کنیم.
وی افزود: از این طریق متقاضیان مشخص و کلاس‌ها برگزار خواهد شد.
ویدا سینا با اشاره به کلاس‌های آموزشی که سال گذشته برای پاساژها و مجتمع‌های کامپیوتری برگزار شد، گفت: کلاس‌های آموزشی برای ارتقا دانش استاندارد به صورت رایگان برگزار کردیم تا فروشندگان و فعالان صنف با نشان‌های استاندارد آشنا شوند.
وی با بیان اینکه استقبال از کلاس‌ها نسبتا خوب بوده است، افزود: متاسفانه برخی از اهالی صنف هنوز به مقوله استاندارد به عنوان یک بازدارنده کسب و کار نگاه می‌کنند در صورتی ‌که اهمیت قضیه در کارایی شاید نباشد بلکه در ایمنی است.
وی افزود: البته مقوله استاندارد در حال‌حاضر نسبت به سال‌های گذشته تاحدودی جایگاه خود را پیدا کرده و مدیران شرکت‌ها به‌رغم گلایه به دنبال آن هستند.
وی گفت: به منظور ارتقای سطح استاندارد محصول، طرح «تجا» در سازمان استاندارد مطرح و اجرا شده است که به مدیران شرکت‌ها و سازمان‌ها این فرصت را می‌دهد تا محصولات خود را طبق استاندارد ارتقا دهند.

بازرسی در سطح بین‌المللی، برنامه سال 92
ویدا سینا بازرسی در سطح بین‌المللی را از دیگر برنامه‌های مرکز تحقیقات صنایع انفورماتیک در سال جدید نام برد و گفت: هدف ما این است که با مجموعه‌های معتبر بین‌المللی همکاری خوبی داشته باشیم که با این همکاری می‌توانیم محصول را در کشور تست کرده و تاییدیه بین‌المللی آن را بگیریم.
وی افزود: این به نفع صادرکنندگان و افرادی است که می‌خواهند از استانداردهای بین‌المللی استفاده کنند اما مجبورند هزینه‌های بسیاری بابت این کار بپردازند.
سینا با بیان اینکه در حال حاضر در حوزه برق الکترونیک همکاری خوبی با مجموعه‌های بین‌المللی استاندارد داریم، گفت: امیدواریم در حوزه‌های دیگر به خصوص فناوری اطلاعات نیز بتوانیم به صورت رابط میان شرکت‌ها و مجموعه‌های بین‌المللی استاندارد فعالیت کنیم.

تاسیس آزمایشگاه لیزر
مدیرعامل مرکز تحقیقات صنایع انفورماتیک در ادامه به تاسیس آزمایشگاه لیزر توسط این مرکز اشاره کرد و گفت: هم‌اکنون تاسیس آزمایشگاه لیزر را در دستور کار قرار داریم که با توجه به اینکه این اتفاق برای نخستین بار در کشور صورت می‌گیرد، امیدواریم از عهده آن برآییم.
وی افزود: آزمایشگاه لیزر در حوزه تجهیزاتی است که با لیزر کار می‌کند و مصرف تجاری عام دارد.
ویدا سینا افزود: اگر مشکلات ارزی نداشتیم و تسهیلات می‌گرفتیم آزمایشگاه تست ایمپلنت را نیز راه‌اندازی می‌کردیم زیرا مرکز هدف‌گذاری اصلی خود را روی مصرف‌کنندگان گذاشته و به سلامت آنها اهمیت زیادی می‌دهد. وی گفت: شاید هر فردی عرضه کننده دو یا سه محصول باشد ولی در نهایت استفاده کننده هزاران کالاست. بنابراین فعالیت مرکز به نفع تمامی کاربران است.
وی افزود: امیدوارم با هدف‌گذاری‌هایی که در مرکز تحقیقات صنایع انفورماتیک شده است بتوانیم خدمت‌گذار باشیم و به اهداف چشم‌اندار در حوزه کاری خودمان برسیم.

پروژه موفق گواهینامه بلوغ امنیتی محصولات
سینا همچنین پروژه بررسی محصولات امنیتی و ارایه گواهینامه به شرکت‌ها را به عنوان یکی از دستاوردهای موفق مرکز تحقیفات در سال گذشته دانست و گفت: این پروژه‌ای مشرک میان سازمان فناوری اطلاعات و مرکز تحقیقات صنایع انفورماتیک بود که بر اساس آن الزاماتی برای 45 گروه کاری از جمله نرم‌افزارهای تحت وب، اتوماسیون و غیره در نظر گرفته شد که اطلاعات کامل اینکه محصولات براساس چه الزاماتی تست می‌شوند، بر روی سایت سازمان فناوری اطلاعات موجود است.
وی افزود: به دلیل حساس بودن حوزه امنیت بسیاری از سازمان‌ها از این پروژه استقبال کرده گواهینامه سطح بلوغ امنیتی را دریافت کردند.
ویدا سینا همچنین با اشاره به ممیزی شرکت‌های فناوری اطلاعات در حوزه خدمات پس از فروش گفت: مرکز تحقیقات صنایع انفورماتیک با همکاری سازمان حمایت از مصرف‌کننده بحث گارانتی و خدمات پس از فروش محصولات را به طور جدی دنبال می‌کند.
وی افزود: در راستای ممیزی شرکت‌ها در حوزه خدمات پس از فروش کارت‌های گارانتی معتبر شماره‌گذاری می‌شوند.
مدیرعامل مرکز تحقیقات صنایع انفورماتیک فعالیت این مرکز در سال 91 را در مجموع بسیار مثبت ارزیابی کرد و گفت: مرکز تحقیقات سال گذشته آزمایشگاه جدیدی بالغ بر سه هزار و 700 متر در شهرک صنعتی پرند تاسیس کرد و توانست آزمایشگاه حوزه برق الکترونیک را نیز تکمیل کند.
وی افزود: در تمام حوزه‌ها استاندارد 17025 را گرفتیم و آزمایشگاه CEوPKI که زیر نظر مرکز رشد سازمان توسعه تجارت الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت است نیز سال گذشته کارایی قابل قبولی در زمینه استاندارد داشت.
ارتباط خوب با تشکل‌ها
به گفته ویدا سینا این مرکز اکنون ارتباط بسیار خوبی با تشکل‌ها و نهادهای صنفی دارد. وی گفت: در کمیسیون سخت‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و مجمع عالی واردات حضور داریم و با سندیکای تولیدکننده رایانه و اتحادیه صنف فناوران رایانه نیز تفاهم‌نامه امضا کرده‌ایم. سینا افزود: در بسیاری از موارد می‌توانیم به مجموعه‌های صنفی کمک کنیم. اما دوستان صنفی دوری می‌کنند در صورتی ‌که اگر همه باهم به صورت اصولی رویه‌ای را پیش بگیریم بسیاری از کارها را می‌توان انجام داد. وی افزود: متاسفانه این دوستان بیشتر به حذف فکر می‌کنند تا نحوه اجرا. در حالی که اگر صورت مساله استاندارد را نخواهند پاک کنند در نحوه اجراش خیلی می‌توان کار کرد.

الزام برخورد قوه قضاییه
مدیرعامل مرکز تحقیقات صنایع انفورماتیک علت اینکه استاندارد جایگاه خود را پیدا نمی‌کند را فقدان برخورد قاطع از سوی قوه قضاییه عنوان کرد و گفت: باید قوانین سخت‌گیرانه‌ای در زمینه استاندارد کالا وجود داشته باشد و قوه قضاییه با شرکت‌هایی که قوانین را رعایت نمی‌کنند به طور جدی برخورد کند. سینا افزود: در عین حال سایت‌های رسمی خبری اعلام کنند که چه کالایی غیراستاندارد است، این‌گونه شرکت‌ها به دنبال استاندارد می‌روند نه استاندارد به دنبال شرکت‌ها.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :