آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 27564
تاریخ انتشار : 31 اردیبهشت 1392 11:58
تعداد بازدید : 1433

رییس سابق اداره نظام‌هاي‌ پرداخت بانک مرکزي:

کارمزد 200 تومانی برای تراکنش دستگاه های POS منطقی است

پيش از آنکه ناصر حکيمي رياست اداره نظام هاي پرداخت بانک مرکزي را بر عهده بگيرد، مهران شريفي این سمت را برعهده داشت.

او از سال 81 تا سال 89 رياست اداره نظام‌هاي پرداخت را بر عهده داشت و اکنون عضو هيات مديره شرکت تجارت الکترونيک پارسيان است.
مهران شريفي طي گفت‌وگويي با خبرنگار خبرگزاري موج در قياس مسووليت کنوني خود و مسووليت پيشين خود در ساختمان ميرداماد مي‌گويد: مسووليت در بانک مرکزي به مراتب سنگين‌تر بود، چون به هر حال کل سيستم بانکي را در برداشت اما اينجا فقط يک بانک است، قطعا راحت‌تر و بهتر است. این گفت‌وگو را می‌خوانید.
میزان دریافت کارمزد از پذیرندگان
شریفی در مورد مباحث مطرح شده در مورد اخذ کارمزد از پذيرندگان ضمن اشاره به اين مطلب که هنوز ميزان اخذ کارمزد از پذيرندگان تصويب نشده و هنوز تحت بررسي و مطالعه قرار دارد، گفت: اخذ کارمزد از پذيرنده يک استاندارد جهاني است و در همه جاي دنيا اين مساله جا افتاده است که بايد از پذيرندگان کارمزد گرفت. در واقع اين کارمزد هزينه خدماتي است که آن فروشنده پرداخت مي‌کند. بنابراين طبيعي است که در ايران هم طبق اين استاندارد عمل شود. منتها زمان اعمال اين کارمزد در دست بانک مرکزي است و بانک مرکزي در اين مورد بايد تصميم‌گيري کند.
به اعتقاد عضو هيات مديره شرکت تجارت الکترونيک پارسيان، رقم 200 تومان رقم معقولي است که از هر پذيرنده بابت هر تراکنش گرفته شود. يعني در واقع يک درصد مبلغ تراکنش که حداکثر آن و سقف آن 200 تومان مي‌شود.
وي در واکنش به اين سوال که آيا منطقي است که از تراکنش با ميزان 10 هزار تومان و تراکنشي با ميزان 100 ميليوني يک ميزان کارمزد اخذ شود، گفت: يک درصد کل مبلغ، هر آنچه که مي‌شود، معقول نيست.
شاپرک براي درآمدزايي نيامده است
شريفي اين سوال را که آيا شاپرک براي درآمدزايي آمده است؛ اين‌طور پاسخ داد: شاپرک موسسه انتفاعي نيست و براساس سياست‌هاي بانک مرکزي ايجاد شده است. بانک مرکزي هم که سازمان انتفاعي نيست.
سیستمی‌ پیشرفته‌تر از بانک‌های غربی
وي در خصوص گمانه‌زني پيرامون اين مساله که تسويه وجوه با پذيرندگان در واقع نوعي بلوکه منابع است، گفت: اصلا اين امر بلوکه نيست و به آن زمان محاسبه وجوه مي‌گويند. در واقع براساس آنچه که اعلام شده دو ساعت به دو ساعت وجوه پرداخت خواهد شد و پنج يا شش بار در طول روز مبالغ از سوي شاپرک به بانک‌هاي پذيرنده پرداخت مي‌شود.
وي افزود: اين به معني بلوکه شدن و سود بردن نيست. اين يک سيستم و روش تسويه با بانک‌ها است و حتي پيشرفته‌تر و سريع‌تر از روش تسويه در بانک‌هاي غربي است.
تسويه آني حياتي است
مدير سابق اداره نظام‌هاي پرداخت بانک مرکزي در خصوص آنکه آيا برخي از صنوف تسويه آني مجاز مي‌شود، گفت: براي بعضي از اصناف تسويه آني خيلي حياتي است. تا جايي که اطلاع دارم بانک مرکزي در اين زمينه بررسي‌هاي خود را انجام داده تا به آن بابت ساعت تاخير ضرر و زيان وارد نشود.
ادغام به هيچ وجه
وي در ارزيابي خود از ادغام شرکت‌هاي PSP با يکديگر گفت: خيلي موافق نيستم؛ ارتقاي کيفيت بر اثر رقابت به وجود مي‌آيد بنابراين تعداد PSPها هر چقدر بيشتر باشد، رقابت بیشتر مي‌شود و اين موجب ارتقاي کيفيت خدمات خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :