آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 27562
تاریخ انتشار : 31 اردیبهشت 1392 11:56
تعداد بازدید : 543

با تصویب مجلس شورای اسلامی

3/5 میلیارد دلار اعتبار برای شرکت های دانش بنیان و واحدهای تولیدی در نظر گرفته شد

مجلس شورای اسلامی در مصوبه ای مقرر کرد که مبلغ سه میلیارد و 500 میلیون دلار برای تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی بخش غیردولتی، شرکت های دانش بنیان و همچنین استمرار و افزایش تولید پروتئین دامی هزینه شود.

فناوران- نمایندگان مجلس در پایان جلسه علنی نوبت عصر دیروز بند 8 لایحه بودجه در بخش هزینه‌ای را در مورد موضوع حمایت از تولید به تصویب رساندند.
بر این اساس در راستای حمایت از تولید، سرمایه و کار ایرانی مبلغ سه میلیارد و 500 میلیون دلار با رعایت قوانین و مقررات از سوی بانک‌های عامل و با معرفی وزارت‌خانه‌های صنعت، معدن و تجارت و علوم، تحقیقات و فناوری در قالب تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی بخش غیردولتی و شرکت‌های دانش‌بنیان اعطا شود.
در تبصره ذیل این بند نیز آمده است که مبلغ یک میلیارد و 750 میلیون دلار از منابع مذکور، در قالب تسهیلات سرمایه در گردش، به شکل ارزی با معرفی وزارت جهاد کشاورزی در اختیار واحدهای تولیدی بخش غیردولتی قرار می‌گیرد تا در راستای استمرار و افزایش تولید پروتئین دامی هزینه شود.
همچنین با تصویب نمایندگان مجلس دولت موظف شد گزارش موجود و گردش وجوه صندوق توسعه ملی را همراه با لایحه بودجه 93 ارایه کرده و گزارش عملکرد سه ماهه را در پایان هر ماه به کمیسیون اقتصادی و برنامه و بودجه ارایه کند.
بر این اساس مدیران عامل بانک‌های دولتی و غیردولتی موظف هستند حداکثر یک هفته پس از تاریخ درخواست تسهیلات، تمامی مدارک مورد نیاز را به صورت کتبی به اطلاع متقاضی برسانند و پس از تحویل تمامی مدارک موظف‌اند حداکثر دو ماه نسبت به بررسی توجیه فنی، اقتصادی و مالی طرح و اهلیت متقاضی اقدام و در صورت تایید به صندوق توسعه ملی ارسال کنند.
رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی حداکثر مدت 15 روز نسبت به اعلام نظر در رابطه با پرداخت تسهیلات در قالب قرارداد عاملیت با بانک ذی‌ربط اقدام کند. بانک عامل حداکثر طی یک ماه نسبت به عقد قرارداد تسهیلات به متقاضی اقدام و ظرف دو هفته آن را پرداخت کند.
دولت نیز موظف است گزارش جدول موجودی و گردش وجوه صندوق توسعه ملی سال 92 را همراه با لایحه بودجه سال 1393 ارایه کند.
همچنین نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای افزایش سقف تخصیص اعتبار طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای مجوزی را صادر کردند.
بر این اساس در راستای اجرای بند (ل) ماده (224) قانون برنامه پنج‌ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران، کاهش تخصیص اعتبار هر یک از ردیف‌های طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای مندرج در پیوست شماره (1) این قانون حداکثر تا 10 درصد صرفا برای افزایش به سقف تخصیص اعتبار طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای با خاتمه سال 1392 این قانون در هر دستگاه اجرایی و در داخل هر فصل و هر استان مجاز است.
تفاوت بیش از 10‌ درصد در تخصیص و پرداخت ردیف‌های مصوب سایر طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای توسط کمیته‌های تخصیص اعتبار و پرداخت توسط خزانه ممنوع و در حکم تصرف غیرقانونی در اموال عمومی است.
دیروز نمایندگان مجلس همچنین بند مربوط به مالیات بر ارزش افزوده در بودجه سال 92 را تصویب کردند.
بر این اساس بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مجاز است تا مبلغ 10 میلیارد دلار از محل منابع ارزی خود در خارج از کشور را منوط به تعهد و بازپرداخت اصل و سود این تسهیلات از محل منابع داخلی شرکت‌های تابعه وزارت نفت برای تامین منابع طرح‌های وزارت نفت از جمله طرح‌های بالادستی نفت و گاز در حوزه‌های مشترک و خطوط لوله اصلی انتقال گاز و فرآورده‌های نفتی و خطوط انتقال نفت خام و میعانات گازی به شرکت‌های مذکور به‌صورت خط اعتباری اختصاص دهد.
همچنین مالیات بر ارزش افزوده و عوارض آب، برق و گاز با توجه به مالیات و عوارض مندرج در صورت‌حساب (قبوض) مصرف‌کنندگان و همچنین نفت تولیدی و فرآورده‌های وارداتی، فقط یک‌بار در انتهای زنجیره تولید یا توزیع آنها توسط شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی (شرکت‌های پالایش نفت) و شرکت‌های تابعه ذی‌ربط وزارت نفت و شرکت‌های گاز استانی و شرکت‌های تابعه ذی‌ربط وزارت نیرو و شرکت‌های توزیع آب و برق استانی بر مبنای قیمت فروش داخلی محاسبه و دریافت می‌شود. مالیات مزبور به حساب درآمد عمومی نزد خزانه‌داری کل کشور واریز و عوارض طبق قوانین موضوعه توزیع
می‌شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :