آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 27126
تاریخ انتشار : 25 اردیبهشت 1392 11:0
تعداد بازدید : 583

بنیانگذار مایکروسافت احساساتی شد و گریست

گیتس: به نبوغ جابز غبطه می خورم

بیل گیتس، بنیانگذار مایکروسافت چند روز پیش در برنامه تلویزیونی تاثیرگذار “60 دقیقه” که از شبکه CBC پخش شد ، درباره ملاقات هایش با استیو جابز در روزهای پایانی زندگی استیو سخن گفت و درباره روابط میان این دو رقیب دیرینه دنیای فناوری نکاتی بازگو نشده را در میان گذاشت. بیل گفت که ملاقات و واپسین گفت و گو های وی با جابز، همواره به عنوان خاطراتی ارزشمند و مهم برای او باقی خواهد ماند.

گزارش: نسترن صائبی
منابع: CNet و گاردین

وی همچنین از صحبت‌هایی که با هم درباره مسایل خانوادگی‌ داشتند و چیزهایی که از جابز آموخته بود، سخن گفت .
جالب است بدانید که گیتس در موقعیت های مختلف گاه جابز را دشمن خود و گاهی نیز دوست صمیمی‌اش نامیده است . به هر حال، استیو جابز و بیل گیتس همیشه رقبای باهوش و سرسختی در دنیای فناوری بوده‌اند. اما در زندگینامه‌ای که اخیرا از جابز منتشر شده، بیشتر از رابطه پر تنش این دو صحبت می‌شود. در حالی که گیتس بعد از مرگ جابز گفت که در واپسین روزهای زندگی جابز، دو بار به ملاقاتش رفته و نامه‌ای برای او فرستاده است. او همچنین گفت که هیچ حس دشمنی بین آن دو وجود نداشته و همواره یک رقابت سالم کاری و قابل احترام بین آنها حاکم بوده است.
همین هفته پیش
این گفته های گیتس درباره جابز واقعا ضد و نقیض است و همانطور که گفتیم گیتس هر دفعه یکجور از اپل و جابز صحبت کرده است. همین هفته پیش بود که بیل گیتس در خلال مصاحبه‌ای با CNBC گفت که کاربران آی‌پد از این تبلت خسته شده‌اند؛ و چون آنها به آفیس مایکروسافت دسترسی ندارند نمی‌توانند اسناد مورد نظر خود را به راحتی ایجاد کنند. جالب اینجاست که گیتش بعد از این حرف، سنگ خودش را به سینه زد و گفت که سرفیس جایگزین خوبی برای آی‌پد است و سرفیس را محصولی با «قابلیت حمل آسان تبلت، اما قدرت یک PC» دانست. این در حالی است که استقبال از تبلت مایکروسافت واقعا کم بوده و بر اساس آمارهای غیررسمی،‌ کل فروش سرفیس به اندازه فروش یک ماه آی‌پد نیز نبوده است و این تبلت هنوز راه درازی برای رسیدن به آی‌پد که از بدو ورود تا به امروز پرفروش‌ترین تبلت دنیا بوده است، دارد.
جابز در برندینگ و بازاریابی همتا نداشت
به نظر می‌رسد که گیتس در روز مصاحبه‌اش با CBC واقعا احساساتی شده ، زیرا در این مصاحبه فقط از خوبی‌ها و ویژگی‌های منحصر به‌فرد جابز سخن گفت. در بخشی از این مصاحبه، وقتی بحث به موضوعات تجاری و کاری رسید، بیل اعتراف کرد که اپل در زمینه «کنار هم گذاشتن» تمامی عناصر لازم و اساسی در تبلت‌هایش و ساخت یک محصول کاملا یکپارچه، خیلی بهتر از مایکروسافت عمل کرده و این کار استیو بسیار تحسین برانگیز بوده است.
مجری تلویزیون سپس از گیتس پرسید که همیشه دوست داشتی که چه ویژگی از جابز را تو هم داشتی؟ گیتس جواب داد: همیشه دوست داشتم حس بی‌نظیر طراحی و خلاقیتش را داشته باشم. جابز با وجودی‌ که سابقه زیادی در علوم مهندسی نداشت، اما توانست با نظم ذهنی که داشت و همچنین استفاده از احساسات درونی‌اش چنین محصولات منحصر به‌فردی پدید آورد. به طوری که گاهی اینطور به نظر می‌آمد که تمامی مراحل طراحی آن محصول به او الهام شده است. گیتس افزود: جابز در زمینه برند و برندسازی نیز واقعا خبره بود. در واقع، پا گرفتن شرکتی همانند اپل توسط هیچ کس به غیر از ذهن نابغه او ممکن نبود. گیتس همچنین گفت که جابز در زمینه بازاریابی نیز حرف نداشت. استیو نخستین کسی بود که ایده‌ بسیار جالبی را بر سر زبان‌ها انداخت: «آن ایده‌ای که خودت فکر می‌کنی درست است به مشتری ارایه بده، چون او از نیاز خویش بی‌اطلاع است.» به اعتقاد گیتس، ایجاد یک ساختار تبلیغاتی خاص، کاری است که بسیاری از مدیران شرکت‌ها در آن مهارت ندارند.
مسایل شخصی
در این مصاحبه، موضوعات شخصی نیز مطرح شد و مجری برنامه از گیتس پرسید: در مورد رابطه شخصی خود، چه در حضور و چه در غیاب یکدیگر به ما بگویید. جواب گیتس که با ابراز احساسات فراوانی هم همراه بود، این بود که گفت: همه ما می‌دانیم که استیو انسانی بی‌نظیر و با ذهنی درخشان بود. من و استیو با هم بزرگ شدیم و همیشه با مشاهده موفقیت‌های یکدیگر، دیگری را هرچند پنهانی تحسین می‌کردیم و از طرفی هم بیشتر از هر شخص دیگری با ضعف‌های هم آشنا بودیم.
جالب است که خیلی کم پیش می‌آید که گیتس چنین احساسی را در عموم از خودش بروز دهد. به همین دلیل نیز برخی معتقدند که اینگونه صحبت کردن نشان دهنده رابطه بسیار عمیق او با استیو جابز است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :