آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 27039
تاریخ انتشار : 24 اردیبهشت 1392 1:3
تعداد بازدید : 496

وزیر صنعت، معدن و تجارت:

تحریم ها آسیبی به صادرات غیرنفتی نزده است

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه صادرات غیرنفتی یک واجب اقتصادی برای کشور است، گفت:
خوشبختانه حوزه های صنعت، معدن و کشاورزی کاهش درآمدهای نفتی را جبران کرد، به نحوی که شاهد رشد 30 درصدی در صادرات صنعتی بوده ایم.

شاتا- مهدی غضنفری گفت: پس از کاهش درآمدهای ارزی به طور طبیعی بازار تحت تاثیر قرار گرفته و قیمت‌ها بالای می‌رود که این امر ناشی از فشار قیمت ارز و رسیدن آن به دو تا سه برابر بود.
وی افزود: هم‌زمان با  اینکه نرخ ارز از یکهزار و 200 تومان به دو هزار و 500 تومان و حتی بالاتر رسید، تامین کالا و مواد اولیه تولید برای کارخانجات و حتی تامین مواد اولیه کالاهای اساسی دچار مشکل شد، جابه‌جایی فیزیکی کالا، خرید، جابه‌جایی و انتقال پول سخت شد که همه این فشارها بر فضای کسب و کار تحمیل شد.
وی افزود: اقتصادی که صددرصد منابع نفتی را هر ساله محقق می کرد، درسال 91 توانست تنها 50 درصد منابع خود را از نفت به دست آورد و برای نخستین بار در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران درآمدهای بودجه در چنین وضعیتی قرار گرفت و پروژه‌های عمرانی تنها می‌توانست نیمی از مبالغ نفت را داشته باشد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: اتکا از صدرصد درآمدهای نفتی به نصف رسید، شاید برای طی کردن چنین کاری سال‌ها وقت نیاز بود،  واقعیت امر این است که این گام فراتر از اجرای فاز نخست قانون هدفمندی یارانه‌ها بود، برای این قانون چند سال مقدمات کار انجام و در یک سال عملیاتی شد، اما به نصف رسیدن درآمدهای نفتی در یک سال رخ داد، با این وجود اقتصاد روی ریل جدید قرار گرفت، این موضوع سال‌ها جزو دستور رهبری بود که باید وابستگی به نفت را
کاهش دهیم.
غضنفری سپس گفت: به دلیل کمبود ارزی، کالاهای وارداتی به 10 اولویت تقسیم‌بندی شد و ثبت سفارش اولویت 10 به عنوان کالاهای مصرفی و اینکه امکان تولید آنها در داخل کشور فراهم بود، ممنوع شد، این امر باعث شد تا بسیاری از تولیدکننده‌ها در این بخش راغب‌تر شوند، تحریم کارسازی خود را از دست بدهد، تولید در این بخش رونق بیشتری گرفت و صادرات غیرنفتی با مشکلی مواجه نشود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: وقتی می‌گوییم باید وابستگی به نفت به حداقل ممکن برسد، منظور این نیست که در اقتصاد ارز نباشد، در حال حاضر با بیش از 150 کشور مبادله تجاری داریم و قاعدتا پولی که با این کشورها رد و بدل می‌شود، ریال نیست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :