آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 26439
تاریخ انتشار : 16 اردیبهشت 1392 10:7
تعداد بازدید : 564

هشدار درباره سوءاستفاده از کارت های بازرگانی

معاون توسعه تجارت خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان به دارندگان کارت ها بازرگانی هشدار داد مراقب افراد سودجو
باشند.

ایسنا- علیرضا بکایی با بیان اینکه کارت بازرگانی براساس قانون صادرات و واردات ایران و قانون امور گمرکی کارت یا برگه شناسایی تجار محسوب می‌شود که برای انجام تشریفات صادرات و واردات در گمرک‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، افزود: کارت بازرگانی فقط برای انجام تشریفات برای شناسایی هویت واردکننده یا صادرکننده است و واردکننده یا صادرکننده می‌تواند هم اشخاص حقوقی و هم حقیقی باشد.
وی با اشاره به اینکه هر دارنده کارت بازرگانی باید یک واحد تجاری برای مراجعه داشته باشد، گفت: دارنده کارت بازرگانی تمامی ‌مسوولیت‌های ناشی از صدور و نگهداری آن را بر عهده دارد.
بکایی افزود: زمانی هست که شاید یک دارنده کارت بازرگانی اطلاعات دقیق از شرایط و نحوه بهره‌برداری از کارت بازرگانی را نداشته باشد یا اینکه از مسوولیت‌های حقوقی داشتن کارت آگاهی نداشته باشد و ممکن است آن را در اختیار دیگران قرار دهد یا براساس وکالت‌نامه‌هایی استفاده از کارت بازرگانی با نام خود را به دیگران واگذار
کند.
وی یادآور شد: ممکن است که برخی افراد سودجو برای فرار از برخی مسوولیت‌ها همچون فرار مالیاتی با تطمیع دارندگان کارت‌های بازرگانی مبالغ اندکی به آنها واگذار کنند و به نام دارنده کارت بازرگانی اقدام به تجارت کنند.
معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گفت: کارت بازرگانی در صادرات در چند ماهه اخیر مورد سوءاستفاده قرار گرفته و تعهدات ارزی ناشی از صادرات علت آن است چراکه صادرکنندگان باید ارز ناشی از صادرات را به سیستم بانکی داخلی بازگردانند و به این علت برخی که دوست ندارند یا توانایی انجام این تعهدات را ندارند با کارت‌های بازرگانی دیگران اظهار کالاهای صادراتی را انجام داده و این تعهدات را برای دارنده کارت بازرگانی ایجاد می‌کنند و مبلغ مختصری هم به دارنده کارت بازرگانی پرداخت می‌کنند.
بکایی گفت: در مورد واردکنندگان نیز این موضوع از سال‌های پیش در حال انجام است به این ترتیب که واردات چون مشمول مالیات است و سیستم مالیاتی کشور به صورت آنلاین انجام نمی‌شود واردکنندگان از کارت‌های دیگران استفاده می‌کنند. به طوری که وقتی کسی اقدام به واردات می‌کند مالیات آن ممکن است یک سال دیگر محاسبه شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :