آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 26435
تاریخ انتشار : 16 اردیبهشت 1392 10:0
تعداد بازدید : 385

عضو اتاق بازرگانی تهران

تک نرخی شدن ارز راهکار خاص خود را می طلبد

از آنجایی که دولت زمینه های حذف ارز مرجع را فراهم نکرده بود، افزایش قیمت ها و غیر کنترل شدن بازار طبیعی بود.

ایسنا- محسن بهرامی ‌ارض اقدس، رییس کمیسیون تجارت اتاق تهران درباره تصمیم دولت مبنی بر حذف ارز مرجع و تصمیم مجدد مبنی بر عدم حذف آن، گفت: حرکت به سمت تک‌نرخی شدن ارز و حذف ارز مرجع حرکت مثبتی است ولی راهکار خاص خود را می‌طلبد.
وی با بیان اینکه دولت اگر قرار بود ارز مرجع را حذف کند باید در کنار این اقدام سیاست‌های جبرانی را برای کنترل قیمت‌ها اتخاذ می‌کرد، گفت:‌ این سیاست‌های جبرانی لازمه حمایت از اقشار ضعیف جامعه بوده است زیرا با تغییر نرخ ارز تغییر قیمت‌ها قطعا آسیب‌های جدی به قشرهای حساس جامعه وارد می‌کند.
رییس کمیسیون تجارت اتاق تهران افزود: یکی از سیاست‌های جبرانی در راستای حمایت از اقشار ضعیف جامعه این است که برای جامعه هدف که قرار است کالاها ارزان‌تر به دست آنها برسد مابه‌التفاوت ریالی پیش‌بینی ‌شود، بن کالایی تعلق گیرد یا دستگاه‌های مسوول توزیع کالا با نرخ کنترلی مابه‌التفاوت افزایش قیمت را پرداخت کنند.
وی با تاکید بر اینکه تک‌نرخی شدن ارز خوب است، گفت: طبیعی بود که اگر اقدامات فوق انجام نمی‌شد قیمت کالاها افزایش می‌یافت که اتفاقا این اتفاق هم رخ داد.
بهرامی‌ با بیان اینکه خود مسوولان از دولت دستور داشتند که صبح شبنه هفته قبل افزایش 30 تا 40 درصدی برخی کالاهای اساسی را اعلام کنند گفت: بعدا ما شنیدیم کسانی که طبق دستور این خبر را در وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده‌اند برکنار شدند و با پادرمیانی در سمت خود مانده‌اند.
رییس کمیسیون تجارت اتاق تهران گفت: طی هفته قبل با اعلام این خبرها نگرانی‌هایی به وجود آمد و باعث هجوم مردم برای خرید این کالاها شد. همین امر موجب شد که بلافاصله قیمت کالاها در بازار افزایش یابد و همین امر موجب پشیمانی دولت از اتخاذ چنین تصمیمی ‌شد.
به گفته وی، پس از پشیمانی از اتخاذ چنین تصمیمی‌و اعلام اینکه از اول قرار نبوده ارز مرجع حذف شود قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت و معاون توسعه بازرگانی داخلی این وزارت‌خانه قربانی شدند و دو مرتبه در سمت خود باقی ماندند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :