آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 26423
تاریخ انتشار : 16 اردیبهشت 1392 9:38
تعداد بازدید : 718

اعتبار بازی‌های رایانه‌ای از بودجه 92 حذف شد

فرار بازی سازها

مدیرعامل بنیاد ملی بازی های رایانه ای از حذف جدول بازی های رایانه ای در لایحه پیشنهادی دولت به مجلس برای بودجه سال 92 خبر داد و با انتقاد از این تصمیم دولت گفت: تخصیص نیافتن بودجه سالانه به بازی های رایانه ای این صنعت را به طور کلی نابود خواهد کرد.

خبرگزاری مهر- بهروز مینایی با انتقاد از کاهش بودجه بازی‌های رایانه‌ای طی سال‌های اخیر گفت: برای سال 91 مبلغ 10 میلیارد تومان برای این بخش درنظر گرفته شده بود که تنها 5/1 میلیارد تومان از این مبلغ تخصیص داده شد.
وی با بیان اینکه بودجه تخصیص یافته به بازی‌های رایانه‌ای در سال 91 حدود 90 درصد کاهش را نسبت به سال 90 نشان می‌دهد، افزود: دولت در بودجه پیشنهادی سال 92 به طور کل جدول بودجه بازی‌های رایانه‌ای را حذف کرده است.
مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای حذف بودجه این بخش را به معنای نابودی صنعت گیم کشور برشمرد و گفت: به کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی‌ پیشنهاد داده‌ایم که برای این بخش ردیف بودجه تعریف کنند.وی مبلغ پیشنهادی برای تخصیص بودجه به بازی‌های رایانه‌ای را که به کمیسیون تلفیق ارایه شده 10 میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: کمیسیون فرهنگی مجلس نیز با این مبلغ موافقت کرده است اما نظر نهایی باید از سوی کمیسیون تلفیق داده شود و مجلس آن را تصویب کند.مینایی با بیان اینکه با گذشت دو ماه از سال و تا زمانی که تکلیف بودجه این بخش مشخص نشده است نمی‌توان برنامه‌ریزی و مدیریت مشخصی برای این بخش داشت و قول حمایت به تولیدکنندگان گیم داد گفت: بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در سال 90 از 20 پروژه تولید بازی در کشور حمایت کرد و در سال 91 نیز به دلیل نبود بودجه مناسب، از میان 32 پروژه تعریف شده، تنها از پروژه‌های کم هزینه و بازی‌های کوچک و کژوال و موبایلی حمایت کرد. وی درباره حمایت‌های مالی سازمان فناوری اطلاعات ایران و دبیرخانه شورای عالی اطلاع‌رسانی از این بخش گفت: پروژه‌های اصلی و بزرگ بازی‌های رایانه‌ای به دلیل کمبود بودجه در سال 91 به محاق رفت و بسیاری از نیروهای بازی ساز و تولیدکننده گیم به دلیل نبود شرایط فعالیت، جذب شرکت‌های خارجی شدند. در همین حال حضور بازی‌های رایانه‌ای ایرانی در بازارهای جهانی قطع شده است.مینایی با بیان اینکه در سال 91 تنها در نمایشگاه گیم آلمان شرکت کرده‌ایم، افزود: حضور در نمایشگاه‌های خارجی کشورهایی مانند فرانسه و سنگاپور که می‌توانست بازاریابی محصولات ایرانی را در خارج از کشور رقم بزند به دلیل نبود بودجه ادامه پیدا نکرد. مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای با بیان اینکه تلاش می‌کنیم سومین جشنواره ملی بازی‌های رایانه‌ای را برگزار می‌کنیم، افزود: اما برای برگزاری نمایشگاه بازی‌های رایانه‌ای در کشور به دلیل نبود بودجه مالی، به دنبال اسپانسر هستیم و ممکن است نتوانیم این نمایشگاه را برگزار کنیم.
گلایه نماینده مجلس از کاهش 90 درصدی بودجه گیم
عضو کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه 90 درصد بودجه حوزه بازی‌های رایانه‌ای در سال جاری کاهش یافته است در عین حال یادآور شد: سرمایه‌گذاری در حوزه گیم سبب جذب بازار داخلی می‌شود.
داود محمدی درباره ضرورت توجه به صنعت داخلی گیم گفت: امروزه با پیشرفت فناوری تغییر نگاهی در بین اقشار مختلف جامعه به ویژه گروه کودک و نوجوان به وجود آمده به طوری که از بازی‌های سنتی به سمت بازی‌های رایانه‌ای گرایش یافته‌اند.عضو کمیسیون اصل 90 مجلس گفت: تولیدات داخلی به دلیل بی‌توجهی به استاندارد مطلوب از کیفیت پایینی برخوردارند و همین مساله سبب شده که محصولات گیم داخلی در بازارهای خارجی توان رقابت با تولیدات دیگر کشورها را نداشته باشد.محمدی بر ارتقای مباحث فنی و محتوایی تولید بازی‌های رایانه‌ای داخلی تاکید کرد و گفت: تولیدات این حوزه از هنر باید از نظر کمی و کیفی مورد توجه مسوولان قرار گیرد.
وی افزود: با بهره‌گیری از ظرفیت بازی‌های رایانه‌ای می‌توان علوم دانشمندان داخلی را به ثروت نزدیک کرد. چراکه این هنر صنعت دارای جذابیت برای مخاطبان، انتقال پیام و دانش است.محمدی بر ضرورت سرمایه‌گذاری در حوزه بازی‌های رایانه‌ای تاکید کرد و گفت: در راستای ترویج فرهنگ اسلامی - ایرانی و با نگاه بومی می‌توان در تولید گیم داخلی سرمایه‌گذاری کرد.
وی از کاهش 90 درصدی بودجه در حوزه بازی‌های رایانه‌ای گلایه کرد و گفت: این کاهش بودجه در حالی است که توجه و سرمایه‌گذاری در حوزه گیم بیش از پیش در جامعه احساس می‌شود.عضو کمیسیون اصل 90 مجلس درباره نقش دولت و مجلس در زمینه بازی‌های داخلی گفت: دولت باید به عنوان یک طرح جدید در لایحه بودجه پیشنهاد ارتقای بودجه صنعت گیم را مطرح کند و مجلس نیز باید جدی در این زمینه ایفای نقش کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :