آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 26389
تاریخ انتشار : 15 اردیبهشت 1392 11:46
تعداد بازدید : 390

عضو هیات علمی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی:

افزایش نرخ ارز مهم ترین فرصت پس از تحریم هاست

عضو هیات علمی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی گفت: افزایش نرخ ارز مهم ترین فرصت پس از تحریم ها بود و مهار تورم باید اولویت اصلی در سال حماسه اقتصادی باشد.

 

ایلنا- علیرضا گرشاسبی با اشاره به آخرین آمار اطلاعات منتشره از سوی مركز آمار ایران گفت: شاخص تورم نقطه‌ به نقطه از مرز 40 درصد گذشته و در دوزاده ماه منتهی به اسفند 1391 این شاخص رشد 5/31 درصدی را نشان می‌دهد. هرچند این نخستین بار نیست كه اقتصاد ایران چنین ارقام تورمی را تجربه می‌كند، شرایط خاص حاكم بر كشور از حیث ناپایداری بسیاری از متغیرهای كلان اقتصادی سبب شده تا عدم توجه كافی به مهار تورم بتواند لطمات جبران‌ناپذیری را به اقتصاد كشور وارد سازد.
وی افزود: واكاوی علل پیدایش چنین سطحی از تورم قطعا نشان می‌دهد كه مجموع عوامل طرف عرضه، تقاضا و نیز انتظارات مهم‌ترین نقش را در این میان برعهده داشته‌اند. اما آنچه بیش از این موضوع اهمیت دارد پیامدهایی است كه این تورم برای كشور در برهه زمانی حاضر به‌دنبال خواهد داشت. به‌عبارتی فرصت‌هایی كه با وجود تمامی تحریم‌ها در اختیار فعالان اقتصاد داخل قرار دارد آیا همچنان به قوت خود باقی خواهد ماند یا خیر؟
گرشاسبی گفت: مهم‌ترین فرصتی كه پس از تحریم‌ها در اختیار كشور قرار گرفت افزایش نرخ ارز بود كه علی‌القاعده انتظار می‌رفت صادرات كالاها و خدمات را افزایش دهد. به‌رغم آنكه كل صادرات غیرنفتی كشور تغییرات محسوسی را از خود نشان نمی‌دهد اما، صادرات غیرنفتی محض (غیروابسته به نفت) با رشدی 20 درصدی مواجه شده است. البته این موضوع از یك سو از واكنش صادركنندگان به افزایش نرخ ارز حكایت دارد اما از سوی دیگر با توجه به شرایط نه‌چندان مطلوب تولید داخل، می‌تواند نشان‌دهنده صادرات كالاهای غیركیفی به‌منظور بهره‌مندی از مزایای تفاوت قیمت داخل و خارج باشد.
وی گفت: افزایش تورم سبب می‌شود كه كم‌كم این فرصت نیز از میان برداشته شود. افزایش قیمت‌ كالاهای داخلی هزینه‌تمام‌شده صادرات آن را نیز افزایش خواهد داد و این به‌معنای كاهش مزیت در صادرات كالاهای تولید داخل خواهد بود. از این رو، می‌توان ادعا داشت كه استمرار روند تورم به‌شكل كنونی قطعا و یقینا می‌تواند به صادرات غیرنفتی كشور لطمات جبران‌ناپذیری را وارد سازد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :