آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 26304
تاریخ انتشار : 14 اردیبهشت 1392 10:15
تعداد بازدید : 971

اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران به اعضایش هشدار داد:

واحدهای صنفی فاقد صندوق مکانیزه مشمول معافیت مالیاتی نمی شوند

تمام واحدهای صنفی تا پایان اردیبهشت ماه باید مجهز به صندوق مکانیزه فروش و استفاده از سخت افزار و نرم افزار متناسب نیاز خود باشند در غیر این صورت از معافیت های مالیاتی مقرر در قانون محروم خواهند شد.

 

فناوران- اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران بر اساس دستورالعمل اجرایی سازمان امور مالیاتی کشور در ارتباط با ماده 121 قانون برنامه پنجم توسعه از تمام اعضای تحت پوشش خود خواست تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری اقدام به نصب و راه‌اندازی سامانه فروشگاهی کنند.
بر اساس این گزارش، فروشندگان باید ضمن نصب و راه‌اندازی سامانه فروش مراتب را به منظور استفاده از تسهیلات مقرر پیش‌بینی شده با تکمیل فرم به اداره مالیاتی اعلام کنند.
سازمان امور مالیاتی کشور این اقدام را ثبت و مستندسازی فعالیت‌های اقتصادی عنوان کرده است از این رو نرم‌افزار مورد استفاده باید امکان ثبت خرید و فروش کالا، نگهداری موجودی کالا و ثبت هزینه‌ها و تولید فایل الکترونیکی را داشته باشد.
بنا بر اعلام، مودیان مشمول نصب و استفاده از سامانه‌های فروشگاهی که طی سال شروع به فعالیت‌ می‌کنند باید حداکثر ظرف دو ماه‌ از تاریخ شروع فعالیت، نسبت به ثبت استفاده از سامانه‌های فروشگاهی اقدام و مراتب را به ادارات امور مالیاتی اعلام کنند.
در عین حال مودیانی که پس  از موعد مقرر قانونی نسبت به نصب و استفاده از سامانه فروشگاهی اقدام می‌کنند موظف‌اند مراتب را به اداره امور مالیاتی اعلام کنند. بدیهی است این دسته از مودیان مشمول استفاده از مشوق‌ها و تسهیلات مقرر در قانون آن سال نخواهند شد.
دراین اطلاعیه آمده است، اگر بنا به عللی از جمله نقص فنی دستگاه، امکان ثبت اطلاعات خرید و فروش از طریق سامانه فروشگاهی میسر نباشد، مودی مکلف است حداکثر ظرف مدت پانزده روز نسبت به رفع نقص اقدام و بلافاصله رویدادهای مالی مدت مذکور را در سامانه فروشگاهی ثبت کند.
همچنین فروشگاه‌های مشمول استفاده از سامانه فروشگاهی کماکان مکلف به رعایت سایر تکالیف قانونی از جمله نگهداری دفاتر روزنامه، دفتر درآمد و هزینه هستند و باید حداقل ماهی یکبار خلاصه عملیات داده شده به سامانه‌های فروشگاهی را در دفاتر قانونی ثبت کنند.
استفاده‌‌کنندگان سامانه فروشگاهی به منظور تسهیل رسیدگی موظف‌اند آیین‌نامه‌ها یا دستورالعمل‌های سامانه و برنامه‌های آن و نحوه کار با نرم‌افزارهای مالی مورد استفاده را بنا به درخواست ماموران مالیاتی در اختیار آنان قرار دهند.

 ویژگی‌های فایل الکترونیکی
مشخصات فایل الکترونیکی سازمان امور مالیاتی و راهنمای اجرایی مربوط  به تسلیم و ارسال الکترونیکی آن و همچنین ریزفیلدهای مورد نیاز اطلاعات سه ماهه خرید و فروش از طریق بخش «صورت الکترونیکی معاملات» در سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی به نشانی
 www.tax.gov.irدر دسترس است.
ضروری است مودیان مالیاتی فایل مورد نظر را از طریق سامانه الکترونیکی برای سازمان امور مالیاتی ارسال و یا لوح فشرده آن را به اداره امور مالیاتی محل فعالیت خود تحویل دهند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :