آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 2628
تاریخ انتشار : 10 آبان 1390 8:28
تعداد بازدید : 730

طراحان با استفاده از فناوری سه‌بعدی ارایه کردند

چاپگری که آرزوهای بچه ها را سه بعدی برآورده می کند

در حالی که بسیاری از ابزارهای دور و برمان از قبیل تلفن همراه و تلویزیون به سمت سه بعدی شدن پیش رفته اند، طراحان پرینتر هم با اضافه کردن بعد دیگر، تحولی را در این صنعت به وجود آورده اند. تفاوت پرینترهای سنتی با پرینترهای سه بعدی از زمین تا آسمان است. پرینترهای سنتی فقط قادر بودند یک صفحه تخت و خسته کننده را در اختیار کاربران قرار دهد. در حالی که چاپگرهای سه بعدی کنونی با خراش دادن مواد اولیه، اشیای پیرامون کاربر را همان گونه که وجود دارند می سازد. تاکنون برخی از افراد به وسیله پرینترهای سه بعدی کارهای هنری بسیاری انجام داده اند و چاپ های سه بعدی شان را در قالب نمایشگاه های مختلف در معرض دید عموم گذاشته اند. اما باید این نوید را بدهیم که به زودی نه تنها این چاپگرها به خانه حتی آشپزخانه ها راه پیدا خواهند کرد، بلکه به اسباب بازی دست بچه ها تبدیل خواهند شد.

گزارش: نسترن صائبی

منابع: SingularityHub
و SmartPlanet

پرینتر اسباب‌بازی
این امر که بچه‌ها همواره علاقه زیادی به ابزارهای ارتباطی بزرگسالان همانند کامپیوتر و موبایل دارند، باعث شده که طراحان به تازگی دست به ساخت پرینتر سه‌بعدی با نام Origo بزنند تا خلاقیت بچه‌ها را از آنچه که هست بیشتر کنند. طراحان Origo ادعا کرده‌اند که پرینتر سه‌بعدی‌شان مخصوص بچه‌های 10 سال به بالاست و معتقدند که این ابزار نه تنها یک ماشین تجاری یا یک کیت برای سرگرمی است، بلکه بیشتر شبیه به یک وسیله خانگی همانند یک توستر یا مایکرو ویو است.
این پرینتر که شبیه به یک حباب بنفش رنگ است، بیشتر به کامپیوترها مک‌ یک تکه قدیمی که در رنگ‌های رنگین کمان به بازار آمدند شباهت دارد. به گفته طراحان Origo، ابعاد این پرینتر به اندازه سه ایکس‌باکس 360 مایکروسافت است و تقریبا به همان اندازه نیز قیمت دارد. البته این پرینتر هنوز تجاری نشده و فقط نمونه اولیه آن ساخته شده است. آرتور چوکانوف (Artur Tchoukanov)، مدیر تیم طراح این پرینتر سه‌بعدی اسباب‌بازی می‌گوید: تعداد کمی از ما از پرینترها و کلا فناوری‌های سه‌بعدی استفاده می‌کنیم و از پتانسیل این ابزارها برای جلب محبوبیت غافلیم. وی می‌افزاید: چیزی که ما را با پرینت‌های سه‌بعدی سازگار می‌کند تعامل فراگیر و مشابه محتوای سه‌بعدی است. از تلویزیون‌ها و بازی‌های ویدیویی سه‌بعدی تا واقعیت افزوده‌ای که در دوربین‌های تلفن‌های همراه وجود دارند، همه و همه نشان می‌دهند که ما به بعد اضافه شده کاملا علاقه داریم و از آن لذت می‌بریم.
این پرینتر به کودکان 10 سال به بالا امکان می‌دهد که مجسمه‌های کوچک و اشکال مجازی داخل کامپیوترشان را به این پرینتر بدهند و واقعی آنها را دریافت کنند. در واقع کودکان می‌توانند رویای خود را که با دیدن تصاویر کامپیوتری در سر می‌پرورانند در دنیای واقعی ببینند و حتی با آنها بازی کنند. چیزی که تصور آن نیز سخت است!
در واقع این پرینتر، مادر و پدرهایی را که از خرید اسباب‌بازی‌های رنگارنگ برای بچه‌ها خسته شده‌اند، خلاص می‌کند و بچه‌ها می‌توانند با هر اسباب‌بازی که خودشان دوست دارند، بازی کنند.
به گفته طراحان این پرینتر، Origo می‌تواند در عرض یک ساعت (بستگی به سایز و پیچیدگی طرحی دارد که از طریق کامپیوتر به پرینتر داده می‌شود) طرح مورد علاقه بچه‌ها را به آنها ارایه دهد. به نظر شما بچه‌ها بعد از دسترسی به این پرینتر دیگر چه آرزوی دیگری خواهند داشت؟

پخت غذا با پرینترهای سه‌بعدی
شاید یکی از لذت‌بخش‌ترین و جالب‌ترین ایده‌ها در مورد پرینترهای سه‌بعدی ساخت پرینترهایی است که می‌توانند غذای مورد نیاز کاربر را بسازد. پژوهشگران MIT دستگاهی ساخته‌اند که خودش مواد اولیه را نگه می‌دارد و با فشار یک دکمه، غذای دلخواه‌تان را لایه به لایه با اندازه،‌ رنگ و طعم دلخواه‌تان می‌سازد و آماده می‌کند. در واقع این پرینتر مواد اولیه را با هم مخلوط می‌کند و نتیجه را با طعم، رنگ و اندازه دلخواه شما ارایه می‌کند. شاید تا اندازه‌ای عجیب به نظر برسد، اما دانشمندان سازنده آن بر این باورند که خوب پیش رفته‌اند. هدف،‌ ساخت یک دستگاه تولید غذای شخصی بوده که در یک آشپزخانه جا شود و نیاز به آشپزی را برای همیشه برطرف کند.
این ماشین که کورنوکوپیا نام دارد،‌ زاییده مغز دو نفر از پژوهشگران MIT به نام‌های مارسلا کوئلو و امیت زورن است. آنها بر این نکته تاکید کرده‌اند که این دستگاه هنوز کاملا آماده نیست و احتمالا تا دو سال دیگر هم آماده نخواهد بود. اما به گفته کوئلو نمونه‌های اولیه نشان داده‌اند که این فناوری امکان‌پذیر است و اولین غذاهایی که این نمونه‌ها تولید کرده‌اند هم به نسبت خوب هستند. وی در مورد این دستگاه می‌گوید: «ما هزاران سال است که داریم با همان وسیله‌ها و روش‌ها غذا درست می‌کنیم. اما در این پروژه می‌خواهیم فناوری دیجیتال را به تولید غذا بیاوریم.»
شکل اولیه کورنوکوپیا مانند یک مایکروویو است که چند مخزن مواد اولیه روی آن قرار داده شده و در زیر آن اتاقک پخت غذا تعبیه شده است. مخازن بالایی مانند یخچال از ‌مواد اولیه نگهداری می‌کنند. این مخازن توسط لوله‌هایی به یک مخلوط‌کن وصل می‌شوند که مواد اولیه لازم را با هم ترکیب می‌کند، سپس آن را از طریق یک سر قیف مانند به اتاقک پخت ماشین می‌فرستد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :