آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 2627
تاریخ انتشار : 9 آبان 1390 11:33
تعداد بازدید : 581

با نفوذ هکرها به ماهواره فضایی

سیستم سخت افزاری ناسا 12 دقیقه مختل شد

معمولا کار هکرها این بوده است که به یک شبکه بازی ویدیویی یا وب سایت خبری نفوذ کنند، اما نفوذ به ماهواره فضایی کمی جای تعجب دارد. گزارش های جدید کنگره آمریکا نشان می دهند که هکرها از سال 2007 تاکنون چهار مرتبه به ماهواره های دولتی این کشور نفوذ و آنها را به قول خودشان هک کرده اند. بنابر این گزارش، هکرها تاکنون به دو ماهواره فضایی آمریکا حمله کرده اند که بر اثر یکی از آنها و ایجاد حفره های امنیتی به مدت 12 دقیقه در عملکرد سخت افزاری ناسا اختلال ایجاد شده است. مقامات آمریکا معتقدند که این حملات از ایستگاه فضایی واقع در نروژ سرچشمه گرفته اند. هکرهای نزدیک به تسهیلات فضایی این ایستگاه مجبور بودند که از داخل ساختمان به اتصال اینترنتی درون آن نفوذ کنند و از این روش استفاده کرده اند تا به سخت افزار فوق حساس ماهواره ای که در مدار زمین قرار گرفته دسترسی پیدا کنند.

 گزارش کنگره آمریکا همچنین نشان می‌دهد که هکرها هرگز به طور کامل نتوانسته‌اند کنترل این ماهواره‌ها را به دست گیرند. البته گفتنی است که بیشتر جزییات کلیدی در مورد نحوه هک این ماهواره‌ها به صورت محرمانه نگهداری می‌شود. این ماهواره‌ها که مورد هدف هکرها قرار گرفته‌اند، جزیی از اقداماتی هستند که ناسا و مرکز مطالعه زمین‌شناسی آمریکا با همکاری یکدیگر برای نظارت بر وضعیت آب‌وهوا و تغییرات زمین انجام داده‌اند.
هنوز مشخص نیست که آیا این هکرها فقط قصد کنجکاوی یا فضولی در ماهواره‌های مدار زمین را داشته‌اند یا ماهواره‌ها هدف اصلی بعدی آنها هستند. اما این حقیقت وجود دارد که موفقیت آنها برای دسترسی به چنین فناوری پیشرفته‌ای می‌تواند یادآور آن باشد که جامعه امنیت دیجیتال باید به این امور با دید جدی‌تر بنگرند.

 نفوذ یک هکر به مرکز فضایی ناسا
هک ماهواره‌های فضایی آمریکا در حالی اتفاق افتاده که حدودا شش ماه پیش يك هكر رومانيايي مدعي شد كه توانسته است به يك کامپیوتر‌ سرور در مركز پرواز فضايي گودارد ناسا رخنه كرده و به اطلاعات محرمانه ماهواره‌اي ناسا دسترسي پيدا كند. اين هكر كه خود را تين‌كد (Tinkode) نامید، با قرار دادن پيامي در سايت تويیتر اعلام كرد: مركز پرواز فضايي ناسا را هک و به يك سرور دسترسي پيدا كردم.
وي همچنين در بلاگ خود تصويري ارسال كرد كه به گفته وي، يكی از سرورهای مركز گودارد ناساست. اين تصوير، فايل‌هايي را نشان مي‌داد كه به نظر با برنامه "سروير" ناسا مرتبط است. به گفته پل رابرتز، از آزمايشگاه شركت امنيتي كسپرسكي، اين برنامه از اطلاعات ماهواره‌اي براي كمك به امداد رساني، ارزيابي‌هاي خطرات بهداشتي و تغييرات آب‌وهوايي و مسایل مربوط به تنوع زيستي استفاده مي‌كند.
روب گوترو، کارشناس مركز پرواز فضايي در گرين‌بلت در همین راستا وجود یک رخنه در سايت مركز پرواز فضايي گودارد ناسا را تاييد كرد، اما اظهار داشت كه وقوع آن مربوط به ماه‌های پیش بوده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :