آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 26233
تاریخ انتشار : 11 اردیبهشت 1392 0:8
تعداد بازدید : 974

مبادلات چک الکترونیکی می شود

مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی با اعلام اینکه مبادلات چک الکترونیکی می شود، از طراحی دسته چک استاندارد توسط بانک مرکزی خبر داد.

خبرگزاری مهر- ناصر حکیمی ‌دیروز در نشستی خبری در بانک مرکزی با اشاره به دو مصوبه مهم شورای پول و اعتبار گفت: یکی از این مصوبات سامانه مدیریت اسناد بانکی است، چک هنوز ابزاری کاغذی محسوب می‌شود و به عنوان یک ابزار قابل حذف نیست.
مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی با اعلام اینکه الکترونیکی کردن مبادلات چک در دستور کار است، افزود: درخواست و صدور دسته چک متمرکز می‌شود، با توجه به اینکه با بحث صدور چک‌های جعلی مواجه هستیم، ساختاری را طبق مصوبه شورای پول و اعتبار تا پایان سال ایجاد خواهیم کرد که مشتری درخواست صدور دسته چک خود را به صورت الکترونیکی یا از طریق شعبه ارایه دهد و چنانچه مشکل بدحسابی، برگشتی چک یا قضایی نداشته باشد، دستور صدور دسته چک صادر می‌شود و به جای تحویل در شعبه به آدرس شخص ارسال می‌شود که از این طریق هویت فرد و آدرس وی مشخص خواهد شد.
وی با اعلام اینکه این کار تا پایان سال جاری مراحل عملیاتی خود را طی می‌کند و از سال 93 در تمامی ‌بانک‌های کشور اجرایی خواهد شد، گفت: یکی از ایرادات فعلی چک‌ها استاندارد نبودن آنهاست، چک‌ها در حال حاضر توسط بانک‌ها در اندازه‌ها، رنگ‌ها و طرح‌های مختلف صادر می‌شود، بر این اساس چک استانداردی طراحی شده است که در تمامی ‌بانک‌ها به افراد داده
 می‌شود.
حکیمی ‌استفاده از شاخص‌های امنیتی در چک، کاغذ و چاپ آن را از ویژگی‌های این چک‌ها اعلام و گفت: چک‌های جدید دارای بارکد دو بعدی خواهند بود و با همکاری با نهادهای دیگر چک‌هایی که به حساب خوابانده می‌شود، به جای پردازش فیزیکی، اطلاعات و تصویر آن در بانک پردازش می‌شود.
این مقام مسوول در بانک مرکزی گفت: با این امر رد و بدل غیر ضرور چک حذف و فاصله چک تهران و شهرستان‌ها از بین می‌رود و زمانی که چک‌ها به صورت الکترونیکی پردازش می‌شود در حوزه یک شهر یا استان به 24ساعت کاهش می‌یابد.
وی گفت: نتیجه راه‌اندازی این سامانه این است که موضوع اضافه برداشت بانک‌ها که عامل خسارت زننده‌ای است و ناشی از مبادلات اتاق پایاپای است از بین می‌رود و سقف تعهدات بانک‌ها بر اساس قواعد روشنی کنترل می‌شود.
اصلاح قانون چک
این مقام مسوول در بانک مرکزی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در مورد اصلاح قانون چک گفت: اصلاح قانون چک در دست بررسی است. سال گذشته دستورالعمل جدید حساب جاری صادر شد که با این امر شرایط برای کسانی که از طریق چک سوءاستفاده می‌کردند، سخت و پیچیده شد. سامانه مدیریت اسناد بانکی ضمانت اجرایی این دستورالعمل است.
این مقام مسوول در بانک مرکزی سامانه دوم در دستور کار را ساماندهی پرداخت‌های ریز در حد زیر 10 یا 20 هزار تومان از طریق کیف پول الکترونیکی اعلام و گفت: امیدواریم این سامانه تا خرداد ماه یا تیرماه سال جاری اجرایی شود. کیف پول بر روی تلفن همراه و کارت‌های هوشمند مانند کارت سوخت، مترو و غیره قابل استفاده است.
حکیمی ‌در مورد پرداخت‌های خودکار قبوض از حساب افراد گفت: این کار با مجوز افراد صورت خواهد گرفت و امید است که ظرف چند ماه آینده در نظام بانکی عملیاتی شود.
مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی با اعلام اینکه انتقال وجه سه جانبه در حال حاضر در 22 بانک فعال است و سه بانک تجارت، پارسیان و ملت هنوز فعال نشده‌اند، افزود: بانک ملت اعلام کرده است که طی یکی دو ماه آینده این سامانه را فعال خواهد کرد.
وی در مورد کارمزدهای شاپرک گفت: در حال حاضر کارمزدی از فروشنده گرفته نمی‌شود البته کارمزدی برای آن تعریف شده ولی عملیاتی نشده است. با راه‌اندازی شاپرک دیگر دستگاه‌های پایانه فروشگاهی متعلق به بانک‌ها را نداریم و از تاریخ پنجم دی ماه سال گذشته تمام تراکنش‌های پایانه‌های فروشگاهی بانک‌ها قطع شده است و بانک‌ها از طریق تبلیغات اطلاعات غلط به مشتریان خود در این زمینه می‌دهند.
حکیمی ‌در پاسخ به سوالی در مورد افزایش مبلغ 200 هزار تومان برداشت روزانه از طریق دستگاه‌های خودپرداز گفت: این موضوع چندین بار مطرح شده است اما به چند دلیل مورد مخالفت قرار گرفته است که یکی از آنها مربوط به فرسودگی بخش بزرگی از اسکناس‌ها و چک پول‌هاست، همچنین در مورد ادامه چاپ چک پول با ابهاماتی روبه‌رو بودیم که آیا از گردونه خارج خواهد شد یا خیر، در مجموع جمع‌بندی این بود که فعلا مبلغ برداشت از طریق خودپردازها همان 200 هزار تومان باشد. به همین دلیل هم تمرکز برای خرید از طریق پایانه‌های فروشگاهی افزایش یافته است.
وی در مورد کارمزدهای بانکی هم گفت: پیشنهاد افزایش مبلغ کارمزدهای دستگاه‌های خودپرداز به شورای پول و اعتبار ارایه شده است و امید است که مصوب شود ولی به هر حال مبلغ کارمزدها ثابت است.
وی با ابراز امیدواری از تکمیل شدن تمامی‌ سامانه‌های عملیاتی و کنترلی به سامانه شفق اشاره کرد و گفت: در حال حاضر توسعه سامانه نظارت اصلی که در سال گذشته آغاز و اجرایی شده و می‌تواند مبادلات ارزی را مطابق با مقررات موجود را رصد کند اجرایی شده و بانک مرکزی در بخش سامانه الکترونیکی شاپرک سیستم‌های نظارتی خوبی طراحی کرده است؛ برخی تراکنش‌ها در شبکه بانکداری مشکلاتی وجود دارد که با اقدامات صورت گرفته همه اقدامات در سامانه الکترونیکی شاپرک قابل نظارت  و ارزیابی است.
مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی گفت: امیدواریم با استاندارد کردن سیستم جمع‌آوری داده‌ها تا پایان سال عملیاتی شود.
وی با بیان اینکه تا چند ماه آینده سامانه‌های الکترونیکی دیگری تا پایان سال راه‌اندازی خواهد شد گفت: یکی از این سامانه‌ها ارایه صورت‌حساب به مشتری صاحب حساب در خصوص زمان واریز وجه تسویه و استعلام از آن را برای صاحبان حساب فراهم می‌کند و به همین دلیل اگر بانک‌ها در واریز وجوه تاخیر کنند صاحب حساب می‌تواند مساله را پیگیری کرده و شکایت خود را ارایه کند.
مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی افزود: طرح دوم ساماندهی پرداخت‌های اینترنتی است؛ این طرح برای جلوگیری سوءاستفاده برخی افراد در خرید اینترنتی کالا طراحی شده که براساس آن تنها یک آدرس مشخص برای تمامی ‌پرداخت‌‌ها و اشخاص داده خواهد شد.
وی گفت: این اقدام مانع از سوءاستفاده‌های مالی برخی اشخاص خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :