آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 2620
تاریخ انتشار : 9 آبان 1390 11:17
تعداد بازدید : 436

با رشد بانک‌های خصوصی طی دو سال اخیر

مراجعات مردم به بانک ها 70 درصد کاهش یافت

با نگاهی به گزارش هاي بانکی می توان مشاهده کرد که تاثیرات بانکداری خصوصی بر نظام بانکی بسیار قابل ملاحظه اند؛ چرا که آمارها نشان می دهند نسبت به دو سال گذشته، مراجعات مردمی به بانک ها حدود 70 درصد کاهش یافته است.

بینا- این موضوع علاوه بر اینکه موجب صرفه‌جویی در زمان انجام عملیات برای فرد و سیستم بانکی می‌شود، هزینه‌ها را نیز کاهش می‌دهد، به طوری که در صورت عدم مراجعه حضوری به بانک، هزینه تمام شده ارایه یک خدمت به مشتری از 400 تومان به 100 تومان خواهد رسید. به عنوان مثال، امروزه با صدور رقمی حدود 100 میلیون کارت بانکی در کشور، نیازی به حضور در پشت باجه برای دریافت وجه نقد نیست و یا به واسطه بانکداری اینترنتی لازم نیست برای واریز قسط، قبض و یا نقل و انتقالات بانکی به بانک مراجعه کرد و تمام این خدمات از این طریق قابل انجام‌ است. اینها همگی به واسطه ارتقای شاخص‌هایی به وجود آمده‌اند که یا بانک‌های خصوصی در ارایه آنها پیشتاز بوده و یا زمینه خلق آنها را از طریق رقابت به وجود آورده‌اند.به هر حال، این یک حقیقت است که بانکداری خصوصی در کشور در حال دستیابی به جایگاه واقعی خود است. در حال حاضر از 24 بانک فعال در کشور ، 16 بانک خصوصی‌اند و 17/53 درصد از سهم کل بازار سرمایه کشور به بانک‌های خصوصی تعلق دارد. این در کنار نسبت قابل توجه 43/6 مرتبه سود به ارزش هر سهم (P/E)، اهمیت سهامداری بانک‌های خصوصی را در کنار استفاده از خدمات آن به نمایش می‌گذارد.بايد گفت به‌رغم محدوديت‌هاي سال‌هاي اخير در زمينه توسعه بانكداري خصوصي در كشور، بخش خصوصي همواره به سيستم بانكي توجه ويژه‌اي داشته و از اين رو، شرايط توسعه بانك‌هاي خصوصي را فراهم آورده است. در اين زمينه، امروزه حد و اندازه بانك‌هاي خصوصي در كشور ما تا چندين برابر سال 86 رشد كرده که اين امر با توجه به حمايت‌هاي توليد كنندگان بخش خصوصي، درخور توجه است.
شايد بتوان همين موضوع را عاملي مهم در تفاوت بانك‌هاي خصوصي با دولتي‌ها در ارايه خدمات دانست، زیرا نوع مشتري‌هاي بانك‌هاي خصوصي در سال‌هاي اخير و نياز سنجي اين بانك‌ها توانسته ظرفيت‌هاي موجود را در زمينه ارايه خدمات، شناسايي کند و مورد بهره برداري قرار دهد.
در طرف ديگر، مقوله اتصال بانك‌هاي خصوصي به بازار سهام و عرضه و خريد و فروش سهام اين بانك‌ها از طريق بورس مطرح است كه متضمن اين نهادهاي قدرتمند مالي در كشور است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :