آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 26192
تاریخ انتشار : 10 اردیبهشت 1392 15:2
تعداد بازدید : 507

عامل نابسامانی اینترنت

متولیان بخش ارتباطات کشور در واکنش به نابسامانی موجود در دسترسی به سایت های اینترنتی که حدود دو ماه است برای برخی کاربران در بعضی مناطق و تنها برای تعدادی از سرویس های پربازدید و پرکاربرد رخ داده است، اعلام کردند که مشکل از شبکه زیرساخت ارتباطی کشور نیست.

 

خبرگزاری مهر- حدود دو ماه است که دسترسی کاربران اینترنت در ایران که براساس آخرین آمارهای ارایه شده از سوی مرکز توسعه مدیریت اینترنت، به بیش از 45 میلیون نفر رسیده و حدود 60 درصد مردم کشور را تشکیل می‌دهند با مشکلات متعددی همراه است و تعدادی از کاربران از حداقل‌های سرویس اینترنت نیز بی‌بهره‌اند و دسترسی‌شان به سایت‌های پرکاربرد و پر بازدید قطع است. در این میان شرکت‌های اینترنتی به عنوان توزیع‌کنندگان خدمات اینترنت در کشور پاسخی شفاف برای این نابسامانی به وجود آمده ندارند و تنها معتقدند که شرکت ارتباطات زیرساخت در تامین پهنای باند اینترنت تبعیض قایل می‌شود، گزینشی عمل کرده و محدودیت‌ها را یکسان اعمال نمی‌کند و براین اساس است که در یک منطقه دسترسی به برخی سایت‌ها ممکن است و در منطقه دیگر کاربران در ابتدایی‌ترین برقراری ارتباط نیز مشکل دارند. به اعتقاد بسیاری از مدیران شرکت‌های اینترنتی، اینترنت از لینک‌های مختلفی وارد کشور می‌شود اما به صورت یکسان توزیع نمی‌شود و محدودیت‌ها تنها در یک سری از لینک‌ها اعمال می‌شود و به نظر می‌رسد برخی ارایه دهندگان اینترنت از رانت استفاده می‌کنند.
شبکه ارتباطات زیرساخت نرمال است
با این حال مدیركل روابط عمومی و امور بين‌الملل شرکت ارتباطات زیرساخت وجود هرگونه تفاوت در ارایه پهنای باند اینترنت به توزیع کنندگان اینترنت در کشور را رد کرد و گفت: اختلالات مقطعی در سرویس‌دهی برخی اپراتورهای اینترنت به شبکه زیرساخت ارتباطی کشور مربوط نمی‌شود و شبکه ارتباطات زیرساخت کاملا نرمال است.

تفاوتی در ارایه پهنای باند قایل نمی‌شویم
مهدی خدایی با رد اظهارات توزیع کنندگان اینترنت در کشور که شرکت ارتباطات زیرساخت را مسبب نابسامانی اخیر اینترنت در کشور می‌دانند و معتقدند این شرکت در ارایه پهنای باند به شرکت‌های اینترنتی تبعیض قایل شده و گزینشی عمل می‌کند تاکید کرد که به هیچ وجه تفاوتی در پهنای باند اینترنتی که شرکت ارتباطات زیرساخت ارایه می‌دهد، وجود ندارد. وی با بیان اینکه شرکت ارتباطات زیرساخت آماده است به هر میزان که نیاز شرکت‌های اینترنتی است پهنای باند در اختیارشان قرار دهد گفت: هیچ تفاوتی میان مشتریان شرکت ارتباطات زیرساخت وجود ندارد. مدیركل روابط عمومی شرکت ارتباطات زیرساخت در خصوص اینکه اختلالات موجود در دسترسی کاربران اینترنت به برخی سایت‌های اینترنتی مربوط به چیست، گفت: شرکت زیرساخت تنها زیرساخت ارتباطی و مخابراتي کشور را فراهم و مدیریت می‌کند براین اساس اختلالات مقطعی در سرویس‌دهی برخی اپراتورهای ارایه دهنده اینترنت، ارتباطی با زیرساخت ندارد و شبکه ارتباطات زیرساخت کشور کاملا نرمال است.

شرکت‌ها مستندات ارایه کنند
خدایی با تاکید براینکه شرکت ارتباطات زیرساخت به میزان تعهدات خود در زمینه تامین پهنای باند اینترنت عمل کرده است، گفت: هركدام از شركت‌هاي ارایه سرويس اينترنت در هر كجاي كشور و به هر ميزان كه نياز به پهناي باند دارند مي‌توانند درخواست خود را به شركت ارتباطات زيرساخت ارایه و با انعقاد قرارداد از پهناي مورد نظر بهره‌مند شوند و اگر شرکتی مدعی است که درخواست پهناي باند بيشتري داشته و به آن ترتيب اثري داده نشده است، مستندات مربوطه را ارایه تا سريعا مورد بررسي قرار گيرد. وی با بیان اینکه از دید زیرساخت، مشتریان هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند، افزود: چنانچه در این مورد از شرکت‌های ارایه دهنده اینترنت كسي ادعاي بروز تخلفی دارد، مستندات مربوطه را به شرکت ارتباطات زیرساخت ارسال کند تا مراتب بررسی و به آن پاسخ داده شده است.

اختلالات عمده نیست
معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در واکنش به اختلالات موجود در زمینه اینترنت گفت: شرکت‌های ارایه‌دهنده اینترنت در این زمینه به سازمان تنظیم مقررات نامه‌ای داده‌اند و این موضوع هم‌اکنون در معاونت نظارت بر سرویس‌های ارتباطی در حال پیگیری است.  حسن رضوانی با تاکید براینکه اختلال به وجود آمده در سرویس‌دهی برخی اپراتورهای اینترنتی مشکل عمده‌ای نیست، افزود: با این وجود سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از شرکت ارتباطات زیرساخت خواسته است که در این زمینه پاسخگو باشد.

بخشی از اختلالات به تنظیمات شبکه‌ای ارایه دهندگان اینترنت برمی‌گردد
وی با بیان اینکه بخشی از این اختلالات ممکن است مربوط به تنظیمات شبکه ارایه دهندگان اینترنت باشد، گفت: اینترنت از مسیرهای مختلفی تامین می‌شود و ممکن است بخشی از شبکه ارایه دهندگان اینترنت در برخی مسیرها با عدم هماهنگی مواجه شود که باید این مشکل برطرف شود. معاون رگولاتوری گفت: تا زمانی که به نتیجه شفافی نرسیده‌ایم نمی‌توان پاسخ قطعی به این مشکلات داد اما آنچه که تاکنون گزارش شده است نشان می‌دهد که زیرساخت شبکه ارتباطات کشور در حالت طبیعی و نرمال است اما با این وجود پیگیری‌ها برای رفع این مشکل ادامه دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :