آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 26180
تاریخ انتشار : 10 اردیبهشت 1392 14:50
تعداد بازدید : 718

استفاده جراحان ایرانی از کینکت

محققان دانشگاه علوم پزشکي مشهد موفق به ساخت سامانه دسترسي به اطلاعات بيمار با استفاده از فناوري kinect شدند.

 

خبرگزاری مهر- علیرضا توسلی، دانشیار گروه جراحی عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد که طراح سامانه دسترسي به اطلاعات بيمار با استفاده از فناوري kinect است، گفت: دسترسي به جزیيات پرونده بيمار از نيازهاي ضروري پزشکان در حين عمل جراحي به شمار مي‌رود و گاه لازم است پزشکان چندين بار اقدام به خارج شدن از محيط عمل و مطالعه و بررسي پرونده بيمار کنند. اما‌ اين سامانه به جراح کمک مي‌کند که در حين عمل و با وجود اينکه استريل است با حرکات از راه دور و بدون دخالت مستقيم دست، اطلاعات پرونده بيمار را روي صفحه مانيتور رايانه جست‌وجو و مطالعه کند.
وی گفت:‌ اين سامانه به گونه‌اي طراحي شده که جراح هر قسمت پرونده بيمار را که بخواهد بزرگ نمايي کند و با دستور و اشاره به حرکت چپ، راست، بالا و پايين صفحات پرونده تغيير مي‌کند.
ریيس مرکز تحقيقات جراحي اندوسکوپيک با بیان اينکه مقالات و گزارش‌هاي زيادي درباره استفاده از kinect براي دوربين‌ها و روبات‌ها در اختيار است اما کاربرد آن در پزشکي تا کنون متداول نشده، افزود:‌ اين سامانه براي تمامي گروه‌هاي جراحي کاربرد دارد و به راحتي و با ارایه آموزش‌هاي لازم مي‌توان آن را در اتاق‌هاي عمل مراکز درماني کشور به کار گرفت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :