آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 2618
تاریخ انتشار : 9 آبان 1390 11:13
تعداد بازدید : 703

اخطار! تلفنبانک سیستم امنی نیست

بانک ها طی سال های اخیر با تبلیغات گسترده از راه اندازی و گسترش خدمات تلفنبانک شان خبر می دهند و اعلام می کنند برای ارایه خدمات بانکی اعم از اطلاع از مانده حساب، گردش حساب و پرداخت قبوض خدماتی و کاهش مدت انتظار در شعب بانک و سفرهای درون شهری اقدام به راه اندازی سیستم تلفنبانک کرده اند اما هیچ اشاره ای به خطرات استفاده از این سیستم نمی کنند.

بیما- توجیه بانک‌ها این است که از آنجا که همه بانک‌ها این سیستم را راه‌اندازی کرده‌اند و برخی سازمان‌های دولتی هم ساختاری شبیه به آن را راه‌اندازی کرده‌اند حتما
امن است!!
در تمامی مراحل استفاده از تلفنبانک و اعلام کد‌های امنیتی به مخابرات و پس از آن به بانک امکان نصب دستگاه شنود وجود دارد. به این ترتیب سارقان و هکر‌ها با کمک دستگاه‌های بسیار ساده و گاه ارزان قیمت می‌توانند اطلاعات و رموزمشتری را سرقت کرده و بعد از آن هم حسابش را خالی کنند یا حداقل همیشه از موجودی او آگاه
باشند.
فرضیه اول
سیستم بیش از 90 درصد تلفن‌های موجود در کشور اعم از خانگی و تجاری آنالوگ است به این معنی که از طریق دو سیم مسی از محل اشتراک، مشترک به مخابرات متصل می‌شود. اگر هر مکانی در این مسیر یک دستگاه شنود ساده نصب شود به راحتی می‌توان رمزها را دزدید.
هنگام وارد کردن رمز در سیستم تلفنبانک با فشردن هر کلید صدای خاصی به گوش می‌رسد که این به معنی آن است که عددها به این ترتیب رمز گذاری شده و به سیستم بانک ارسال می‌شود.
به این ترتیب حتی لازم نیست فرد سارق تماس‌های کاربر را شنود کند اگر به هر طریقی بتواند آنها را ضبط کند از طریق یک سیستم رایانه‌ای می‌تواند به رمز‌ها دست
 پیدا کند.
فرضیه دوم
فرض دیگری هم وجود دارد. البته اغلب بانک‌ها برای پیشگیری از چنین سرقت‌هایی تمهیداتی اندیشیده‌اند اما این به معنای غیر ممکن بودن این فرضیه نیست.
به این ترتیب که اگر فردی به هر طریقی به خطوط بانک‌ها دسترسی پیدا کند قادر خواهد بود ظرف مدت بسیار کوتاهی تمامی اطلاعات مشتریان آن بانک را سرقت کند.
فرضیه سوم
سیستم مخابرات برای نگهداری چنین اطلاعات حساسی طراحی نشده به این ترتیب مخابرات به شدت آسیب‌پذیر بوده و امکان سرقت اطلاعات بسیار بالاست.
شرکت مخابرات هم به هیچ کس چه مشترکانش و چه بانک‌ها تضمین نداده که محافظ اطلاعات‌شان باشد و هیچ گونه سرقتی از این طریق صورت نخواهد گرفت.
بنابراین توصیه اکید کارشناسان بانکی این است که تا حد امکان از تلفنبانک‌ها کمتر استفاده کنید یا اصلا استفاده نکنید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :