آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 26177
تاریخ انتشار : 10 اردیبهشت 1392 14:45
تعداد بازدید : 1608

از آسمان اردیبهشت ماه رایانش ابری می بارد

اردیبهشت ماه 92 را می توان «ماه رایانش ابری» نام نهاد. در این ماه یک همایش رایانش ابری برگزار شده حداقل یک همایش دیگر هم برگزار خواهد شد. همین هم موجب شده که در میان اخبار و اظهارنظرهای مختلف کارشناسان و مسوولان، موضوع رایانش ابری پررنگ تر به چشم بیاید.
یکی از این دو همایش رایانش ابری، همایشی دو روزه است که دیروز و امروز با نام «نخستین همایش ملی رایانش ابری و کسب و کار» و با حمایت وزارت صنعت، معدن و تجارت در سالن همایش های صدا و سیما برگزار شده است و دیگری را که یک شرکت خصوصی با حمایت دانشگاهی سامان داده و CloudTech2013 نام دارد، 17 و 18 همین ماه شاهد خواهیم بود.
به همین مناسبت، نگاهی انداخته ایم به آنچه درباره رایانش ابری در دهه اول اردیبهشت ماه، منتشر شده است.

 

 رایانش ابری مطالبه عمومی‌ شود
محمدصادق، معاون توسعه فناوری اطلاعات وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر گسترش رایانش ابری در صنعت فناوری اطلاعات، بر ضرورت تبدیل شدن آن به یک مطالبه عمومی‌ تاکید کرد.
وی که دیروز در نخستین همایش دو روزه رایانش ابری و فضای کسب و کار سخن می‌گفت، با بیان این مطلب افزود: برای رسیدن به تولید صادرات محور نیازمند افزایش بهره‌وری و کاهش قیمت تمام شده هستیم تا در بازار رقابتی حضوری فعال داشته باشیم. به گفته وی، رایانش ابری جزو فناوری‌های توانمندساز است و یکی از مهم‌ترین ابزار کاهش قیمت تمام شده محسوب می‌شود.
معاون توسعه فناوری اطلاعات وزارت صنعت، معدن و تجارت یکی از راه‌های توسعه فناوری اطلاعات در بنگاه‌های اقتصادی را سهل‌الوصول وارزان بودن فناوری اطلاعات دانست و گفت: دراین مرحله رایانش ابری، یکی از مزیت‌های کشور محسوب می‌شود.
 رایانش ابری، انتخاب یا اجبار
امیرحسین میرمحمد صادقی، مشاور معاون فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز با بیان اینکه رایانش ابری یک انتخاب نیست، بلکه یک اجبار و ضرورت برای توسعه کسب و کار است، درباره "نخستین همایش ملی رایانش ابری و کسب و کار" گفت: هدف از برگزاری این همایش تبیین مفهوم رایانش ابری نزد فعالان حوزه‌های مختلف کسب و کار است.
وی افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت پیش‌قدم برگزاری این همایش شده است، چراکه هنوز خیلی از کارشناسان با این فناوری آشنایی کافی ندارند.
وی افزود: تبیین راهکارها و کاربردهای رایانش ابری در صنایع و بخش‌های خدماتی مانند بیمه، بانک، گردشگری از دیگر اهداف همایش رایانش ابری است و امیدواریم با برگزاری این همایش و ایجاد مفهوم یکسان از رایانش ابری در میان فعالان این حوزه بتوانیم از مواهب این فناوری استفاده بهینه کنیم. مشاور معاون فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنین از شکل‌گیری جامعه توسعه دهندگان رایانش ابری در کشور خبر داد.
 رایانش ابری، یعنی رونق تولید و تجارت
فریدون قاسم‌زاده، عضو کارگروه علمی ‌نخستین همایش رایانش ابری، با تاکید بر ضرورت ایجاد دیتاسنترهای ابری در کشور گفت: استفاده از این دیتاسنترها موجب رونق تولید و تجارت در کشور می‌شود.
وی که در نشست خبری  همایش رایانش ابری و کسب و کار حاضر شده بود، افزود: حرکت از دیتاسنترهای سنتی به دیتاسنترهای ابری، زمینه رشد کارآفرینی را فراهم می‌کند.
قاسم‌زاده با بیان اینکه شورای عالی فضای مجازی حمایت از دیتاسنترهای تجاری را تصویب کرده، افزود: دیتاسنتر‌های تجاری برای ارایه خدمات به فعالان کسب و کار ایجاد می‌شوند.وی با تاکید بر ضرورت انتقال از دیتاسنتر سنتی به ابری گفت:  در صورت استفاده از فناوری رایانش ابری و ایجاد دیتاسنترهای ابری شاهد انفجار کاربران اینترنت در حوزه تجارت خواهیم بود.
وی درباره رشد تجارت الکترونیکی در ایران طی دو سال اخیر گفت: حجم تجارت الکترونیکی از هشت هزار میلیارد تومان در سال 90 به 15 هزار میلیارد تومان در سال 91 افزایش یافته است.
 رایانش ابری یعنی توسعه IT
مشاور معاونت توسعه فناوري اطلاعات و تجارت الكترونيكي وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز ضمن ضرورت ايجاد تكنيك رايانش ابري در كشور بر لزوم آگاهي‌سازي و توجه بيشتر مديران ارشد به امر تاكيد كرد.  
عليرضا هدايتي به بهانه برگزاري نخستين همايش رايانش ابري و فضاي كسب و كار افزود: در حال حاضر سيستم‌هاي اطلاعاتي برخلاف گذشته كه بر پايه سيستم‌هاي متمركز استوار بود به سمت سيستم‌هاي توزيعي در حركت  است.
وي با بيان اينكه با گسترش و نفوذ صنعت IT در كشور رفع نيازهاي كاربران نيز شكل جديدتري به خود مي‌گيرد به ضرورت اجراي تكنيك‌هاي نو از جمله تكنولوژي رايانش ابري اشاره كرد و گفت: در اين ساختار تلاش مي‌شود تا  نياز كاربر در هر مكان و زماني به راحتي تامين شود.
به گفته هدايتي؛ بهبود و توسعه صنعت فناوري اطلاعات در گرو توجه به ابرهاي محاسباتي است.
مدير طرح ملي آيپا با بيان اينكه در اين همايش دستاوردهاي مختلف ارایه و نقاط ضعف و قدرت اين تكنيك‌ها مشخص مي‌شود خواستار حضور جدي‌تر بخش خصوصي و دولتي در اين همايش‌ها شد.هدايتي افزود: ايجاد تسهيلات لازم در زمينه سياست‌گذاري، تنظيم قوانين و مقررات مناسب و مكانيزم‌هاي دقيق براي حفظ اطلاعات و امنيت از مواردي است كه مي‌توان در برپايي اين همايش‌ها مورد بررسي و تحليل قرار داد.
 CloudTech2013، 17 و 18 اردیبهشت ماه
از سوی دیگر، همایش  CloudTech2013 با شعار "رایانش ابری، زیرساخت توسعه" و با هدف فرهنگ‌سازی کلان و بسترسازی تخصصی در حوزه رایانش ابری نیمه دوم ماه جاری برگزار خواهد.
این رویداد جامع با دعوت از استادان رشته‌های مرتبط در دانشگاه‌های سطح اول کشور از جمله دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تهران، دانشگاه امیرکبیر و غیره و همین‌طور دانش‌آموختگان ایرانی دانشگاه‌های معتبر دنیا، تمامی مباحث مقدماتی تا پیشرفته رایانش ابری را با رعایت استانداردهای بین‌المللی و ارایه دانش روز دنیا در زمینه‌های مدیریتی و مهندسی پوشش خواهد داد.
خیام عسگری، دبیر ارشد اجرایی این رویداد تصریح کرد: CloudTech2013 به عنوان یک رویداد عظیم و جامع که مورد حمایت تشکل‌های دانشگاهی و دولتی مرتبط قرار گرفته، مشتمل بر چند بخش عمده خواهد بود که عبارنتد از سخنرانی اعضای هیات علمی ‌رویداد، نشست مدیران برای بررسی مباحث مدیریتی مرتبط،  کنفرانس CloudTech2013 که دربردارنده ارایه مقالات علمی ‌و تخصصی در زمینه رایانش ابری و موضوعات مرتبط با آن است، کارگاه‌های تخصصی برای مهندسان و متخصصان فعال در حوزه رایانش ابری و مجازی‌سازی و دوره‌های آموزشی که هدف از برگزاری آنها ارایه مفاهیم مقدماتی و ایجاد بسترهای علمی ‌و تخصصی موردنیاز به آن دسته از علاقه‌مندان به حوزه‌های تخصصی رایانش ابری است که در مراحل اولیه کسب دانش و تخصص موردنیاز است.
به گفته وی،  نمایشگاه CloudTech2013 نیز که در آن شرکت‌های ارایه‌دهنده محصولات و خدمات در زمینه رایانش ابری و شرکت‌های مرتبط به معرفی آخرین محصولات و خدمات و همچنین ارایه آخرین دستاوردهای خود خواهند پرداخت، دیگر بخش این رویداد است.
وی گفت: این رویداد در کارگروه ساماندهی همایش‌های معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس جمهور با شماره ۴۳۷۷۰/۹۱/۲۱۰ به ثبت رسیده است و به شرکت‌کنندگان، مدرک رسمی ‌حضور با تایید معاونت توسعه مدیریت و سرمایه‌های انسانی ریاست جمهوری دریافت خواهند کرد.
برگزارکننده این رویداد، شرکت مدیران‌ هم‌اندیش‌ فراخیز است و وب‌سایت این رویداد در آدرس
 www.cloudtech2013.com قرار دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :