آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 26176
تاریخ انتشار : 10 اردیبهشت 1392 14:43
تعداد بازدید : 972

پیش‌گویی‌های اریک اشمیت درباره عصر جدید دیجیتال

کار با هپتیک روی هولودک

اریک اشمیت، رییس هیات مدیره گوگل به تازگی کتابی را با عنوان "عصر جدید دیجیتال" نوشته و منتشر کرده است. وی یکی از موثرترین معماران اینترنت به شمار می رود، به مدت بیش از یک دهه مدیر اجرایی گوگل بود و این شرکت را به معنای واقعی پرورش داد و آن را به یک موتورخانه بین المللی حرکت اینترنت تبدیل کرد. وی که هم اکنون در 58 سالگی به سر می برد، 30 سال پیش در زمینه کامپیوترهای شخصی در شرکت IBM یا غول آبی فعالیت می کرد. اشمیت همیشه ایده های جالبی درباره دنیای فناوری مطرح می کند. وی به تازگی در یک پیشگویی درباره آینده و سرعت رشد اینترنت، توییتی با این مضمون را ارسال کرده است: امروزه به ازای هر شخص آنلاین، دو نفر آفلاین هستند. اما در پایان این دهه، هر کسی روی زمین آنلاین خواهد بود. وی آن زمان را که همه آنلاین خواهند شد، عصر جدید دیجیتال نامیده است. در واقع، اشمیت معتقد است تنها تا هفت سال دیگر حتی در مناطقی از زمین که مردم اکنون به برق هم دسترسی ندارند و برای امور حیاتی دیگر همچون آب آشامیدنی در تلاشند، اینترنت در دسترس خواهد بود. ناگفته نماند که پس از این اظهارنظر، صفحه گوگل پلاس وی تبدیل به محل منازعه افرادی شد که این ایده بلندپروازانه را پسندیده اند یا اینکه اصلا اعتقادی به آن ندارند. برای مثال فردی به صورت موجز و کوتاه در پاسخ اشمیت نوشت: می دانید این ایده چقدر غیرمنطقی است؟ هنوز یک میلیارد نفر از مردم دنیا هستند که به غذا دسترسی ندارند! اشمیت به تازگی مصاحبه ای با خبرگزاری CBS درباره فناوری های منسوخ شده مثل کامپیوترهای شخصی و فلاپی دیسک ها، نگرانی های دوران دیجیتال از حقوق کپی رایت گرفته تا تسلیحات سایبری داشته است که در ادامه می خوانید.

 

ترجمه: نسترن صائبی ... منبع: CNN

یادی از دایناسورها
اشمیت درباره کامپیوترهای قدیمی IBM می‌گوید: این کامپیوترها از فلاپی دیسک‌های کوچک استفاده می‌کردند که همیشه کار کردن با آنها مشکل بود. بعدها ایده گوشی موبایل آمد که هزاران بار قوی‌تر از کامپیوتر است و یک میلیون بار نیز ظرفیت ذخیره‌سازی بیشتری دارد. در واقع، آنها "دایناسورها"ی تاریخ رایانش بودند. وی می‌افزاید: هنوز هم یک نمونه از این کامپیوترها در دفتر گوگل در نیویورک هست تا یادمان بیندازد که فناوری چقدر سریع در حال تغییر و پیشرفت است.

ابزارهای آینده
اشمیت می‌گوید که در آینده بیشتر کارهای رایانشی خود را در گوشی‌های موبایل‌مان انجام خواهیم داد و به همین دلیل نیز اپلیکیشن‌هایی طراحی خواهد شد که برای این انجام کارها ما را کمک می‌کنند و به ما پیشنهاد می‌دهند که در ساعات بعدی چه کارهایی انجام دهیم. مثلا می‌گویند: اریک تو الان در دفتر کارت هستی. پس باید در حال کار کردن باشی یا الان وقت نهار است. یا زمانی که در حال پیاده‌روی در خیابان هستید، می‌گوید: اریک تو نیاز به یک شلوار جدید داری. شلوارهای فروشگاه‌های سمت چپ خیابان از سمت راستی‌ها ارزان‌ترند. اشمیت کلی از این پیشگویی‌ها را در کتابش گنجانده است. به طور مثال، ابزارهای جدیدی که صداها و تصاویر را با هم سه‌بعدی می‌کنن د و فضایی کاملا واقعی و هماهنگ با ویدیو یا بازی برای کاربران به وجود می‌آورند. وی معتقد است که عرشه بدل (Holodeck) که در فیلم پیشتازان فضا به نمایش درآمده، به واقعیت تبدیل خواهد شد. عرشه بدل، شکل پیشرفته‌ای از واقعیت مجازی است. این عرشه فضای بسته‌ای است که در آن انسان‌ها، اجسام و فضاها شبیه‌سازی می‌شوند. این شبیه‌سازی به وسیله ترکیبی از تمام‌نگاره‌ها، پرتوهای کششی ضعیف و میدان‌های نیرو ایجاد می‌شود. در این عرشه، صداها و بوها نیز شبیه‌سازی می‌شود. اشمیت می‌گوید: این ابزار دیجیتال حافظه‌ای مملو از آن مکان‌هایی که رفته‌اید و کارهایی که انجام داده‌اید، دارد. در نتیجه زمانی که شما وارد یک اتاق می‌شوید و به وسیله این ابزار تمام وقایع را در آن اتاق بازسازی می‌کنید، دوباره خود را در آن زمان خواهید دید. زیرا تمام جزییات بصری در آنجا خواهد بود و در نتیجه همان حسی را که در آن زمان داشته‌اید، دوباره در این شرایط نیز به دست می‌آورید. وی می‌افزاید: در آینده ابزارهایی پدید خواهند آمد که به شما امکان می‌دهند در کنسرت شرکت کنید، اما نه یک کنسرت معمولی. در واقع، شما در خانه‌تان نشسته‌اید و از کودکان‌تان مراقبت می‌کنید، اما گویا در سالن اجرای کنسرت نشسته‌اید. وی عنوان می‌کند که فناوری در آینده طراحی خواهد شد که هپتیک (haptic) نام دارد. هپتیک گونه‌ای از فناوری لمسی است که از راه لمس و توسط حرکت، لرزش یا اعمال فشار، با کاربر تعامل می‌کند. این فناوری مکانیکی می‌تواند با دادن حس لمس اجسام مجازی به کاربر، به او در کنترل بهتر اجسام مجازی (در کامپیوتر) کمک کند.

نقطه تاریک
از نظر اشمیت، دوران جدید دیجیتال نقاط تاریکی هم دارد. وی پیش‌بینی می‌کند که ما در آینده مجبور به تلاش‌ها و راهکارهای بیشتر هستیم تا از اطلاعات شخصی‌مان در مقابل سرقت هویت نگهداری کنیم. وی می‌گوید: زمانی که نخستین بار کار طراحی اینترنت را شروع کردیم، روح‌مان از رمز عبور هم خبر نداشت، زیرا ما به همه مطمئن بودیم. هیچ وقت فکر این را نمی‌کردیم که همین اینترنت محلی برای جرایم جدید باشد. وی همچنین دنیایی را متصور می‌شود که در آن ارتش‌های مجازی مهم‌ترین نهاد هر کشور محسوب می‌شود. وی معتقد است که مبدا تاریخ تسلیحات سایبری هم‌اکنون شروع شده است و چینی‌ها نخستین کسانی هستند که در این زمینه وارد عمل شدند. وی می‌افزاید: شواهدی در دست است که چین حسابی خود را با سرقت مالکیت معنوی شرکت‌های آمریکایی مشغول کرده تا بتواند خودش با آنها رقابت کند. اشمیت عنوان می‌کند: همچنین شواهدی وجود دارد که آنها در حال سرقت اطلاعات دولتی و روزنامه‌های آمریکایی هستند برای نقض حقوق بشر.

حرف آخر
با این حال، اشمیت معتقد است که فناوری و روش استفاده از آنها در آینده به سمت ایمن شدن پیش خواهد رفت.
وی گفت: پیام من برای همه این است که همه ما مردم جهان به هم متصل شده‌ایم و باید حواس‌مان به خیلی چیزها باشد. باید فراتر از وقایعی که قرار است رخ دهد، پیش برویم و مطمئنم که می‌توانیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :