آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 2613
تاریخ انتشار : 9 آبان 1390 11:0
تعداد بازدید : 534

تلفن هاي همراه قابل اعتماد نيستند

يك كارشناس پليس سايبري با اشاره به تهديدات و آسيب هاي تلفن همراه و سوء استفاده مجرمان از اين ابزار رايانه اي و ارتباطي به كاربران آن توصيه كرد: ضمن رعايت نكات امنيتي هنگام استفاده از اين وسيله ارتباطي؛ به تلفن همراه خود به سادگي اعتماد نكنند.

پايگاه اطلاع رساني پليس- امروزه تلفن همراه، همگاني‌ترين ابزار رايانه‌اي و ارتباطي است به نحوي كه تقريبا همه افراد لااقل يك گوشي تلفن همراه دارند.
گوشي‌هاي تلفن همراه در سال‌هاي گذشته از يك گوشي صرف، به رايانه‌اي با امكانات فراوان ارتباطي در اندازه‌اي كوچك تبديل شده است.
همين ويژگي‌هاي ممتاز و جالب توجه تلفن‌هاي همراه، آن را به هدفي تازه براي مجرمان و تبهكاران تبديل كرده است. رعايت نكايت ذيل استفاده از تلفن همراه را براي شما به تجربه سودمند و جذاب تبديل می‌كند. يك كارشناس پليس سايبري در اين رابطه به خبرنگار سايت پليس گفت: تمام نكات امنيتي كه براي رايانه‌ها ذكر مي شود، تقريبا براي تلفن‌هاي همراه هم كاربرد دارد.
وي گفت: بيشتر تلفن‌هاي همراه از سيستم‌هاي عامل مخصوص ابزارهاي همراه استفاده مي‌كنند و تقريبا فرمت بيشتر فايل‌هاي رايانه‌اي را تشخيص مي‌دهند به این ترتیب برخي ويروس‌ها و بدافزارها نيز در تلفن‌هاي همراه اثر مي‌كنند بنابراين دقت در انتقال فايل‌هاي رايانه‌اي و استفاده از آنتي ويروس‌هاي مخصوص موبايل براي درامان ماندن از آسيب‌ها و تهديدها را جدي بگيريد.
اين كارشناس پليس سايبري با بيان اينكه گوشي‌هاي تلفن همراه مجهز به امكانات ارتباطي متنوعي مثل “واي فاي”،”بلوتوث” و “اينفرارد” هستند، از دارندگان گوشي‌هاي تلفن همراه خواست در صورتي كه از اين امكانات ارتباطي استفاده نمي‌كنند، آنها را غيرفعال كند.وي افزود: مجرمان قادر هستند با هك و نفوذ به گوشي شما، اختيار آن را در دست گرفته، ضمن برقراري تماس‌هاي تلفني به حساب شما، اطلاعات و محتواهاي درون گوشي‌تان را به سرقت ببرند.
اين كارشناس پليس سايبري به مالكان تلفن همراه توصيه كرد تا از نگه‌داشتن اطلاعات محرمانه، عكس‌ها و ويدیوهاي شخصي و خانوادگی روي گوشي خود جدا خودداري كنند.
وي به مالكان تلفن همراه توصيه كرد: هنگام خرابي گوشي تلفن همراه، حتي الامكان پس از تخليه كامل اطلاعات و محتواهاي موجود در آن براي تعمير به تعميركاران مجرب و قابل اعتماد مراجعه كنند.
اين كارشناس پليس فضاي توليد و تبادل اطلاعات ناجا، احتمال گم شدن يا به سرقت رفتن تلفن همراه را بيشتر از ساير ابزارهاي رايانه‌اي عنوان كرد و گفت: با سرقت تلفن همراه، اطلاعات و محتواهاي ذخيره شما در معرض خطر و آسيب‌هاي جدي ناشي از دسترسي سارق به آنها قرار دارد.
وي افزود: تلفن‌هاي همراه داراي قابليت‌هايي هستند كه مي‌توانند به عنوان ابزارهاي جاسوسي مورد استفاده قرار گيرند بنابراين در اماكن مهم و حساس به توصيه‌هاي امنيتي مبني بر عدم استفاده از تلفن‌هاي همراه توجه كنيد.
اين كارشناس پليس فضاي توليد و تبادل اطلاعات ناجا با اشاره به دريافت پيامك‌هاي ناشناس مبني بر برنده شدن دارنده تلفن همراه در مسابقات و قرعه‌كشي‌ها، امور خيريه و مواردي از اين دست گفت: به پيامك‌هايي كه با شيوه‌هاي مختلف، اطلاعات شما نظير اطلاعات كار بانكي‌تان را در خواست مي‌كنند، اعتماد نكرده و به آنها پاسخ ندهيد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :