آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 26109
تاریخ انتشار : 9 اردیبهشت 1392 11:58
تعداد بازدید : 1451

پاسخ شرکت ارتباطات مبین نت به گزارش «کاربر طرح نوروزی ...»

شرکت ارتباطات مبین نت در ارتباط با مطلب منتشر شده با عنوان «کاربر طرح نوروزی مبین نت تجربه تلخ اش را گزارش می کند» در شماره 1804 روزنامه فناوران اطلاعات در روز 26 فروردین 1392، توضیحاتی به دفتر روزنامه ارسال کرده است که عینا از نظر خوانندگان می گذرد:

«1- با توجه به تناقضات بسیار آشکار و قابل پیگیری در مطلب منتشر شده، بیش از هر چیز به نظر می‌رسد نشریه محترم فناوران بازیچه دست کسانی قرار گرفته است که تلاش دارند وجهه‌ مبین‌نت را مخدوش کنند. برای پی بردن به صحت این موضوع، کافی است به این نکته توجه شود که مبین‌نت برخلاف گفته آن کاربر محترم، اصلا طرحی با ویژگی‌های مودم رایگان، 12 گیگابایت حجم دانلود با هزینه 327 تومان ندارد؛ چه در طرح‌های عادی و چه طرح‌های ویژه. همچنین مبین‌نت به مناسبت سال 1392 فقط یک طرح نوروزی ارایه داده است و آن، شش ماه اشتراک اینترنت با سرعت یک مگابیت، 18 گیگابایت محدودیت حجم به مبلغ هشتاد هزار تومان است که شامل مودم رایگان نیز نمی‌شود. ای کاش نشریه‌ وزین فناوران پیش از انتشار چنین اخباری که با آبروی یک شرکت بزرگ در ارتباط است، زحمت نگاه کردن به سایت مبین‌نت یا پرسش از مسوولان مبین‌نت را به خود می‌داد تا از درستی یا نادرستی این مطلب آگاه می‌شد.
2- کاربر نوروزی این داستان، به مدت 24 روز به خوبی و خوشی از خدمات مبین‌نت استفاده کرده است. بنابراین از خدمات دریافت شده‌ خود رضایت کامل داشته است تا زمانی که 12 گیگابایت حجم موجود در طرح خود را به پایان رسانده است. همان‌طور که کارشناسان مبین‌نت به این کاربر محترم خاطر‌نشان کرده‌اند، میزان مصرف روزانه تمام کاربران اینترنت پرسرعت بی‌سیم وایمکس مبین‌نت به شکلی بسیار دقیق در بخش صفحه‌ مشترکان سایت مبین‌نت درج می‌شود و تمام کاربران می‌توانند گزارش دقیق مصرف اینترنت خود را در اختیار داشته باشند. با فرض اینکه سرعت اینترنت این کاربر محترم یک مگابیت بوده باشد، ایشان در هر روز دست‌کم می‌توانستند 10 گیگابایت فقط دانلود داشته باشند و میزان آپلود این دوست عزیز نیز به حجم مصرفی روزانه‌شان اضافه خواهد شد. بنابراین ایشان روی کاغذ می‌توانستند در فقط یک روز کل حجم اینترنت خود را به پایان برساند و به این ترتیب به پایان رسیدن 12 گیگابایت حجم در 24 روز (هر روز 500 مگابایت حجم دانلود و آپلود) با در اختیار داشتن اینترنت پرسرعت به هیچ وجه موضوع عجیبی نیست.
3- در جایی از این مطلب اشاره شده است: «کاربر طرح نوروزی با پذیرش متضرر شدنش در خرید طرح نوروزی، با مراجعه به بخش تغییر طرح سایت شرکت مبین‌نت، به خرید طرح دیگری اقدام می‌کند».
باید توجه داشت کاربر محترم این طرح نوروزی خیالی تمام حجم دریافت شده خود را مصرف کرده است، بنابراین ضرری متحمل نشده است. همچنین کاربر این داستان تنها برای یک ماه استفاده از اینترنت، 327 تومان پرداخت نکرده است (که البته باز هم تاکید می‌کنیم مبین‌نت اصلا چنین طرحی ندارد)، وی اکنون مودمی‌ در اختیار دارد که در حال حاضر مبین‌نت به قیمت 220 هزار تومان به فروش می‌رساند. بنابراین می‌تواند مانند کاربران تمام خدمات اینترنت پرسرعت کشور، با خریدن حجم براساس نیاز خود، به استفاده از طرحی که پیش از این از آن رضایت کامل داشته است ادامه دهد (مثلا 33 هزار تومان برای شش گیگابایت حجم در یک ماه). تنها موضوعی که کاربر باید به آن توجه داشته باشد، شیوه استفاده از اینترنت و میزان مصرفش است. عوامل بسیار زیادی می‌توانند در ارسال و دریافت ناخواسته‌ اطلاعات در اینترنت موثر باشند که شاید مهم‌ترین آنها که معمولا هم توسط کاربران نادیده گرفته می‌شود، باز نگه‌داشتن صفحه‌ وب در سایتی باشد که به‌طور مداوم خود را به‌روز می‌کند و تصاویر یا تبلیغات جدیدی را نمایش می‌دهد. همچنین به‌روزرسانی خودکار ویندوز و نرم‌افزارهای ضدویروس به همراه باز نگه‌داشتن نرم‌افزارهای غیرقانونی فیلترشکن نیز معمولا باعث ارسال و دریافت ناخواسته‌ اطلاعات می‌شود. موارد بسیار زیاد دیگری را نیز می‌توان نام برد که البته از حوصله این بخش خارج است. بنابراین همواره به کاربران اینترنت پرسرعت حجمی ‌توصیه می‌شود نظارت دقیقی بر شیوه‌ استفاده‌خود از اینترنت داشته باشند تا حجم موجود آنها ناخواسته مصرف نشود.
4- کاربر مورد نظر سپس اقدام به تهیه کردن طرح اینترنت 128 کیلوبیت بر ثانیه نامحدود می‌کند و در ادامه اعلام کرده است از آن رضایت ندارد. چه خوب است که همه ما پیش از خرید کردن، درباره محصول یا خدمتی که می‌خریم کمی‌تحقیق کنیم تا بعدا دچار مشکل نشویم. در سایت مبین‌نت به شیوه‌ای کاملا مشخص، ضریب اشتراک تمام طرح‌ها مشخص شده است. اگر این کاربر محترم پیش از خرید نگاهی به مشخصات طرح مورد نظر خود می‌انداخت، متوجه می‌شد که این طرح بین 10 نفر به اشتراک گذاشته می‌شود (در حالی که تقریبا تمام طرح‌های اینترنت پرسرعت بی‌سیم وایمکس مبین‌نت به جز همین طرح‌های نامحدود، ضریب اشتراک یک به چهار دارند). بنابراین پهنای باند دست‌کم 8/12 کیلوبیت یا 6/1 کیلوبایت بر ثانیه به هر کاربر اختصاص می‌یابد. به این ترتیب، اگر کاربر پیش از خرید نگاهی به مشخصات طرح انتخابی خود می‌انداخت، متوجه می‌شود که با توجه به میزان مصرف او، این طرح برایش مناسب نخواهد بود.
5- کاربر طرح خیالی این داستان ادعا می‌کند پس از اعتراض به درست نبودن محاسبه‌ حجم مصرفی اینترنت، «به اعتراض وی پس از 45 روز پاسخ داده می‌شود!». اما روال معمول رسیدگی به اعتراض‌های مشترکان اینترنت پرسرعت مبین‌نت حداکثر دو روز به ‌طول می‌انجامد و مشخص نیست این کاربر چگونه به این نتیجه رسیده است که پس از 45 روز به او پاسخ داده خواهد شد. واضح است که بررسی یک شکایت ساده تحت هیچ شرایطی نیاز به 45 روز زمان ندارد. بنابراین تنها نتیجه‌ای که می‌توان گرفت این است که این 45 روز به دروغ و تنها به منظور تخریب مبین‌نت بیان شده است که البته باز هم نشریه ‌وزین فناوران نیازی به تحقیق و بررسی این موضوع پیش از منتشر کردن این مطلب سراسر تناقض و تهمت ندیده
است.
جمع‌بندی: با توجه به توضیحات داده شده، می‌توان نتیجه گرفت که این مطلب تنها به قصد تخریب چهره‌ مبین‌نت نگاشته شده و متاسفانه نشریه‌ وزین فناوران ناخواسته (و البته بدون تحقیق) به انتشار آن مبادرت کرده است. تمام تماس‌ها و ایمیل‌های مشترکان توسط مبین‌نت بایگانی می‌شوند. بنابراین شرکت ارتباطات مبین‌نت آماده است با دریافت اطلاعات این کاربر، که به گفته‌ نشریه‌ فناوران نزد آنها محفوظ است، حتی به تحقیق بیشتر در این زمینه
بپردازد.
شرکت ارتباطات مبین‌نت با هزینه کردن چند صد میلیارد تومان، موفق شده است در فقط سه سال تنها شبکه سراسری بی‌سیم کشور را ایجاد کند و با وجود مشکلات ریز و درشت موجود که همه ما از آنها آگاه هستیم، بیش از 130 شهر کشور را تحت پوشش این شبکه قرار دهد. اکنون مبین‌نت گذشته از حدود 500 هزار کاربر اینترنت پرسرعت بی‌سیم اشتراکی وایمکس خود، به صد‌ها سازمان و شرکت بزرگ و شناخته شده‌ کشور با استفاده از همین شبکه‌ منحصر به فرد خدمات گوناگون ارایه می‌دهد. در حال حاضر شبکه‌ سراسری وایمکس مبین‌نت یکی از گسترده‌ترین شبکه‌های جهان بر پایه فناوری وایمکس است و فعالان این حوزه در سطح جهان، به خوبی با آن آشنایی
دارند.
واضح است که همواره چنین موفقیت‌هایی، بدخواهی‌ها و دشمنی‌هایی را نیز به همراه خواهد آورد و بسیاری تلاش خواهند کرد با آلوده کردن فضای اطلاع‌رسانی کشور، از آب گل‌آلود ماهی بگیرند. شرکت ارتباطات مبین‌نت این حق را برای خود قایل می‌داند که در برابر این‌گونه دروغ‌پراکنی‌ها از تمام ظرفیت‌های قانونی موجود استفاده کند و اجازه ندهد به تلاش هزاران نفری که در برپایی، توسعه و خدمات‌دهی این شبکه گسترده‌ ملی فعالیت داشته و دارند، خدشه‌ای وارد شود.»


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :