آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 26106
تاریخ انتشار : 9 اردیبهشت 1392 11:54
تعداد بازدید : 775

نظرات مدیران ارتباطات درباره تعرفه جدید مکالمات تلفن همراه

رگولاتوری: اگر هزینه موبایل مردم بالا برود تعرفه ها را بازنگری می کنیم

به گفته رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در صورتی که مجموع صورت حساب های مشترکان برخلاف پیش بینی کمیسیون تنظیم مقررات افزایش داشته باشد امکان بازنگری در تعرفه های جدید تلفن همراه وجود دارد.

فناوران– محمدعلی فرقانی در خصوص اینکه بیشتر مکالمات مشترکان تلفن همراه عمدتا درون شهری است و با افزایش تعرفه هر دقیقه از 447 ریال به 551 ریال احتمالا هزینه مکالمات در سبد خانوار افزایش خواهد داشت گفت: بر اساس آمار ترافیکی اندازه‌گیری شده در شبکه تلفن همراه شرکت مخابرات ایران 70 درصد مکالمات شبکه تلفن همراه، شهری و 30 درصد بین شهری است و میانگین وزنی هر دقیقه مکالمه با احتساب جابه‌جایی 537 ریال است، که براین اساس و با توجه به تعرفه سایر اپراتورها و همچنین قیمت بازار، الزام کمیسیون و رگولاتوری در پروانه‌های صادره برای تعیین تعرفه پایه، تعرفه یکنواخت 515 ریال برای یک دقیقه مکالمه صوتی سیم‌کارت دایمی به کمیسیون پیشنهاد شده است.
وی افزود: با توجه به عملکرد ترافیکی مشترکان در صورتی که آنها تماس‌های خود را مدیریت کنند قطعا هزینه صورت‌حساب آنها کاهش خواهد داشت. وی با بیان اینکه اپراتورهای تلفن همراه حتی می‌توانند برای هر دقیقه 400 ریال نیز دریافت کنند، گفت: کمیسیون تنظیم مقررات در مصوبه اخیر خود سقف و پایه تعرفه‌ها را مشخص کرده است به این معنی که اپراتورها نمی‌توانند بالاتر از تعرفه اعلامی اقدام به تعرفه‌گذاری کنند اما اگر اپراتوری قصد تعرفه‌گذاری پایین‌تر از تعرفه پایه را داشته باشد تا زمانی که مورد اعتراض سایر اپراتورها قرار نگیرد مانعی برای آن وجود ندارد.
وی افزود: در شرایط حاضر بعید به نظر می‌رسد اپراتوری کمتر از تعرفه پیاه اقدام به ارایه سرویس کند اما در شرایط رقابتی اپراتورها می‌توانند برای جذب مشترک بیشتر تعرفه‌های ارزان‌تری در نظر بگیرند.
وی گفت: تصویب پیشنهاد یکنواخت سازی تعرفه مکالمات تلفن همراه در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، به معنای افزایش هزینه‌ها نیست و افزایش یا کاهش هزینه تلفن همراه به رفتار مشترکان و شیوه عمل اپراتورها در فضای رقابتی بستگی دارد.
معاون وزیر ارتباطات گفت: کاهش تعرفه‌ها نسبت به میانگین، حذف هزینه جابه‌جایی، ساده سازی و شفاف سازی تعرفه‌ها، یکسان سازی تعرفه پایه برای تمامی اپراتورهای تلفن همراه، ایجاد و توسعه شرایط رقابتی و عدم وابستگی نظام تعرفه‌گذاری به طرح شماره‌گذاری را از مزایای تعرفه یکنواخت پیشنهادی عنوان کرد. وی در تشریح مزایای طرح پیشنهادی گفت: تعرفه‌های مکالمات تلفن همراه شرکت مخابرات ایران بر اساس مصوبه سال 1383 شورای اقتصاد مبتنی بر شهری و غیر شهری تنظیم شده است که در آن تعرفه مکالمات صوتی مشترکان براساس 92 نقطه بین شهری کشور محاسبه می‌شود. به این ترتیب در صورتی که مشترکی در نقطه PC کرج سیم‌کارت دریافت کرده باشد به عنوان مشترک آن PC ثبت شده و چنانچه با مشترکی که در PC کرج ثبت شده باشد تماس برقرار کند تعرفه مکالمه او دقیقه‌ای 447 ریال محاسبه می‌شود. ولی در صورتی که با مشترکی که در منطقه‌ای دیگر حتی در مجاورت منطقه خود مثلا در PC ورامین ثبت شده باشد، تماس بگیرد تعرفه مکالمه او دقیقه‌ای 760 ریال محاسبه می‌شود.
وی افزود: اگر همین فرد از منطقه خود خارج شود و به عنوان مثال به تهران سفر کند برای تمامی تماس‌های ایجاد شده توسط او و همچنین تماس‌هایی که با او گرفته می‌شود برای هر دقیقه مکالمه هزینه جابه‌جایی به مبلغ 89 ریال برای وی در نظر گرفته می‌شود.
فرقانی با اشاره با اینکه ساختار فعلی تعرفه گذاری مبتنی بر ساختار قدیمی شرکت مخابرات کشور تعریف شده، گفت: این ساختار با ماهیت شبکه‌های تلفن همراه و همچنین روند تعرفه گذاری در دنیا مغایرت داشته و موجب اتلاف منابع شماره گذاری نیز شده است. ضمن آنکه دو اپراتور دیگر تلفن همراه یعنی ایرانسل و رایتل نیز از ساختار تعرفه‌ای یکسان استفاده می‌کنند بر همین اساس تعیین تعرفه یکنواخت برای شبکه تلفن همراه شرکت مخابرات ایران نیز اجتناب‌ناپذیر است.
رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفت: قیمت پیشنهادی برای تعرفه پایه نسبت به میانگین موجود کمتر در نظر گرفته شده است و رفتار اپراتورها در بازار رقابتی نشان می‌دهد که اپراتورها برای رقابت و جذب بیشتر مشترکان، تعرفه‌های خود را کمتر از تعرفه پایه تعیین خواهند کرد و از ظرفیت 20 درصد اضافه بر تعرفه پایه که در پروانه‌ها پیش‌بینی شده است استفاده نخواهند کرد. بر همین اساس برای اکثر مشترکان که در قبض‌های خود ترکیبی از مکالمات شهری و بین شهری و جابه‌جایی دارند، هزینه ماهیانه کاهش می‌یابد.

سیاست کاهش قیمت است
از سوی دیگر وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفت‌وگو با ایرنا، هرگونه افزایش تعرفه مکالمات تلفن همراه را رد کرد و گفت: استراتژی حوزه ارتباطات کشور، توسعه هر چه بیشتر شبکه‌های تلفن همراه و به موازات آن کاهش قیمت‌هاست.
محمدحسن نامی با تاکید بر اینکه تعرفه اپراتورهای تلفن همراه، هیچ‌گونه افزایشی نخواهد داشت، در مورد اخبار منتشر شده در خصوص افزایش تعرفه‌های همراه اول از 447 ریال در دقیقه به 515 ریال، گفت: بارها اعلام کرده‌ایم که اپراتورها در راستای خدمات رسانی بهتر و ارزان‌تر باید با هم رقابت کنند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: منتظر هستیم که شبکه ملی اطلاعات تکمیل و قیمت‌ها در حوزه تلفن همراه به یک - سوم تعرفه فعلی کاهش پیدا کند.
گفتنی است، تا پیش از این مصوبه، تماس داخل شبکه اپراتورهای ایرانسل 499 ریال، رایتل 555 ریال و همراه اول با توجه به هزینه جابه‌جایی 447 ریال، 536 ریال، 760 ریال و 849 ریال به ازای هر دقیقه محاسبه می‌شد.

از اول خرداد ماه تعرفه‌ها لازم‌الاجراست
همچنین معاون سازمان تنطیم مقررات و ارتباطات رادیویی در گفت‌وگو با مهر با بیان اینکه نرخ پایه مکالمات تلفن همراه برای اپراتورهای موبایل حداقل 515 ریال به ازای هر دقیقه تعیین شده است، گفت: نرخ‌های جدید مکالمه با تلفن همراه دایمی و اعتباری برای اپراتورهای فعال کشور از اول خردادماه امسال لازم‌الاجراست. حسن رضوانی با تشریح جزییات مصوبه 156 کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در مورد تعیین نرخ جدید برای یکسان سازی مکالمات تلفن همراه افزود: با تصویب این کمیسیون نرخ پایه مکالمات اپراتورهای موبایل همراه اول، ایرانسل و رایتل 515 ریال به ازای هر دقیقه تعیین شد.
وی این نرخ را مربوط به سیم‌کارت‌های دایمی اپراتورهای موبایل عنوان کرد و گفت: نرخ پایه مکالمه با سیم‌کارت‌های اعتباری اپراتورهای تلفن همراه تا 50 درصد بیشتر از نرخ پایه مکالمه با سیم‌کارت‌های دایمی است.
رضوانی با بیان اینکه نرخ‌های تعیین شده مربوط به مکالمات داخلی شبکه اپراتورها در نظر گرفته شده است، افزود: برای مکالمه خارج از شبکه و با سیم‌کارت دیگر اپراتورها، نرخ مکالمات تغییری نیافته است. معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با تاکید بر اینکه این نرخ به عنوان نرخ پایه تعیین شده است گفت: اپراتورها می‌توانند حداکثر 20 درصد بالای این نرخ قیمت‌گذاری کنند اما با توجه به شرایط رقابتی موجود میان اپراتورهای موبایل به نظر می‌رسد اپراتورها پایین‌ترین نرخ را برای مکالمات مشترکان‌شان در نظر بگیرند که از این لحاظ این نرخ‌گذاری می‌تواند به نفع مشترکان باشد. وی با بیان اینکه مصوبه یکسان سازی نرخ پایه مکالمات تلفن همراه هفته آینده به اپراتورهای موبایل کشور ابلاغ خواهد شد، افزود: این اپراتورها ملزم به اطلاع‌رسانی شفاف به مشترکان هستند و باید نرخ‌های جدید برای سیم‌کارت‌های دایمی از ابتدای خردادماه در قبوض اعمال شود و برای سیم‌کارت‌های اعتباری نیز این نرخ‌ها از ابتدای خردادماه محاسبه خواهد شد.

مخابرات در حال بررسی تعرفه‌ها
مدیرکل روابط عمومی شرکت مخابرات ایران نیز با بیان اینکه تعرفه‌های اعلام شده از سوی سازمان تنظیم مقررات منطقی است گفت: مدیران شرکت مخابرات از این تعرفه‌ها استقبال می‌کنند. داوود زارعیان در خصوص اینکه همراه اول چه تعرفه‌‌ای را برای سیم‌کارت‌ها دایمی در نظر می‌گیرد، افزود: کارشناسان ما در حال بررسی تعرفه‌ها هستند و مطمئنا تعرفه‌ای از سوی همراه اول انتخاب خواهد شد که هم منافع مشترکان و هم منافع شرکت را تامین کند.
وی در خصوص اینکه آیا این احتمال وجود دارد که همراه اول پایین‌تر از تعرفه 515 ریال را برای سیم‌کارت‌های دایمی انتخاب کند، گفت: شخصا موافق کاهش تعرفه مکالمات نیستم و بعید می‌دانم همراه اول از رقم 515 ریال پایین‌تر را انتخاب کند و تجربه نیز نشان داده اپراتورها با ارایه طرح‌های تشویقی می‌توانند رضایت مشتریان خود را جلب کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :