آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 2589
تاریخ انتشار : 9 آبان 1390 10:6
تعداد بازدید : 661

مسوول ستاد ساماندهی پایگاه‌های اینترنتی و خبرگزاری‌های غیر دولتی:

وزارت ارشاد متولی فیلتر سایت ها نیست

مسوول ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی و خبرگزاری های غیر دولتی گفت: کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه مسوول فیلترینگ سایت هاست و وزارت ارشاد متولی مستقیم آن محسوب نمی شود.

خبرگزاری فارس - محمدصادق افراسیابی افزود: طبق قانون وزارت ارشاد و مصوب هیات دولت تنها خبرگزاری ایرنا به عنوان خبرگزاری دولتی می‌تواند شناخته شود و مابقی خبرگزاری‌ها می‌بایست در حیطه بخش خصوصی مشغول به فعالیت شود.
وی با اشاره به اهداف این رویکرد گفت: حمایت از بخش خصوصی، تحقق اهداف نظام و تقویت نهادهای مردمی و رقابتی شدن فضای رسانه‌ای از مهم‌ترین اهداف محسوب می‌شود که زمینه را برای تنوع و تکثر آرا در حوزه رسانه افزایش می‌دهد.افراسیابی افزود: در حوزه صدور مجوز چند رویکرد وجود دارد یکی از مجوزهایی که توسط ستاد ساماندهی پایگاه‌های اینترنتی ارايه می‌شود مجوز رسانه بر خط ویژه کل پایگاه‌های اینترنتی اعم از جزیی و غیر جزیی‌ است. براساس مصوبه سال گذشته هیات دولت صدور مجوز در این بخش در دستور کار قرار گرفته به نحوی که طی شش ماه گذشته 500 پایگاه اینترنتی شناسنامه‌دار شدند و محتوای 200 پایگاه مورد تایید قرار گرفت و برای آنها مجوز رسانه برخط صادر شد.
این مقام مسوول در وزارت ارشاد با بيان اینکه هر پایگاهی که مجوز رسانه برخط را دریافت کرده است باید شش ماه فعالیت کند تا محتوای آن مورد بررسی قرار گیرد، بیان کرد: بعد از این مدت اگر سایت صلاحیت لازم را کسب کند مجوز دايمی رسانه برخط برایش صادر خواهد شد.
وی گفت: هم‌اکنون آیین‌نامه مجوز نشریه‌های الکترونیکي که مخصوص پایگاه‌های خبری است آماده و به هیات دولت ارايه شده که در صورت تصویب از این به بعد پایگاه‌های خبری مجوز نشریه مجوز نشریه الکترونیک را دریافت خواهند کرد و به مانند خبرگزاری‌ها مشمول حمایت‌های ارشاد خواهند شد و در ردیف بودجه وزارت ارشاد برای‌شان کمک هزینه در نظر گرفت می‌شود.
افراسیابی با بیان شروع به کار صدور مجوز برای موسسه‌های خبری گفت: سال گذشته یک مورد مجوز موسسه خبری به صورت یک ساله در زمان معاونت سابق مطبوعاتی صادر شد که هم‌اکنون صدور این مجوز با جدیت در حال پیگیری است و تاکنون برای پنج موسسه این مجوز صادر شده است.
افراسیابی با اشاره به اینکه کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه مسوول فیلترینگ سایت‌هاست، گفت: وزارت ارشاد متولی فیلترینگ سایت‌ها نیست.
وی بیان داشت: محتوای یکهزار سایت به صورت روزانه مورد بررسی قرار می‌گیرد که در صورت مشاهده مصادیق مجرمانه گزارشی به کارگروه مصادیق فرستاده خواهد شد و در آن کارگروه تصمیم به فیلترینگ و یا ارسال اخطار گرفته می‌شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :