آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 2484
تاریخ انتشار : 4 آبان 1390 11:56
تعداد بازدید : 727

ردیابی موادشیمیایی با آیفون

گروهی از محققان دانشگاه کالیفرنیا دیویس شیوه ای ارایه کردند که در آن با استفاده از یک توپ شیشه ای کوچک می توان به گوشی های آیفون اپل قدرتی شگفت انگیز در ردیابی مواد شیمیایی داده و قدرت تصویربرداری آن را افزایش داد.

مهر- پیش از این نیز میکروسکوپ‌های ویژه موبایل‌های هوشمند ارایه شده بودند اما نمونه جدید آن که ویژه گوشی آیفون است، از ساختاری ساده‌تر برخوردار بوده و کم هزینه‌تر است، به علاوه توانایی طیف نگاری نیز به آن افزوده شده است.
آیفون‌ها که به خودی خود رایانه‌هایی قدرتمند به شمار می‌روند به همراه توانایی‌های افزوده‌ای که به آنها اشاره شد، می‌توانند به صورت ویژه برای انجام فعالیت‌های درمانی و پزشکی در کشورهای در حال توسعه و مناطقی که دسترسی به آزمایشگاه‌های مجهز بسیار دشوار است کاربرد داشته باشند.
برای مثال کارگران مزارع می‌توانند نمونه خون خود را تصویربرداری کرده و آن را برای متخصصان بفرستند تا مورد مطالعه قرار گیرد. برای چنین تصویربرداری به لنزهای ویژه‌ای نیاز خواهد بود که بتواند به اندازه کافی نمونه را بزرگنمایی کند.محققان در ابتدا برای ساخت لنز از یک قطره آب استفاده کردند که پس از چکیدن بر روی لنز اصلی دوربین آیفون عملکردی مانند عدسی داشت. عملکرد این لنز آبی بسیار خوب است، تنها مشکل اینجاست که آب به سرعت تبخیر می‌شود. محققان برای غلبه بر این مشکل از کره‌های شیشه‌ای با ویژگی‌های تصویربرداری شیشه‌های عدسی با قدرت بزرگنمایی پنج برابر استفاده کردند.
این لنز به واسطه ایجاد حفره‌ای درون صفحه‌ای لاستیکی که عدسی را در خود حفظ می‌کرد، ساخته شده است. سپس کل این ساختار بر روی درگاه لنز گوشی آیفون قرار گرفت. این عدسی‌های کره‌ای شکل از قابلیت جمع‌آوری نور بسیار بالایی برخوردار هستند و از این رو وضوح تصویری خوبی ارایه خواهند کرد، وضوحی در حدود 5/1 میکرون که برای تفاوت قایل شدن میان دو نوع سلول مختلف کافی خواهد بود.
این عدسی در کنار حسگر نیمه‌رسانای آیفون می‌تواند اطلاعات کافی را برای ایجاد تصویر نهایی به وجود آورد. با این همه این تکنیک هنوز محدودیت‌هایی دارد که محققان باید آن را برطرف کنند، اما در حال حاضر برای برطرف کردن این محدودیت‌ها از نرم‌افزار استفاده می‌کنند.
همچنین محققان برای افزودن به قابلیت‌های علمی‌ آیفون طیف‌نگاری ساده را برای آن طراحی کردند که می‌توان آن را به میکروسکوپ ابداع شده پیوند داد. طیف‌نگارها نور بازتابیده از اجسام را پراکنده می‌کنند.
بر اساس گزارش گیزمگ، ساخت این طیف‌نگار بسیار ساده است، محققان ساخت آن را به واسطه پوشاندن دو سر لوله پلاستیکی کوچکی با کمک چسب برق آغاز کردند. سپس شکافی کوچک در نوار چسب‌ها که تمامی ‌پرتوهای نوری منعکس شده از نمونه‌های موجود در لوله پلاستیکی را مسدود می‌کردند، ایجاد شد. این ابزار ساده می‌تواند نور را در طیف‌هایی ویژه از نور گسترش دهد به شکلی که دانشمندان می‌توانند این رنگ‌ها را با ترکیب‌های مختلف انطباق دهند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :