آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 24737
تاریخ انتشار : 19 فروردین 1392 10:50
تعداد بازدید : 462

در بیست‌ویکمین نشست هیات نمایندگان اتاق ایران مطرح شد

هشت توصیه فعالان بخش خصوصی برای انتخاب رییس جمهور آینده

بیست ویکمین نشست هیات نمایندگان اتاق ایران در حالی آغاز شد که محمد نهاوندیان رییس اتاق بازرگانی ایران در مورد شعار حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی مطالبی را عنوان کرد. همچنین در این نشست رییس کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی ضمن مطرح کردن این موضوع که تکلیف بودجه سال 92 تا ابتدای اردیبهشت ماه در مجلس شورای اسلامی روشن می شود به ارایه گزارشی از روند بودجه در مجلس پرداخت.

ایسنا- در ابتدای این نشست ،محمد نهاوندیان با بیان اینکه سال 91 برای بخش خصوصی ایران چالش‌های زیادی را به همراه داشت، گفت: بخش خصوصی در این سال پر از دشواری با چالش‌های زیادی در حوزه اقتصاد روبه‌رو شد که البته توانست آنها را پشت سر بگذارد.
وی افزود: این چالش‌ها در حوزه‌ آثار تحریم‌ها چشم‌گیر بود که بخش خصوصی توانست اقدام به کاهش آثار تحریم‌ها کند.
رییس اتاق ایران با تاکید بر اینکه تلاش برای تعامل با سه قوه و انجام وظیفه مشاوره از سوی بخش خصوصی در راستای سیاست‌های اقتصادی کشور همراه بود، گفت: در سال قبل آمار تورم بالای40 درصد نقطه‌به‌نقطه رقم جدیدی بود که اقتصاد ما آن را تجربه کرد و آثار آن با آنچه که در سیاست‌ها بود فاصله‌ قابل توجهی را ایجاد کرد. از این‌رو شایسته است در سال حماسه اقتصادی و حماسه سیاسی برای حماسه‌آفرینی با درایت وارد شویم.
به گفته وی در اقتصاد باید با شور و شوق برخورد کرد و شور و شوق از ارزش‌ها بر می‌آید. اگر کسی برای عدالت، احسان، عزت و سربلندی یک کشور کار اقتصادی انجام دهد حماسه معنی پیدا می‌کند. در اقتصاد اگر بخواهیم حماسه رخ دهد باید به مردم اجازه مشارکت داد. همان‌طور که در تحلیل حماسه سیاسی نخستین چیزی که به ذهن می‌رسد مشارکت مردم در انتخابات است.
او با بیان اینکه هر کسی که بتواند اشتغال موجود را حفظ کرده و بر آن بیفزاید حماسه‌آفرین است، گفت: دولت باید بستر حماسه‌آفرینی را فراهم کند.
وی در تشریح معنای حماسه اقتصادی گفت: نوآوری در تولید، بالابردن کیفیت و سرمایه‌گذاری‌های جدید و جذب سرمایه‌، حماسه اقتصادی است زیرا همه به عزت و سربلندی کشور کمک می‌کنند.
نهاوندیان درباره‌ انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: باید در انتخاب رییس‌جمهور آینده دقت کرد که آیا دولت آینده قرار است میزان اثر سیاست بر اقتصاد را بیشتر کند یا کمتر. آیا دولت آینده می‌خواهد که تلاطم‌های اقتصادی را سروسامان دهد و اقتصاد ما مبتنی بر بازار باشد یا خیر.
وی افزود: کارشناسان و فعالان اقتصادی نقش بزرگی در انتخاب آگاهانه مردم دارند تا از اقتصاد ما پیام عزت و استقلال شنیده شود.
رییس اتاق ایران با تاکید بر اینکه باید نقد و ارزیابی سیاست‌های اقتصادی در سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی در دستور کار قرار گیرد، گفت: مسایل اصلی اقتصاد ما تورم، بیکاری و بررسی علت تضییع منابع است. مردم باید بدانند رییس‌جمهور آینده چه تحلیلی از سه مولفه فوق دارد. اگر رییس‌جمهوری بر سرکار آید که تحلیل مشخصی از موارد فوق نداشته باشد مشکلات ما حل نمی‌شود.
نهاوندیان با بیان اینکه 34 سال از پیروزی انقلاب گذشته و هنوز گاز در قشم می‌سوزد، گفت: اتاق به عنوان تشکل اقتصادی هم می‌تواند طرح سوال کند و هم ارایه راهکار دهد.
رییس اتاق ایران در پایان به هشت مورد مهم که باید در انتخابات ریاست جمهوری آینده مورد توجه قرار گیرد اشاره کرد و گفت: اجتناب از مسابقه و وعده‌های غیرعملی که باعث دلسردی در مردم و توجیه غیرقانونی بودن آن وعده‌ها می‌شود، مطالبه راهکار به جای شعار، تشریح نحوه تعامل رییس‌جمهور با فعالان اقتصادی، نحوه‌ تصمیم‌گیری اقتصادی در دولت آینده، در دستور کار قرار گرفتن ایجاد شرایط رقابت مساوی با کشور‌های دیگر در فضای اقتصادی، نوسازی اعتماد در اقتصاد کشور، تدابیر خشکاندن ریشه رانت و جایگزین شدن نگاه جامع‌گر، ملی بلند‌مدت و برنامه‌محور با برنامه‌های پروژه‌ای و کوتاه‌مدت باید در انتخاب رییس‌جمهور آینده مورد توجه قرار گیرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :