آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 24729
تاریخ انتشار : 19 فروردین 1392 10:42
تعداد بازدید : 541

غضنفری آزادسازی ثبت سفارش کالاهای اولویت 10 را تایید کرد

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ثبت سفارش کالاهای اولویت 10 به صورت محدود و براساس مصوبه سال گذشته دولت انجام شده است.

ایسنا- مهدی غضنفری درباره اخبار منتشر شده مبنی بر واردات هزار دستگاه خودرو با حجم موتور بالای دو هزار و 500 سی‌سی در فروردین ماه امسال توضیح داد: دولت سال قبل مصوبه‌ای داشت که براساس آن قرار شد کالاهای اولویت 10 که براساس قوانین و مقررات گذشته وارد گمرکات کشور شده‌اند، بتوانند ثبت سفارش کرده و ترخیص شوند.
وی افزود: این مصوبه تاریخ محدودی داشت و قرار شد ثبت سفارش کالاهای اولویت 10 با زمان محدود آزاد شوند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به این سوال که آیا کالاهای اولویت 10 ترخیص شده در فروردین ماه امسال دارای ثبت سفارش قبل از مهر ماه 91 بوده‌اند یا نه؟ گفت: کالاهایی که ثبت سفارش آنها آزاد شده یا کالاهایی بوده‌اند که تاریخ ثبت سفارش آنها مربوط به قبل از مهر 91 بوده و یا کالاهایی که اصطلاحا بدون انتقال ارز وارد کشور شده‌اند که در این حالت واردکننده پس از واردات کالا اقدام به ثبت سفارش
می‌کند.
براساس بخشنامه جدید دولت، صدور ثبت سفارش برای تمامی کالاهای مشمول گروه 10 کالایی که تا پایان بهمن ماه سال 1391 وارد گمرک‌های اجرایی شده و برای آنان قبض انبار معتبر صادر شده باشد، با رعایت ضوابط و سایر مقررات ملحوظ و حسب مورد نسبت به اخذ گواهی قانونی ذی‌ربط، حداکثر تا پایان فروردین ماه 1392 از محل ارز متقاضی بلامانع خواهد بود.
در این بخشنامه تاکید شده است که از تاریخ ابلاغ این دستورالعمل، ماخذ حقوق ورودی این‌گونه کالاها (گروه 10 کالایی) مطابق با ماخذ جداول ضمیمه کتاب قانون مقررات صادرات و واردات سال 1391 محاسبه و از چارچوب مفاد ماده 11 آیین‌نامه اجرایی تبصره یک ماده قانون امور گمرکی خارج است.
معاون گمرک نیز در این باره گفته است که ستاد تدابیر ویژه دولت مصوبه‌ای داشت مبنی بر اینکه تمامی کالاهای اولویت 10 که وارد مناطق ویژه شده‌اند، می‌توانند تا پایان فروردین ماه امسال اقدام به ثبت سفارش کنند که ماخد تعرفه آنها نیز همان ماخذ سال 1391 است.
سازمان توسعه تجارت در نیمه دوم سال گذشته با هدف مدیریت مصرف ارز کشور در حوزه واردات کالاهای وارداتی را به 10 اولویت مختلف تقسیم‌بندی کرد. قرار شد اولویت‌های اول و دوم شامل اقلام اساسی و دارو و تجهیزات پزشکی برای واردات ارز مرجع و کالاهای اولویت‌های سوم تا نهم نیز برای واردات ارز مبادله‌ای دریافت کنند. همچنین ثبت سفارش واردات کالاهای اولویت 10 نیز متوقف شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :