آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 2472
تاریخ انتشار : 4 آبان 1390 11:22
تعداد بازدید : 403

کشفی جدید برپایه نوترینوهای خورشیدی در ستارگان

فیزیکدانان سرن با استفاده از ذرات نوترینویی که از خورشید به آشکارساز آزمایش بروکسینو در لابراتوارهای گرن ساسو می رسند توانستند عملکرد واکنش هایی که ستارگان را تغذیه می کنند کشف کنند.

نیچر- بررسی ذرات نوترینویی که از خورشید به آشکارساز آزمایش بروکسینو (Borexino) در لابراتوارهای گرن ساسو در ایتالیا می‌رسند می‌توانند به درک بهتر اینکه واکنش‌هایی که ستارگان بزرگ‌تر و یا در ابعاد خورشید را تغذیه می‌کنند کمک کنند.
به طور معمول، در مورد خورشید و اجرام آسمانی با جرم مشابه، انرژی لازم برای تغذیه قلب ستاره را یک واکنش هسته‌ای که میان دو پروتون هیدروژن رخ می‌دهد (واکنش PP) تامین می‌کند. این موتور مرکزی قادر است دما را به 10 میلیون درجه سانتی‌گراد برساند.واکنش‌های گداخت که در خورشید اتفاق می‌افتند مختلف هستند. ممکن‌ترین این واکنش‌ها میان پرتون و پروتون (PP)، پروتون- الکترون- پروتون (PEP)، بریلیم 7، بور 8 و در چرخه CNO شکل می‌گیرند.
هر یک از این واکنش‌ها موجب انتشار نوترینوهای الکترونیکی می‌شوند اما انرژی این نوترینوها بسیار پایین بوده و به استثنای واکنش بور 8 که انرژی آن بالای 5 مگا الکتروولت است سطح انرژی بقیه آنها تنها بین یک تا 2 مگا الکتروولت است.اما در مورد یک ستاره با حداقل یک و نیم برابر جرم خورشید، این فرآیند پیچیده‌تر می‌شود. این اجرام آسمانی عظیم برای مقابله با نیروی گرانش زیاد و برای اجتناب از منفجر شدن به انرژی بسیار بیشتری نیاز دارند.این انرژی بیشتر به موتور آنها اجازه می‌دهد که از نوعی انفجار درونی عبور کند که به گفته دانشمندان ناشی از واکنش میان هسته‌های کربن، نیتروژن و اکسیژن است که همچنین با عنوان چرخه CNO نیز شناخته می‌شود.
این واکنش موجب می‌شود که دمای این ستارگان حداکثر به 18 میلیون درجه سانتی‌گراد برسد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :