آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 2471
تاریخ انتشار : 4 آبان 1390 11:20
تعداد بازدید : 326

ماهیچه های مصنوعی با استفاده از نانولوله های کربنی ساخته شد

دانشمندان توانستند با استفاده از نانولوله های کربنی نوعی ماهیچه مصنوعی را به دست آورند که قادر است طول خود را تغییر دهد.

ساینس- نانولوله‌های کربنی می‌تواند به عنوان ماهیچه‌های مصنوعی استفاده شود که توانایی پیچ خوردن و کوتاه و بلند شدن دارند.
به گفته محققان دانشگاه تکزاس در دالاس، دانشگاه والانگانگ در استرالیا، دانشگاه بریتیش کلمبیا در کانادا و دانشگاه هنیانگ در کره کاربردهای فناوری نانو نامحدود و دور از تصور است.
این ماهیچه که برپایه فیبرهای نانولوله‌های کربنی قرار دارد می‌تواند جسمی ‌را که 2 هزار برابر سنگین‌تر از خودش است را به مدت 2/1 ثانیه تا 590 دور در دقیقه حرکت دهد و سپس زمانی که فشار وارده تغییر می‌کند، این چرخش را معکوس کند. فاکتور مهم برای موفقیت این فناوری جدید در آن است که این نانولوله‌ها در فیبرهای مارپیچ حلزونی شکل چیده شده‌اند. این به آن معنی است که می‌توان نوع چرخش مورد نظر را در طول چیدن این فیبرها برنامه‌ریزی کرد.زمانی که فیبرها فعال می‌شوند در یک جهت پیچیده می‌شوند تا زمانی که به انتهای پیچ برسند. سپس با تغییر فشار وارده می‌توانند تغییر جهت دهند و از سمت مخالف پیچ بخورند.
این موتورهای نانولوله‌ای از یک الکترود و یک ضد الکترود ساخته شده‌اند. این الکترودها در مایعی که به صورت یونی‌هادی برق است غوطه‌ور شده‌اند.یک باکتری کم فشار می‌تواند به عنوان یک منبع تغذیه به کار رود و برای ارایه چرخش پیچشی در جهت مخالف فیبر را شارژ و تخلیه شارژ کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :