آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 2469
تاریخ انتشار : 4 آبان 1390 11:13
تعداد بازدید : 522

استراتژی High-Tech و دسترسی رقومی به دانش جهانی تا سال 2020

استراتژی فناوری پیشرفته (High-Tech) که در ماه اوت 2006 در اروپا مطرح شد، نخستین خط مشی ملی کشور آلمان بود که منجر به گردهمایی ذی نفعان کلیدی در این خصوص شد. در 14 ژوییه 2010 آلمان تصمیم گرفت این روند موفقیت آمیز را ادامه دهد. بر همین اساس استراتژی جدید فناوری پیشرفته 2020 تداوم این رویکرد را تضمین و همزمان اولویت های جدید را مشخص می کند.
هدف از استراتژی فناوری نوین ایجاد بازارهای پیشرو، تشدید همکاری میان علم و صنعت و تداوم بهینه سازی شرایط عمومی برای نوآوری است. در این طرح کشور آلمان بر آن است تا یک راهبر علمی بسازد و راهکارهایی مبتنی بر فناوری در حوزه های آب و هوا، انرژی، سلامت و تغذیه، حمل و نقل، امنیت و برقراری ارتباط را ارایه دهد. استراتژی High-Tech حول این محورهاست و موجب رشد و اشتغالزایی در این کشور می شود.

پروژه‌های بعدی در حوزه‌های انتخابی، محور اصلی تحقیقات و سیاستگذاری برای نوآوری‌ها در این کشور خواهد بود. این پروژه‌ها اهداف خاصی را دنبال می‌کنند که به توسعه علمی ‌و تخصصی طی یک دوره 10 تا 15 ساله مربوط می‌شود.
استراتژی High-Tech، قالب پروژه‌های مهم بعدی را پی ریزی می‌کند، آنها عبارتند از:
• خنثی سازی اثر گاز دی اکسید کربن، کشف انرژی کارآمد و ایجاد آب و هوای سازگار با محیط شهری
• زیرسازی مجدد هوشمند برای سیستم تامین‌کننده انرژی
• درمان بیماری‌ها به طور موثرتر با کمک پزشکی شخصی
• تامین بیشتر سلامتی از طریق رژیم بهینه
• زندگی خوب و مستقل تا سن پیری
• افزایش میلیون‌ها وسیله نقلیه الکتریکی در آلمان تا پیش از سال 2020
• حفاظت موثرتر از شبکه‌های ارتباطی
• دسترسی  رقومی‌ به دانش جهانی
• کار جهان فردا و ساختار آن.
تحقیقات ملی آلمان و اروپا و سیاست‌های مربوط به نوآوری به صورت تنگاتنگی به یکدیگر پیوند خورده است. اروپای 2020 یک پروسه بلندپروازانه است که توسط کمیته اروپایی و شورای اروپایی آغاز به کار کرده و هدف آن این است که آموزش، تحقیقات و نوآوری در راس سیاست رشد اروپا قرار گیرد. بر این اساس، آلمان در تحقیقات منسجم و سیاست در امر نوآوری در اروپا شرکت خواهد داشت.
تحقیق و نوآوری بستگی مستقیم به تعامل و گفت‌وگو با جامعه دارد. برای انجام این کار، پایگاه گفت‌وگوی جدیدی در اروپا در حال ساخت است تا عموم مردم بتوانند تعامل بیشتری با این حوزه داشته باشند و عقاید خود را در خصوص فناوری و نتایج تحقیقات به عمل آمده دراختیار همگان بگذارند و این کار می‌تواند راهکار خوبی برای حل مشکلات اجتماعی و جهان امروز ما باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :