آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 2463
تاریخ انتشار : 4 آبان 1390 10:57
تعداد بازدید : 509

قائم مقام وزير صنعت، معدن و تجارت:

قانون درباره يارانه توليد صراحت ندارد

قائم مقام وزير صنعت، معدن و تجارت در امور فضاي كسب و كار با تاكيد بر اينكه رتبه بندي بانك جهاني درباره فضاي كسب و كار كشورها مورد مناقشه است، بخشي از فرآيند سقوط رتبه ايران در اين حوزه را ناشي از محدوديت هاي بين المللي دانست.

ایسنا- مسعود موحدي با بيان اينكه شاخص فضاي كسب و كار يك شاخص مقايسه‌اي و البته كيفيت سنجش آن هم مورد مناقشه است، گفت: با وجود این مي‌توان از اين شاخص فقط به عنوان يك نشانه راه استفاده كرد.
او با بيان اينكه با وجود كاهش رتبه ايران در برخي پارامترها بهبود داشته‌ايم، افزود: در حوزه‌هايي مانند زمان راه‌اندازي كسب‌وكار جديد، هزينه‌ راه‌اندازي كسب و كار جديد، حداقل سرمايه مورد نياز و زمان رويه‌هاي قانوني لازم براي كسب مجوز بهبود داشته‌ايم اما در حوزه‌هايي مانند كيفيت تجارت جهاني كالا و هزينه واردات و صادرات كالا با تنزل رتبه مواجه بوديم.
موحدي با تاكيد بر اينكه برخي محدوديت‌هاي فضاي بين‌المللي در كاهش رتبه كلي ايران موثر بوده است، اظهار داشت: با وجود این برخي مطالعات داخلي مانند گزارش مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي نشان مي‌دهد كه فضاي كسب و كار در كشور بهبود و موانع پيش روي آن نيز كاهش يافته است. همچنين شواهد از آنچه كه ما در بازار مي‌بينيم مويد اين مطلب است.
قائم مقام وزير صنعت، معدن و تجارت در امور فضاي كسب و كار همچنين درباره‌ يارانه‌اي كه قرار بوده پس از هدفمندي‌ يارانه‌ها به بخش توليد پرداخت شود نيز گفت: قانون درباره پرداخت يارانه صراحت ندارد و به نظر مي‌رسد تسهيلات ارزان قيمت كه بخشي از آن هم يارانه است مي‌تواند به توليد
اختصاص يابد.
وي همچنين به حمايت‌هاي ديگر دولت از بنگاه‌ها در شكل تسهيلات اشاره كرد و گفت: تاكنون یکهزار و صد ميليارد تومان تسهيلات به شكل خطوط اعتباري انرژي به بخش توليد اختصاص يافته و50 ميليارد تومان كمك بلاعوض نيز تخصيص يافته است.
موحدي با اشاره به اينكه اعتبارات خوبي براي سرمايه‌گذاري و سرمايه در گردش بخش‌هاي مختلف توليدي مدنظر دولت است، گفت: از سوي ديگر بانك صنعت و معدن نيز با فروش یکهزار ميليارد تومان اوراق مشاركت به سرمايه‌گذاري در حوزه‌هاي مختلف توليدي كمك خواهد كرد.
قائم مقام وزير صنعت، معدن و تجارت در امور فضاي كسب و كار با بيان اينكه تشكيل وزارت صنعت، معدن و تجارت براي يكپارچگي در فرآيندهاست كه بتواند با ايجاد وحدت رويه به حضور فعال در بازار جهاني و سازماندهي جهشي اين بخش كمك كند، افزود: نگاه ما بايد يك نگاه درون‌زا و برون‌نگر براي فتح بازارهاي جهاني باشد.
وي توليد صادرات‌گرا را از تاكيدات مقام معظم رهبري دانست كه در اين وزارتخانه به صورت جدي پيگيري مي‌شود.
وی افزود: عوامل موثر بر واحدهاي اقتصادي، حمايت دستگاه‌هاي حاكميتي، قوانين، كيفيت زيرساخت‌ها و تغيير دادن آنها كه فراتر از اختيارات مديران بنگاه‌هاست در حوزه بهبود فضاي كسب و كار توسط ما پيگيري مي‌شود.
موحدي ناتواني براي مديريت مناسب نقدينگي در بنگاه‌هاي اقتصادي و روزآمد نبودن تكنولوژي را از مشكلات بنگاه‌هاي اقتصادي فعال در كشور دانست و گفت: اين مشكلات باعث مي‌شود كه كيفيت و هزينه‌ي توليد در كشور به اندازه كافي قابل قبول نباشد.
قائم مقام وزير صنعت، معدن و تجارت در امور فضاي كسب و كار با تاكيد بر اينكه دولت نهضت كاهش قيمت تمام شده را با قوت ادامه مي‌دهد، برخي عوامل محيطي مانند سياست‌هاي دولت و بازار، فرهنگ ملي، اقتصاد بين‌المللي و مشخصات جمعيتي را نيز حوزه مشكلات توليد برشمرد و افزود: بايد با كاهش هزينه مبادله فضايي به وجود آيد كه عملكرد بنگاه‌ها در آن فضا هر
 روز بهتر شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :