آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 24614
تاریخ انتشار : 17 فروردین 1392 10:51
تعداد بازدید : 569

رییس مجمع واردات:

حماسه اقتصادی در گرو هم افزایی تولید و تجارت است

رییس مجمع واردات گفت: برای خلق حماسه اقتصادی باید عیار سیاست های اقتصادی و تجاری را افزایش داد.

ایلنا- محمد حسین برخودار، رییس مجمع واردات با اشاره به ضرورت ثبات سیاست‌ها و رویکردها برای تحقق حماسه اقتصادی گفت: بخش خصوصی که از آن به عنوان موتور محرکه اقتصاد کشورها نام برده می‌شود، تنها زمانی می‌تواند در مسیر بهینه‌سازی فعالیت‌های خود گام بردارد که به ثبات سیاست‌ها و بخشنامه‌ها اطمینان داشته باشد، نه اینکه هر روز در انتظار لغو یک بخشنامه و ابلاغ دستورالعمل معارض آن باشد و این موضوع در سالی که با عنوان حماسه اقتصادی نام‌گذاری شده است حایز اهمیت بیشتری است.
رییس مجمع واردات ضمن تاکید بر این موضوع که در سالی که در مسیر تحقق حماسه اقتصادی هستیم باید از هرگونه اقدام شتابزده، مقطعی و مطالعه نشده خودداری شود افزود: اگر شاخصی را در خصوص ثبات بخشنامه‌ها و رویکردها در نظر بگیریم، با ارزیابی عملکرد نیمه دوم سال گذشته با این واقعیت مواجه می‌شویم که عیار تدبیرها برای مهار تبعات تحریم‌های غیرانسانی غرب چندان مناسب نبوده است و برای خلق حماسه اقتصادی باید عیار سیاست‌های اقتصادی و تجاری را مبتنی بر خرد جمعی فعالان اقتصادی و به ویژه تشکل‌های اقتصادی افزایش دهیم.
عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی تهران ضمن اشاره به ملزومات گذر از اقتصاد نفتی افزود: گذر از اقتصاد نفتی و خلق حماسه اقتصادی موضوعی نیست که به صورت اتفاقی و تصادفی محقق شود بلکه نیازمند برنامه‌ریزی علمی، زمانبندی صحیح و منطقی، اجرای کارشناسانه، بازشناسی منابع، نظارت فراگیر و آسیب‌شناسی دقیق و مستمر دارد.
وی گفت: زیرساخت‌ها و هدف‌های جز به جز آن و متولیان اجرای بخش‌های مختلف آن باید مشخصا تعریف شود. اینها ارکان یک دورخیز صحیح و معطوف به هدف است و نباید از کنار این اصول به سادگی عبور کرد.
به اعتقاد برخوردار، در فرآیند کاهش وابستگی کشور به درآمدهای نفتی باید جایگزین‌های درآمدهای وابسته به نفتی تعریف و بازشناسی شود و در این میان نقش تولید با کیفیت و تجارت قانونی می‌تواند سرنوشت ساز باشد.
برخوردار ضمن تاکید بر ضروت اتخاذ تدابیری که به طور مطلق منجر به همگرایی تولید و تجارت می‌شود گفت: تولید و تجارت را باید هماهنگ کوک کرد. این دو باید نسبت به هم هم‌پوشانی و هم‌افزایی داشته باشند. هرچند تولید نیازمند حمایت و پشتیبانی است ولی در این میان نباید نقش تجارت بین‌المللی نادیده گرفته شود.
وی گفت: مطالعه تجربه جهانی حاکی از نقش پر رنگ تجارت خارجی در توسعه اقتصادی کشورها است البته به شرط آنکه مدیریت صحیح و سیاست‌گذاری اصولی و مبتنی بر مختصات اقتصاد بومی کشور صورت پذیرد و ثبات سیاست‌ها نیز تضمین شود.
برخوردار گفت: همسویی سیاست‌گذاری‌های پولی، بانکی و مالی کشور و نیز سیاست‌های ارزی نیز نقش تعیین کننده‌ای در رونق تولید ملی و توسعه تجارت خارجی خواهد داشت.
رییس مجمع واردات گفت: به طور کلی حماسه زمانی قابل مشاهده است که هم‌گرایی همه نیروهای تاثیرگذارمحقق شده باشد.
وی افزود: حماسه اقتصادی موضوعی جزیره‌ای و تک‌بعدی در سرنوشت یک ملت نیست بلکه موضوعی فراگیر است که وابستگی تام به تعامل و همگرایی همه مولفه‌های تاثیرگذار دارد و در این میان نکته قابل توجه آن است که همگرا شدن این نیروها نیازمند یک برنامه استراتژیک و بلند مدت مبتنی بر خرد جمعی همه صاحبان اندیشه و فعالان اقتصادی است. او گفت: صاحب‌نظران اقتصادی معتقدند تولید تنها در جایی رونق پیدا می‌کند که همه مولفه‌های تولید در کنار یکدیگر قرار گرفته باشند و تجارت زمانی در قالب قانونی و رسمی آن توسعه پیدا می‌کند و قاچاق از بین می‌رود که همه عناصر آن مورد حمایت قرار گیرند. بر این اساس باید اذعان کنیم که مردمی شدن اقتصاد که دغدغه خاطر مقام معظم رهبری است نیز تنها در سایه همگرایی و هم‌افزایی تولید و تجارت عملیاتی می‌شود. برخوردار گفت: برای تولیدکننده ایرانی عمق بخشیدن به تولید یک وظیفه ملی و یک تکلیف ریشه‌ای است و برای بازرگان ایرانی، واردات کیفی و به موقع و در راستای حمایت از تولید، یک تکلیف است. همه باید تکالیف خود را در مسیر خلق حماسه اقتصادی مورد بازشناسی قرار داده و خود را مقید به انجام آن بدانند.
عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی تهران افزود: یکی از مهم‌ترین ارکان بالندگی اقتصادی بارور کردن فرهنگ است. با ترویج وسوسه مصرف گرایی و سوق دادن مصرف کننده ایرانی به سمت کالای خارجی نمی‌توان منتظر خلق حماسه بود. بی‌شک پاسداری از حرمت تولید و تجارت قانونی و رسمی و ارج نهادن به تلاش و کوشش کارآفرینان و حمایت از سرمایه‌گذاران ضرورتی غیرقابل اجتناب در مسیر خلق حماسه اقتصادی است که نیاز به بهسازی فرهنگی دارد.
برخوردار ضمن تاکید بر حرمت داشتن اشتغال و اشتغال‌آفرینی افزود: آنچه که می‌تواند سطح اشتغال را در کشور افزایش دهد و برنامه دشمنان را با مانع جدی روبه‌رو کند و جایگزین درآمدهای نفتی شود، تنها و تنها رونق تولید ملی و افزایش سطح هم‌گرایی دستگاه‌های مختلف در مسیر تعامل تولید و تجارت است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :