آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 24592
تاریخ انتشار : 17 فروردین 1392 10:4
تعداد بازدید : 777

هشتمین دوره مسابقات ربو کاپ ایران آغاز شد

روبات ها پا به توپ شدند

هشتمین دوره مسابقات ربوکاپ ایران با حضور 390 تیم داخلی و خارجی صبح دیروز در نمایشگاه بین المللی تهران آغاز به کار کرد . برترین های این دوره برای حضور در این رقابت ها به هلند اعزام خواهند شد.

این دوره از مسابقات سالانه از 16 فروردین ماه آغاز و تا 18 فروردین ماه ادامه دارد. در این دوره از مسابقات 390 تیم برای رقابت در لیگ‌های مختلف پذیرش شدند که به این شرح است:

در بخش فوتبال روبات‌ها
لیگ شبیه‌سازی دو بعدی فوتبال 24 تیم
لیگ شبیه‌سازی سه بعدی فوتبال 18 تیم
روبات‌های فوتبالیست سایز کوچک شش تیم
روبات‌های فوتبالیست سایز متوسط یک تیم
لیگ روبات‌های انسان‌نما 12 تیم
لیگ روبات‌های استاندارد هفت تیم پذیرش شدند.
در بخش امداد روبات‌ها
لیگ شبیه‌ساز عامل امداد 14 تیم
ليگ روبات‌های امدادگر مجازی سه تیم
لیگ روبات‌های امدادگر 18 تیم
در بخش روبات‌های خانگی از پنج تیم ثبت‌نام کننده چهار تیم پذیرش شدند.
بخش دانش‌آموزی
لیگ فوتبال الف وزن آزاد 18 تیم
لیگ فوتبال ب وزن آزاد 17 تیم
لیگ فوتبال ب سبک وزن 14 تیم
لیگ امداد ابتدایی الف 15 تیم
لیگ امداد پيشرفته الف 29 تیم
لیگ امداد ب 17 تیم
لیگ امداد دانش‌آموزی Cospace 7 تیم
لیگ‌های مین یاب
لیگ روبات‌هاى مين ياب خودكار 28 تیم
لیگ روبات‌هاى مين ياب دستی 21 تیم
لیگ رقابت فنى روبات‌هاى مين ياب 5 تیم
بخش نمایش دانشجویی
لیگ نمایش دانشجویی 11 تیم
لیگ نمایش دانش‌آموزی-مقدماتی 3 تیم
لیگ نمایش دانش‌آموزی- پیشرفته 21 تیم
بخش رقابت‌های روبات‌های پرنده
در لیگ روبات‌های پرنده 48 تیم ثبت‌نام کردند که از این تعداد 19 تیم برای شرکت در رقابت‌های اصلی پذیرفته شدند.

لیگ زیردریایی‌ها
در این بخش از رقابت‌ها 19 تیم دانشگاهی و تحقیقاتی ثبت‌نام کردند که 10 تیم برای این بخش پذیرش شدند.

اعزام برترین‌ها به مسابقات جهانی
مسابقات جهانی روبوکاپ امسال در هلند برگزار می‌شود و برترین‌های مسابقات روبوکاپ ایران برای حضور در این رقابت‌ها به هلند اعزام خواهند شد.

کنسرسیومی برای تولید روبات حوزه نفت
رییس کمیته ملی ربوکاپ از ایجاد کنسرسیومی برای تولید روبات‌های زیر سطحی برای اسکله‌های نفتی خبر داد و گفت: علاوه بر این بخشنامه ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان در واحدهای دانشگاه آزاد تدوین شده است.
دکتر مرتضی موسی خانی، با اشاره به تدوین بخشنامه‌ای برای حمایت وسیع از نخبگان دانشگاه آزاد افزود: با دستور رییس دانشگاه آزاد بخشنامه‌ای برای حمایت وسیع از نخبگان تدوین شده است که به زودی ابلاغ خواهد شد.
رییس کمیته ملی روبوکاپ با بیان اینکه این بخشنامه مشمول برترین‌های روبوکاپ نیز می‌شود، گفت: بر اساس این بخشنامه برترین‌های مسابقات روبوکاپ ضمن آنکه می‌توانند بدون آزمون در دوره‌های تحصیلات تکمیلی ادامه تحصیل دهند، از تسهیلات باشگاه پژوهشگران جوان دانشگاه آزاد نیز بهره‌مند خواهند شد.

ایجاد واحدهای فناور در دانشگاه آزاد
رییس واحد قزوین همچنین از تدوین آیین‌نامه اجرایی حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در دانشگاه آزاد خبر داد و گفت: در روزهای پایانی سال 91 آیین‌نامه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در دانشگاه آزاد تدوین شد.
رییس دانشگاه آزاد واحد قزوین با تاکید بر اینکه این آیین‌نامه به تصویب رسیده است، گفت: بر این اساس تا اردیبهشت ماه سال جاری 20 شرکت دانش‌بنیان در واحد قزوین راه‌اندازی خواهد شد و تا سال آینده 200 واحد فناور در تمامی واحدهای دانشگاه آزاد ایجاد خواهد شد.
موسی‌خانی گفت: برای این منظور از سوی رییس دانشگاه آزاد مبلغ 4 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

حجم قراردادهای تجاری واحد قزوین
رییس دانشگاه آزاد واحد قزوین با اشاره به کاربردهای روبات‌ها در کنترل خطوط گاز و برق و کنترل معابر و شاهراه‌ها، گفت: با توجه به کاربردهای وسیع علم هوش مصنوعی در صنایع مختلف در حال حاضر پروژه‌های صنعتی بسیاری به این واحد دانشگاهی ارجاع شده است.
وی هوشمندسازی ساختمان‌ها و آسانسورها، طراحی بردهای هوشمند و راه‌اندازی پورتال‌های هوشمند برای بانک‌ها و دانشگاه‌ها را از جمله این پروژه‌ها نام برد و افزود: حجم قراردادهای این دانشگاه در سال گذشته چهار میلیارد تومان بوده است که امیدواریم در سال جاری این میزان افزایش یابد.

مسیر اقتدار از توسعه علمی می‌گذرد
نایب رییس مجلس شورای اسلامی نیز با تاکید بر اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان محصول برگزاری مسابقات علمی هستند، گفت: مسیر تبدیل جمهوری اسلامی ایران به یک قدرت برتر اقتصادی از مسیر توسعه علمی و خلق فناوری‌های نو و تجاری‌سازی آنها می‌گذرد.
حجت‌الاسلام محمدحسن ابوترابی فرد در حاشیه افتتاحیه هشتمین مسابقات ربوکاپ ایران آزاد گفت: این مسابقات در راستای تبدیل مجامع علمی به دانشگاهی و تولیدکنندگان دانش و فناوری است.
نایب رییس مجلس شورای اسلامی گفت: مسابقات روبوکاپ به عنوان رخداد علمی، دستاوردهای عظیمی در زمینه تبدیل دانش به فناوری و توسعه صنعتی کشور به همراه خواهد داشت و قطعا پشتوانه اقتدار علمی و اقتدار اقتصادی کشور را خواهد داشت.
وی درباره حمایت‌های مجلس و دولت به فعالیت‌های علمی، گفت: مجلس و نهادهای تصمیم‌ساز کشور پشتیبانی این نوع حرکت‌های علمی است از این رو گام برداشتن به سمت تبدیل دانش به فناوری را رسالت و مسوولیت خود می‌دانیم.
ابوترابی با ابراز امیدواری از توانایی کشور در تربیت دانشمندان بیشتر، افزود: این امر منجر می‌شود تا راه برای تبدیل دانش به فناوری و تجاری سازی فناوری‌ها هموار شود.
وی با تاکید بر اینکه مسیر تبدیل جمهوری اسلامی ایران به یک قدرت برتر اقتصادی از مسیر توسعه علمی و خلق فناوری‌های نو و تجاری سازی آنها می‌گذرد، افزود: این مسابقات یک بستر و گام بلند برای تحقق این آرمان است.
ابوترابی در خصوص حمایت‌های کشور از این گونه مسابقات، گفت: درمجلس و همچنین در سایر سطوح تصمیم‌گیر دیگر هر گونه حمایت برای برگزاری هر چه بهتر این مسابقات در دستور کار است و در آینده حمایت از مجامع دانشگاهی به صورت عام و حمایت از حرکت‌های تولیدی به طور ویژه صورت خواهد گرفت.
نایب رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه حمایت از شرکت‌های دانش بنیان محصول این نوع مسابقات است، گفت: از این رو این نوع مسابقات بستر مناسبی برای شکل‌گیری شرکت‌های دانش‌بنیان است. این شرکت‌ها توانایی تبدیل فناوری‌های نو به تجاری سازی را دارند که منجر به کسب ثروت بالاتر می‌شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :