آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 2456
تاریخ انتشار : 4 آبان 1390 10:40
تعداد بازدید : 1189

معرفی Clear Motion Rate استاندارد جدید وضوح حرکتی

واحد هرتز در تلویزیون ها چه اهمیتی دارد

یکی از فاکتورهای مهم و تعیین کننده در میزان کیفیت و قابلیت های یک پنل تصویری، نرخ بازسازی تصویر یا Refresh Rate است؛ عاملی که قیمت نهایی محصول ارایه شده را نیز به طور کامل تحت تاثیر خود قرار می دهد.

فناوران- این کمیت که با واحد هرتز بیان می‌شود نشان‌دهنده تعداد زمان‌های به‌روزرسانی و آپدیت محتوای به نمایش درآمده روی پنل در یک ثانیه است و ناگفته پیداست که بالا رفتن این مقدار منجر به ساخت تصویری روان و بدون مشکل در موقعیت‌های مختلف به‌خصوص در تصاویر اکشن و پر تحرک خواهد شد.
 مقدار reresh rate در پنل‌های ارزان قیمت و اصطلاحا entry-level بازار از 50 تا 60 هرتز آغاز شده و در پنل‌های میان قیمت به 120 تا 200 هرتز و در نمونه‌های پیشرفته 400، 600 و در مواردی بسیار خاص تا 800 و 1200 هرتز نیز ادامه پیدا می‌کند.
 حضور این اعداد مختلف و سردرگمی نسبی خریداران هنگام انتخاب مدل‌های مناسب لزوم ایجاد استاندارد جدید و مشترکی را یادآور می‌شود که این مهم توسط سامسونگ با استاندارد جدید CMR صورت پذیرفته است.
 CMR یا Clear Motion Rate واحد جدیدی برای اندازه کیفیت پنل هنگام پخش سوژه‌های اکشن با سرعت‌های بالا فراهم می‌آورد که در محاسبه آن علاوه بر refresh rate دیگر فاکتورهای تعیین کننده این رده مثل مشخصات پردازشی و نور پس زمینه تصویر نیز نقش مهمی ایفا ‌می‌کنند؛ یکی دیگر از نکات مهم قابل ذکر در مورد CMR ارتباط مستقیم آن با رزولوشن تصویر به نمایش درآمده روی پنل است که به این شکل انعطاف‌پذیری بسیار بیشتری نسبت به واحد تکی refresh rate در آن به چشم می‌خورد.
 تحلیلگر تصویر یا Image Processor به‌عنوان دومین عامل مهم در محاسبه CMR امکان تحلیل و پردازش سوژه‌های متفاوت تصویری در موقعیت‌های حرکتی گوناگون را فراهم می‌آورد. در فناوری پیشرفته پردازش تصویر به‌ویژه در مورد سوژه‌های با جابه‌جایی شدید مثل مسابقات ورزشی و بازی‌های مدرن کامپیوتری فریم‌های متعددی در میانه تصویر جای‌گذاری می‌شوند که به این ترتیب تمامی جزییات نمای پیش‌رو حتی در پیچیده‌ترین فریم‌ها نیز در هر لحظه در دسترس تماشاگران قرار می‌گیرد.
 موتور پردازش تصویر HyperReal Engine شرکت سامسونگ یکی از مثال‌های موفق در این زمینه محسوب می‌شود. نقشbacklight technology یا فناوری کنترل نور پس‌زمینه در محاسبه CMR به تنظیم دقیق نور خروجی متناسب با نرخ بازسازی تصویر در جهت کاهش زمان نورگیری و در نتیجه پرهیز از پدیده‌های معمولی همچون محو شدن تصویر حین حرکت (Motion blur) و ماندن سایه تصویر قبلی روی فریم جدید (ghosting) وابسته است.
 در این زمینه نیز فناوری Ultra Clear Panel سامسونگ با افزایش 30 درصدی کنتراست تصویر و در نتیجه کاهش بازتابش نور تا بیش از 30 درصد عملکرد بسیار موفقی نسبت به پنل‌های ساخته شده در سال 2009 این شرکت داشته است.
 واحد‌های جدید CMR از رقم 50 در مدل‌های entry-level با تشخیص خطوط 5 پیکسلی آغاز می‌شود یک پله بالاتر در پنل‌های دارای رقم 480 برای CMR قابلیت تشخیص خطوط ریز 3 پیکسلی برای صفحه‌نمایش ایجاد می‌شود و در بالاترین رقم ثبت شده برای این استاندارد یعنی 800 امکان تفکیک خطوط بسیار ریز یک پیکسلی نیز وجود خواهد داشت.
به این ترتیب با کمک استاندارد جدید CMR و در نظر گرفتن اعداد ثبت شده برای این منظور به راحتی می‌توان در مورد کیفیت و عملکرد تصویری یک پنل بر پایه یک عدد مشترک تصمیم‌گیری کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :