آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 2453
تاریخ انتشار : 4 آبان 1390 10:33
تعداد بازدید : 1153

با راه‌اندازی پورتال ملیwww.IRIU.ir

ضریب نفوذ اینترنت در کشور تعیین می شود

با توجه به نفوذ روزافزون اینترنت در زندگی مردم، محاسبه تعداد کاربران اینترنت می تواند با ارایه تصویری مناسب از میزان و حوزه های نفوذ اینترنت در کشور، بستر مناسبی برای سیاستگذاری و برنامه ریزی در این حوزه ایجاد کند.
امروزه ضریب نفوذ اینترنت به عنوان یکی از شاخص های اصلی توسعه یافتگی کشورها محسوب می شود و این ضریب نشان دهنده میزان دسترسی کاربران یک کشور به اینترنت است اما در چند سال اخیر ارقام متفاوتی از وضعیت ضریب نفوذ اینترنت در کشور اعلام شده که با توجه به تحلیل های کارشناسی صورت گرفته و اعلام نظر کارشناسان متخصص این آمار صحیح و واقعی نیست، زیرا در تعیین این ضریب از منابع علمی و معتبر استفاده نشده است.

راه‌اندازی پورتال ملی سنجش ضریب نفوذ اینترنت
محمدرضا توکلی، سرپرست مرکز مدیریت توسعه ملی اینترنت از راه‌اندازی پورتال ملی سنجش ضریب نفوذ اینترنت در کشور خبر داده که می‌تواند آمار صحیح و واقعی از وضعیت اینترنت کشور به صورت به روز و یکپارچه ارایه دهد. وی با بیان اینکه شاخص ضریب نفوذ فناوری اطلاعات یکی از اساسی‌ترین شاخص‌ها در محافل دانشگاهی به حساب می‌آید و همواره یکی از شاخص‌های پیشرفت ارتباطی محسوب می شود، گفت: یکی از مواردی که می توان براساس آن کشورها را با یکدیگر مقایسه کرد آمار ضریب نفوذ اینترنت است که در کشور ما یکی از مشکلاتی است که از سوی رسانه‌های داخلی و مراجع بین الملل مورد انتقاد قرار می‌گیرد. به نحوی که در برخی موارد حتی اعداد غیرکارشناسی و یکسان اعلام می شود.
تعریف کاربر اینترنت براساس استانداردهای کل دنیا
توکلی با بیان اینکه براساس تعاریفی مطابق با استانداردهای کل دنیا و با همکاری دانشگاه صنعتی شریف موفق به انتخاب یک فرمول نهایی برای شاخص ضریب نفوذ اینترنت در کشور شده‌ایم، افزود: این فرمول براساس پارامترهای بومی و شبکه طراحی شده و به تایید خبرگان دانشجویی کشور هم رسیده است.
وی با بیان اینکه راه اندازی سامانه ملی هوشمند ضریب نفوذ کاربران اینترنت براساس این فرمول نهایی شده است، گفت: تمامی استان‌های کشور باید اطلاعات استان‌های مربوط به خود را براساس نوع دسترسی‌ها، تعداد کاربران و مشترکان و جمعیت استان به این سامانه وارد کنند تا کاربران بتوانند به این اطلاعات دسترسی داشته باشند.
سرپرست مرکز مدیریت توسعه ملی اینترنت با بیان اینکه پورتال ملی ضریب نفوذ اینترنت آماده بهره‌برداری است و از طریق سایت  www.IRIU.ir خدمات خود را ارایه می دهد، گفت: ضریب نفوذ اینترنت کشور براساس تمامی اتصالات اینترنتی از جمله وایمکس، GPRS موبایل، دایل آپ، ADSL و فیبر محاسبه شده و ضریب نفوذ اینترنت در استان‌ها به تفکیک تعداد کاربران، تعداد مشترکان، وضعیت هر استان و براساس میزان دسترسی بالاتر از 90 درصد، از 60 تا 90 درصد، از 30 تا 60 درصد و از 10 تا 30 درصد و کمتر از 10 درصد سنجیده می‌شود. همچنین در این سامانه ضریب نفوذ اینترنت در چند سال اخیر و در پنج استان اول کشور مشخص
شده است.
امضای تفاهم‌نامه با استانداری‌ها برای اعلام تعداد کاربران اینترنت
توکلی با تاکید براینکه هنوز اطلاعات کاملی از وضعیت کاربران اینترنت کل کشور در دست نیست، گفت : سامانه "مدیریت ضریب نفوذ اینترنت کشور" در حال تکمیل و به روزرسانی اطلاعات است که در این زمینه تاکنون اطلاعات استان‌های خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان و آذربایجان غربی تکمیل شده است.
وی اضافه کرد: در این راستا تفاهم‌نامه‌ای از سوی سازمان فناوری اطلاعات با ادارات کل فناوری اطلاعات استانداری‌های کشور به تفکیک هر استان منعقد شده تا هر چه سریع‌تر استان‌ها اطلاعات خود را روی این پورتال تکمیل کنند.
هر فردی که یک بار از اینترنت استفاده کرده باشد کاربر اینترنت است
سرپرست مرکز متما با بیان اینکه کاربر اینترنت در ایران با توجه به تعاریف اتحادیه جهانی مخابرات – ITU – و مراجع بین‌الملل تعریف شده است،  گفت:براساس این فرمول کاربر اینترنت در ایران به فردی اطلاق می‌شود که از طرق مختلف اتصال طی یک سال حتی یک بار به اینترنت متصل شده باشد.
وی با بیان اینکه سامانه مدیریت ضریب نفوذ اینترنت کشور برای شش ماهه دوم امسال قابل استناد است، افزود: این سامانه با توان فنی، مهندسی داخلی و با فکر ایرانی به بهره برداری رسیده است و تنها نمونه مشابهی از آن در کشور کره جنوبی دیده می‌شود.
 منبع: خبرگزاری مهر


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :