آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 24374
تاریخ انتشار : 26 اسفند 1391 11:29
تعداد بازدید : 1061

شب های چهارشنبه سوری

چهارشنبه سوری با تاریکی آغاز می شد. هوا که کم کم رو به تاریکی می رفت، کپه های آتش میان کوچه ها روشن می شد و پسر بچه ها دارت به دست توی کوچه ها می گشتند و هر از گاهی صدای قهقهه ای پس زمینه هیاهوی " زردی من از تو ، سرخی تو از من " می شد. خوشی و خنده و از روی آتش پریدن که به اوج می رسید، زنان و دختر های چادر به سری را می دیدی که با خنده های ریز از کوچه ای به کوچه دیگر می پیچند. و وقتی جلوی در خانه ای می ایستادند صدای قاشق زدن شان بلند می شد و صاحبخانه با لبخند در را باز می کرد و چیزی توی ظرف هایی که چادر به سرها به سمتشان دراز کرده بودند می ریختند؛ نخودچی، تنقلات، شیرینی.

شبنم کهن چی

بچه‌های دهه 50 و اوایل دهه 60 این شب‌ها و رسم قاشق زنی را خوب به یاد دارند، همینطور هیجان پریدن از روی یک کپه آتش و با صدای بلند " زردی من از تو، سرخی تو از من" خواندن، داغ شدن از آتش و ترس از سوختن و برق آتش توی چشمهایمان وقتی یادمان می‌آمد چند روز دیگر عید است.
اما حالا چند سالی است که چهارشنبه سوری با صدای انفجار ترقه‌های بزرگ و کوچک توی کوچه‌ها از راه می‌رسد. بیشتر ما سعی می‌کنیم عصر آخرین سه‌شنبه سال را زودتر به خانه برویم تا به تاریکی نخوریم. از کوچه‌های باریک و خلوت که رد می‌شویم نگران ترقه‌هایی هستیم که کسی از پشت بام دور و برمان پرت می‌کند.
موتوری‌ها می‌ترساندمان که نکند زیر پایمان ترقه بزنند. دیگر صدای " زردی من از تو، سرخی تو از من " توی کوچه پس کوچه‌ها شنیده نمی‌شود. اگر هم آتشی آخر شب‌ها توی کوچه‌ها روشن شود برای جمع شدن دور آن و روشن کردن فشفه‌های بزرگ است. و دیگر دختری را با چادر سیاه نمی‌بینیم، صدای قاشق زنی هم نمی‌آید. بیشتر ما از خانه‌هایمان بیرون نمی‌آییم مبادا شهروندان بی ملاحظه با بی فکری کار دستمان بدهند و راهی بیمارستان‌مان کنند و دلمان شور می‌زند برای دختر پسرهای پر شر و شور جوان دوست و آشنا، که مبادا انگشتشان بپرد یا چشمان کور شود.
با همین نگرانی‌ها در خانه می‌مانیم و دلمان را خوش می‌کنیم به خاطراتمان و شاید با صدای فرهاد بین صدای ترقه‌ها زمزمه کنیم : فکر قاشق زدن یه دختر چادر سیاه...شوق یک خیز بلند از روی بته‌های نور...


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :