fanavaran
آخرین اخبار
   
  کد خبر : 24363
  تاریخ انتشار : 26 اسفند 1391 11:10
  تعداد بازدید : 491

  سال پرچالش برای صادرکنندگان

  رضی میری، رییس کنفدراسیون صادرات با بیان این که امسال برای صادرکنندگان سال بسیار پرچالشی بود گفت: متاسفانه به جای این که از فرصتی که در راستای افزایش و واقعی شدن نرخ ارز به وجود آمد برای تقویت صادرات استفاده کنیم تصمیماتی گرفته شد که صادرات را تحت تاثیر قرار داد.

  ایسنا - وی با بیان این‌که این تصمیمات باعث شد که صادرات آن طور که باید رشد نکند خاطرنشان کرد: هرچند رشدی در آمارها برای صادرات مشاهده می‌شود ولی این میزان رشد با رشد نرخ ارز همراه نبوده ‌است.
  میری افزود: ما حتی شاهد افت صادرات در دو سه ماهه اخیر نیز بوده‌ایم.
  رییس کنفدراسیون صادرات با تاکید بر این‌که در حال حاضر بسیاری از صادرکنندگان ترجیح داده‌اند که فعالیت‌های صادراتی خود را متوقف کنند بیان کرد: نتیجه همین اتفاق کاهش صادرات
  بوده است.
  وی درباره ردیف 32 لایحه بودجه که براساس آن صادرکنندگان باید ارز حاصل از صادرات را وارد مرکز مبادله ارزی کنند اظهار کرد: ردیف32 لایحه بودجه بر خلاف قانون برنامه پنجم توسعه است و اگر مجلس به قانون برنامه توجه کند نمی‌تواند برخلاف آن، ردیف 32 بودجه را تصویب کند.
  به گفته میری، این ردیف از لایحه بودجه باید حذف شود و از آنجایی که برای تصویب هر قانونی بر خلاف قانون برنامه در مجلس نیاز به دو سوم آرای نمایندگان است، نمایندگان اگر بخواهند برخلاف برنامه پنجم توسعه رای دهند باید این دو سوم رای جمع‌آوری شود.
  رییس کنفدراسیون صادرات تصریح کرد: سیاست‌هایی که در راستای صادرات اتخاذ شده در سال جاری همسو با قانون برنامه پنجم توسعه نبوده است.
  وی با بیان این‌که اصرار بر این است که فراقانونی عمل شود گفت: کسانی که قانون برنامه پنجم توسعه را نوشته‌اند حتما جوانب آن را در نظر گرفته‌اند که معافیت‌های مالیاتی و تشویق‌هایی را به نفع صادرات در نظر گرفته‌اند.
  میری ادامه داد: حتی براساس قانون برنامه به خاطر تنظیم بازار داخلی هم اجازه محدودیت و ممنوعیت صادرات داده نشده است.
  او تاکید کرد: ایران زمانی می تواند روی پای خود بایستد که موازنه تجارت بین المللی آن مثبت شود.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :