آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 2434
تاریخ انتشار : 4 آبان 1390 9:49
تعداد بازدید : 746

وزير ارتباطات و فناوي اطلاعات:

VPN به دستور كارگروه فيلترينگ قطع شد

قطع VPN موجب برخي محدوديت هاي ناخواسته شده كه اين موضوع به زودي در كارگروه فيلترينگ بررسي مي شود
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با بيان اينكه قطع VPN به دستور كارگروه فيلترينگ بوده است، گفت: قطع VPN موجب برخي محدوديت هاي ناخواسته شده كه اين موضوع به زودي در كارگروه فيلترينگ بررسي مي شود.

ایرنا- رضا تقي‌پور افزود: پس از قطع شدن VPN مراجعاتي داشتيم كه از دسترسي نداشتن به سايت‌هاي مجاز شكايت داشتند كه با تصميم كارگروه فيلترينگ اين مشكل بايد حل شود.
وي  گفت: پورت‌هاي VPN روز ششم مهرماه با تصميم كارگروه فيلترينگ قطع شد زیرا پورت‌هاي VPN به ابزاري براي دور زدن نرم‌افزار فيلترينگ كشور و دسترسي به سايت‌هايي كه بر اساس قانون داراي محتواي مجرمانه هستند، تبديل شده بود.
گفتني است كارگروه ‎(كميته) 12 نفره فيلترينگ اينترنت يا كارگروه تعيين مصاديق محتواي مجرمانه در محيط اينترنت با هدف فيلتر سايت‌هاي متخلف و همچنين رسيدگي به شكايات راجع به مصاديق پالايش(فيلتر) شده از مرداد ماه سال 1388 در قوه قضایيه تشكيل شد.
دبيرخانه اين كميته به رياست دادستاني كل كشور و در محل اين دادستاني مستقر است، همچنين وزير يا نماينده وزارتخانه‌هاي آموزش‌و‌پرورش، ارتباطات و فناوري اطلاعات، اطلاعات، دادگستري، علوم، تحقيقات و فناوري، فرهنگ و ارشاد اسلامي، رييس سازمان تبليغات اسلامي، رييس سازمان صدا و سيما و فرمانده نيروي انتظامي، يك نفر خبره در فناوري اطلاعات و ارتباطات به انتخاب كميسيون صنايع و معادن مجلس و يك نفر از نمايندگان عضو كميسيون قضايي و حقوقي به انتخاب كميسيون قضايي و حقوقي و تاييد مجلس اعضاي كارگروه (كميته) را تشكيل مي‌دهند.
جلسات اين كارگروه حداقل هر 15 روز يك بار و با حضور هفت نفر عضو رسميت مي‌يابد و تصميمات كارگروه با اكثريت نسبي حاضران معتبر خواهد بود. طبق دستورالعمل صادره ارايه‌دهندگان خدمات ميزباني (هاست‌ها) نيز موظفند به محض دريافت دستور كارگروه (كميته) تعيين مصاديق مذكور در ماده فوق يا مقام قضايي رسيدگي‌كننده به پرونده مبني بر وجود محتواي مجرمانه در سامانه‌هاي رايانه‌اي خود از ادامه دسترسي به آن ممانعت کنند و چنانچه عمدا از اجراي دستور كارگروه (كميته) يا مقام قضايي خودداري كنند، منحل خواهند شد.
درغير اين صورت، چنانچه در اثر بي‌احتياطي و بي‌مبالاتي زمينه دسترسي به محتواي مجرمانه مزبور را فراهم كنند، در مرتبه نخست به جزاي نقدي از 20 ميليون ريال تا يكصد ميليون ريال و در مرتبه دوم به يكصد ميليون ريال تا يك ميليارد ريال و در مرتبه سوم به يك تا سه سال تعطيلي موقت محكوم خواهند شد.
همچنين ارایه‌دهندگان خدمات ميزباني موظفند به محض آگاهي از وجود محتواي مجرمانه مراتب را به كارگروه (كميته) تعيين مصاديق اطلاع دهند.
پيش از اين با مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي كميته ديگري مسووليت فيلترينگ سايت‌هاي متخلف را برعهده داشت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :