آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 2430
تاریخ انتشار : 4 آبان 1390 9:15
تعداد بازدید : 672

استفاده از فضای مجازی برای کمک به زلزله‌زدگان شهر وان

زلزله ترکیه توییتر را لرزاند

روز یکشنبه، زمین لرزه 2/7 ریشتری شرق ترکیه را لرزاند. این شدیدترین زلزله در ۳۰ سال اخیر در این منطقه توصیف می شود. به دليل قطع خطوط ارتباطي هنوز مقامات رسمی، اطلاعات دقیقی درباره تلفات احتمالی این زمین لرزه نداده اند، ولی كارشناسان احتمال داده اند تعداد تلفات این زلزله به بیش از یکهزار نفر برسد. به دلیل اینکه روستاهای منطقه ای که زمین لرزه در آن رخ داده است، ساختمان ها و بناهای سست و آسیب پذیری داشتند، تلفات ناشی از این زمین لرزه در این مناطق بسیار زیاد بوده است. مديركل مركز لرزه نگاري كانديلي تركيه گفت: براساس برآوردهاي ما بيش از هزار ساختمان بر اثر زلزله ويران شده و تعداد تلفات به صدها نفر مي رسد.

مثل همیشه این خبر توییتر را لرزاند و کاربران برای ارایه اطلاعات یا گرفتن خبر به سراغ این سایت رفتند. اکثر این افراد را کسانی تشکیل می‌دادند که به دلیل بی‌اطلاعی از خانواده یا دوستان‌شان مضطرب و  به دنبال راهی برای باخبر شدن از آنها بودند و این شبکه اجتماعی را یافتند.
در قلب این تلاش‌ها ارهان چلیک، روزنامه‌نگار کانال 7 تلویزیون ترکیه بود. پنج ساعت بعد از وقوع زمین لرزه در استان وان و زمانی که مشخص شد که صدها نفر از مردم بی‌خانمان شده‌اند، به سایت توییتر رفت تا بتواند از طریق این سایت و همچنین ارسال ایمیل از حال مجروحان این حادثه مطلع شود. وی با اکانت #EvimEvindirVan که یعنی «خانه من خانه توست وان!» شروع به فعالیت در توییتر کرد. وی بعد از گذشت هفت ساعت از وقوع زلزله، در پیام توییتی نوشت:‌ در حال حاضر حدود 17 هزار ایمیل در صندوق پست الکترونیکی‌ام وجود دارد. وی افزود: تمامی این ایمیل‌ها را به دولت استانبول خواهم فرستاد. از همه کسانی که نام قربانیان این زلزله را به من داده‌اند، تشکر می‌کنم.
بعد از زمان کمی از ارسال این پست توسط چلیک، مقامات استانبول به طور مستقیم با وی ارتباط برقرار کرده و از او برای ارایه خدمات به مجروحان زلزله کمک گرفتند. به طور مثال، یکی از کاربران توییتر نوشت: من یکی از اعضای پلیس استانبول هستم. ما می‌توانیم یک خانواده زلزله‌زده را در خانه‌مان بپذیریم. یکی دیگر نیز نوشت: خانه من کوچک است، اما می‌توانم برای چند روز در اتاق دخترم بخوابم تا یکی از خانواده‌ها یا دو سه نفر از زلزله‌زدگان را در خانه‌مان جا بدهیم.
چلیک به اینها نیز بسنده نکرد و از طریق توییتر سه شرکت موبایلی با نام‌های ترکسل، آوی و وودافون را ترغیب کرد که خدمات رایگان برای مردم زلزله‌زده ارایه دهند. از میان این خدمات می‌توان به ارسال پیامک و مکالمه رایگان اشاره کرد که به زلزله‌زدگان امکان می‌دهد از حال دوستان و اعضای خانواده‌شان مطلع شوند.
کاربران ترکیه‌ای برای کمک به هموطنان‌شان از فیس‌بوک نیز استفاده کردند. آنها تلفن‌های ضروری را در این شبکه اجتماعی به‌اشتراک گذاشتند و صفحاتی را ایجاد کردند تا درباره نحوه کمک به زلزله‌زده‌ها اطلاع‌رسانی کرده و از شرکت‌ها درخواست کنند که هزینه سفر زلزله‌زدگان به شهرهای مجاور را بپردازند.
گفتنی است که استان وان بیشترین جمعیت کرد را دارد و به مرکز فعالیت‌ حزب کارگران کرد استقلال‌طلب (PKK) تبدیل شده است. بر همین اساس، برخی از توییت‌ها با محتوای ضد کردی ارسال شده بود، اما چلیک برای پایان دادن به این روند، پیام توییتی را ارسال کرد و در آن نوشت: همدردی‌ام را هم برای هموطنان کرد و هم ترک اعلام می‌کنم. وی همچنین پیام دیگری فرستاد: خیلی ناراحتم که توییت اولم باعث این ناخشنودی شده است. یک روی این سکه اتحاد مردم کرد و ترک و روی دیگر آن نژاد پرستی است.
منبع: گاردین


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :