آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 2428
تاریخ انتشار : 3 آبان 1390 12:0
تعداد بازدید : 998

اعضای هیات رییسه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران انتخاب شدند

رحمتی: اهداف بلند مدت را فدای منافع خرد و ناچیز نکنیم

سرانجام پس از گذشت دو هفته از برگزاری انتخابات نظام صنفی رایانه ای تهران، مراسم تودیع و معارفه با حضور اعضای هیات مدیره دوره دوم و منتخبان سومین دوره انتخابات هیات مدیره نظام صنفی رایانه ای استان تهران برگزار شد.

فناوران- در این نشست، اعضای حاضر آزاده داننده را به عنوان رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران انتخاب کردند و سپس با اخذ رای برای انتخاب ترکیب هیات رییسه، رضا کرمی به عنوان نایب رییس اول، سید مهدی میرمهدی کمیجانی رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه به عنوان نایب رییس دوم و آزاد معروفی به عنوان خزانه‌دار به مدت سه سال انتخاب شدند. البته حضور رییس اتحادیه در ترکیب هیات رییسه سازمان نشان‌دهنده پایان یافتن اختلافات این دو تشکل است و باید آن را به فال نیک گرفت.
در عین حال با توجه به اینکه نفر سوم و چهارم شاخه فروشگاه‌ها دارای رای یکسانی بودند، با توافق طرفین، عبدالحسین حاجیان به عنوان عضو اصلی و حمیدرضا ناظمی تبریزی به عنوان عضو علی‌البدل این شاخه انتخاب شدند.
پس از مراسم، اولین جلسه رسمی هیات مدیره جدید برگزار شد و موضوع انتخاب رییس، هیات رییسه و خزانه‌دار در دستور کار قرار گرفت و از اعضای هیات مدیره دوره دوم تقدیر شد.
پرویز رحمتی، رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در مراسم تودیع و معارفه هیات مدیره سازمان گفت: در دوره دوم با مجموعه فرازو‌نشیب‌هایی روبه‌رو بودیم و با این واقعیت برخورد کردیم که سازمان مردم نهاد تفاوت‌های بسیاری با برخی بنگاه‌های اقتصادی دارد. در کلیات، این تفاوت‌ها بر همه آشکار و مشهود است اما تا زمانی که در جریان عمل قرار نگیریم، نمی‌توانیم وجوه افتراق و گاه مشکلات را به راحتی مشخص کنیم.
وی افزود: یکی از مشکلاتی که در ارتباط با تحقق اهداف در دوره سه سال گذشته با آن مواجه بودیم، به‌رغم عزم جزم، علاقمندی و انرژی که همه دوستان هیات مدیره دوره دوم گذاشتند، این واقعیت بود که ما استراتژی تعامل هم‌افزا با دولت را داشتیم، در برخی از بخش‌های حاکمیت با استقبال مواجه می‌شدیم و عکس‌العمل کاملا مثبتی را می‌دیدیم، در بخش‌هایی بینابین و گاه بی‌تفاوت بودند و در بخش‌هایی هم با نوعی به اصطلاح بی‌توجهی آشکار و در برخی موارد عامدانه مواجه می‌شدیم.
وی اضافه کرد: بنابراین مسیر، مسیرهمواری نبود ولی خوشبختانه با مجموعه فعالیت‌هایی که دوستان هیات مدیره در دور دوم انجام دادند بیلان کار از نظر تعامل با دولت وجوه مثبتش نسبت به نارسایی‌ها و تنگناهایی که داشتیم و داریم، غالب بود.
رحمتی اظهار داشت: نکته دومی که درباره اهداف و استراتژی مطرح بود و هست این است که ما در جایی با تضاد منافع بین گروه‌های مختلف مواجه بودیم. به هر حال ممکن است در مواردی بین منافع تولیدکننده و واردکننده تقابل‌هایی بروز پیدا کند، فرق نمی‌کند که در کدام حوزه چه نرم‌افزار یا سخت‌افزار یا شبکه باشد. ماهیت فعالیت‌ها گاه جهت را به سمتی می‌برد که تضاد منافع مطرح می‌شود. این تضاد به لحاظ حرمتی که دوستان در طیف‌های مختلف داشتند، عمدتا بسیار بارز و آشکار نبود ولی تاثیر خود را به شکلی در فرآیند اجرای کار یا تصمیم‌گیری‌های مختلف باقی می‌گذاشت.
وی با اشاره به محدودیت‌های جدی منابع مالی و انسانی سازمان گفت: واقعیت قضیه این است اگر شما تا حدودی محدودیت منابع مالی نداشته باشید، راهی برای کاهش محدودیت منابع انسانی پیدا می‌کنید. حضور تعداد قابل توجهی از مدیران و اعضای فعال در کمیسیون‌ها نشان‌دهنده این بود که روحیه همکاری و همراهی، روحیه غالب در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای است.
 وی افزود: 12 یا 13 کمیسیونی که به درجات مختلف حضور داشتند و یا میانگین حضور حداقل حدود 150 نفر در این کمیسیون‌ها که به عنوان اعضای فعال در رفت‌وآمد و تعامل بودند، نشان‌دهنده این است که صنف علاقه‌مندی به حضور در خانه خود دارد و احساس و عکس‌العمل مثبتی از خود نشان داده است.
رحمتی گفت:  با توجه به همه این صحبت‌ها چه در ارتباط با ساختار کمیسیون‌ها و چه در ارتباط با ساختار دبیرخانه‌ای، با مشکلاتی روبه‌رو بودیم که بخش قابل توجهی از آن تحت تاثیر محدودیت منابع بود.
وی افزود: واقعیت قضیه این است که تا یک جایی می‌توان انتظار داشت که افراد در راستای انگیزه‌های صنفی و تعهدی که نسبت به سازمان مردم نهاد خود دارند وقت و انرژی بگذارند اما از یک جایی به بعد ممکن است این توقع عملی نبوده و تحقق آن امکان‌پذیر نباشد.
وی ادامه داد: در هر صورت دوره سه ساله گذشته با فراز و نشیب‌های زیادی سپری شد و هم اکنون در شرایطی هستیم که هیات مدیره جدید انتخاب شده و دوستانی که در هیات مدیره قبل بودند صرف‌نظر از اینکه چه گرایش فکری و چه سلیقه فکری داشته باشند در جریان برگزاری انتخابات با حضور فعال خود و با نگاه‌های متفاوت و بعضا منتقدانه نسبت به رفتارهای جاری سازمان در وهله اول فضای شاداب و درخور توجه انتخاباتی را ایجاد کردند و در وهله دوم این پیام را به جریان غالب هیات مدیره دوره دوم منتقل کردند که ما در واقع حامل برخی دیدگاه‌ها و نظرات انتقادی‌شان هستیم.
وی اضافه کرد: بی‌تعارف باید بگویم که این موضوع برای یک سازمان مردم نهاد مایه افتخار است که تمام تلاش خود را کند که با آرا، دیدگاه‌ها و نظرات مختلف پای میز مذاکره به دنبال راه حل باشند. بنابراین روش و منشی که همه دوستان در طیف‌های مختلف انتخاباتی چه اتحاد 15، چه پیشنهاد 20 و چه کاندیداهای منفردی که در انتخابات اخیر حضور داشتند، در پیش گرفتند، جای تقدیر، تشکر و قدردانی دارد و من به سهم خود به عنوان رییس سازمان از همه کسانی که حضور فعال داشتند، عملکرد سازمان را نقد کردند و یا به دفاع از عملکرد جاری سازمان پرداختند و زمینه را برای ارایه طرح نو و ایجاد ارزش‌های جدید فراهم کردند، تشکر می کنم.
رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور گفت: تصور می‌کنم، سازمان به لحاظ نهادینه کردن رفتارهای مبتنی بر احترام متقابل، رفتارهای مبتنی بر پذیرش فضای نقد، بلندمدت نگری به جای کوتاه مدت‌نگری و منافع خرد و ناچیز را فدای اهداف متعالی بلند مدت کردن و بسیاری از باید و نباید‌های دیگری که در درون خود نهادینه کرده بود، توفیقات مشخصی داشت و حامل پیام‌های مشخصی بود.
وی ضمن تشکر و قدردانی از اعضای هیات مدیره دوره دوم، از آنها خواست در هر سطحی که امکان‌پذیر است، حضور فعال در کمیسیون‌های سازمان داشته باشند.رحمتی گفت: به نیروهای تازه نفس هیات مدیره دوره سوم خیر مقدم عرض می‌کنم و خوشحالم که با توجه به شرایط نه چندان مطلوب اقتصادی حوزه فناوری اطلاعات، اهمیت حضور در جایگاه هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران آنها را بر آن داشت که عزم‌شان را جزم کنند و در این عرصه حضور یابند.
وی ابراز امیدواری کرد که منش و روش هیات مدیره دوره سوم هم استفاده از همه ظرفیت‌های سازمان مردم نهاد باشد.
رییس سازمان با بیان اینکه واقعیت‌ها مبین این مساله است که هیچ گاه نه در یک بنگاه اقتصادی و نه دریک سازمان مردم نهاد رضایت صد درصدی وجود ندارد، گفت: اما می‌توان رضایت اکثریت را داشت و باید وظیفه خود بدانیم که رضایت اکثریت را جلب کنیم. امیدوارم هیات مدیره دوره سوم با عزم و انرژی بیشتر و با ظرفیت و توانمندی به مراتب بالاتر با استفاده از تجارب ناشی از برخی عملکردهای ناموفق دور دوم و چرایی آن و پربارکردن عملکردهای مثبت دوره دوم بتواند این مسیر را در دوره سه ساله به خوبی طی کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :