آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 24186
تاریخ انتشار : 21 اسفند 1391 11:32
تعداد بازدید : 435

وزیر صنعت: با دلار هزار تومانی برای همیشه خداحافظی کنید

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: اگر ارزش ارز دلاری حاصل از صادرات نفتی سه هزار یا چهار هزار تومان است، باید این موضوع را بپذیریم.

ایسنا- غضنفری دیروز در مراسم رونمایی از سه خودروی جدید سایپا گفت: آن اقتصادی که ارزش ارز آن چهار هزار تومان است، وابسته به نفت نیست و یک اقتصاد پویا، مستقل و رو به رشد است.
وی افزود: اقتصادی که ارزش ارز آن یکهزار تومان باشد، دوباره بازنخواهد گشت؛ زیرا این اقتصاد معنایش این است که ارز نفتی را در حوزه مصرف هزینه کنیم.
غضنفری افزود: اما اقتصاد ارز دو هزار و 500 تومانی به معنای تلاش برای استقلال از ارز نفتی است و دیگر هیچ تحریمی ‌روی اقتصاد ما اثرگذار نخواهد بود. وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: زمانی که خواستیم قیمت حامل‌های انرژی را در طرح هدفمندی‌ یارانه‌ها اصلاح کنیم، می‌دانستیم که آثار قیمتی و تورمی ‌به دنبال دارد. سال 91 اتفاق بزرگ دیگری در اقتصاد ما افتاد که از نظر ابعاد از فاز اول هدفمندی‌ یارانه‌ها نیز مهم‌تر بود و آن از بین رفتن 50 درصد وابستگی اقتصاد کشور به درآمدهای نفتی است.
وی افزود: سال 90 بیش از 100 میلیارد تومان ناشی از فروش نفت و فرآورده‌های نفتی وارد اقتصاد کشور شد اما در سال 91 این میزان به کمتر از 50 میلیارد دلار کاهش یافته است.
وی افزود: کافی است یک قدم دیگر برداریم تا آرزوی بی‌نیازی برای ارز نفتی عملیاتی شود. باید عهد ببندیم که سال 92 هیچ صنعتگری محتاج به ارز نفتی نباشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :