آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 24181
تاریخ انتشار : 21 اسفند 1391 11:20
تعداد بازدید : 992

رسته موبایل در انتظار رونق بازار نوروزی

هر سال با شروع اسفند ماه و نزدیک شدن به روزهای پایانی سال، حال و هوای خرید شب عید همه بازارها را زیر و زبر می کند و دوران کسادی به سر می رسد. با این حال اما فعالان بازار موبایل همچنان نسبت به وضعیت خرید و فروش در این رسته گلایه دارند و اوضاع فروش شب عید را سکه پیش بینی نمی کنند.

مردم در انتظار ارزانی
ظاهرا بازار ایران کمی با بازارهای دنیا متفاوت است. هنگامی که طلا، سکه، ارز، مرغ، گوشت یا هر کالای دیگری شروع به گران شدن می‌کند، مردم برای خرید آن کالا صف می‌کشند، دعوا می‌کنند و به هر روشی دست می‌زنند تا بتوانند فلان چیز را خریداری کنند. اما بر عکس زمانی که قیمت‌ها رو به کاهش می‌گذارد کمتر کسی سراغ خرید کالا می‌رود. این داستان، این روزها در بازار گوشی موبایل اتفاق افتاده است. هفته گذشته در پی کاهش بهای دلار، قیمت بسیاری از گوشی‌ها کاهش یافت. اما به گفته بازاریان خبری از خریدار نبود. برخی از گوشی‌ها تا 200 هزار تومان هم ارزان شد، اما فروشندگان می‌گفتند بیشتر کسانی که به بازار می‌آیند، برای خرید مرددند، فکر می‌کنند لازم است باز هم دست نگه دارند که قیمت گوشی کاهش پیدا کند. با این حال قیمت دلار دوباره بالا رفت و تقریبا قیمت‌ گوشی به حالت قبل بازگشت و دوباره گران شد اما بازار تلفن همراه همچنان کساد است. در این میان هیچ کدام از فروشندگان و فعالان بازار نمی‌توانند پیش‌بینی دقیقی درباره روزهای پایانی سال داشته باشند.

قیمت گوشی لحظه‌ای تغییر می‌کند
قیمت این روزهای بازار ارز نوسان دارد و این بالا و پایین شدن قیمت‌ها روی همه بازارها و به‌ویژه تلفن همراه تاثیر شدیدی می‌گذارد.
به گفته فعالان بازار، ظاهرا هیچ بازاری به اندازه مراکز خرید گوشی تحت‌الشعاع قیمت ارز قرار ندارد. به طوری که همه فروشندگان به شکل آنلاین بهای دلار را چک می‌کنند و با کوچک‌ترین تغییری، قیمت‌ها را تغییر می‌دهند.
این روزها قیمت گوشی موبایل مانند تابلوهای بازار بورس شده، یعنی هیچ فروشنده‌ای به شکل قطعی نمی‌تواند قیمت بدهد. معمولا هر خریداری که برای خرید گوشی به بازار مراجعه می‌کند و درباره قیمت گوشی پرس‌وجو می‌کند، باید منتظر بماند تا فروشنده با تماس تلفنی یا به شکل آنلاین قیمت‌ها را بررسی کرده و قیمت بدهد. بنابراین بازار تلفن همراه وابستگی مستقیمی با بازار سکه و ارز پیدا کرده است.

داستان برنامه و نرم‌افزار ادامه دارد
به گفته فعالان بازار، زمانی که گوشی گران نشده بود و مردم فقط در طبقات همکف و زیرزمین علاءالدین خرید می‌کردند، خیلی با طبقات بالا و عمده فروشان علاءالدین آشنایی نداشتند. در آن زمان طبقات بالای پاساژ علاءالدین به شکل عمده فروشی کار می‌کردند. اما از زمانی که گوشی گران شد، طبقات بالا هم به سوی تک فروشی گرایش پیدا کردند. بر این اساس فروشندگان مجبور شدند قیمت‌های‌شان را با طبقات بالا هماهنگ کنند. اما از سوی دیگر هزینه‌هایی مثل اجاره مغازه‌ها و شارژ آنها را مجبور کرد که به کارهایی مثل فروش برنامه و نرم‌افزار دست بزنند تا بخشی از هزینه‌های‌شان جبران شود.
قیمت گوشی در بازار این روزها
گوشی Galaxy SIII در بازار تلفن همراه به قیمت یک میلیون و 850 هزار تومان معامله می‌شود. Galaxy NoteII با تغییر کمی از هفته گذشته دو میلیون و 250 هزار تومان به‌فروش می‌رسد، AceII 780 هزار تومان، یکهزا رو 150، 750 هزار تومان، یکهزار و 232، 110 هزار تومان، Galaxy Fit 550 هزار تومان و Galaxy Ace 680 هزار تومان در بازار به فروش می‌رسد.
نسخه تک‌سیم‌کارته گوشی tipo سونی 450 هزار تومان و نسخه دوسیم‌کارته این گوشی 500 هزار تومان قیمت دارد.
گوشی Xperia U به شکل بدون گارانتی 650 هزار تومان و با گارانتی 680 هزار تومان به فروش می‌رسد، Xperia P یک میلیون تومان با گارانتی و نسخه بدون گارانتی این گوشی 950 هزار تومان، نسخه بدون گارانتی Xperia S یک میلیون و 150 هزار تومان و با گارانتی یک میلیون و 250 هزار تومان، Xperia Sola در نسخه بدون گارانتی 700 هزار تومان و با گارانتی 750 هزار تومان و Xperia miro در حالت بدون گارانتی 650 هزار تومان و نسخه با گارانتی این گوشی 700 هزار تومان عرضه شده است.
در میان گوشی‌های HTC، Explorer 420 هزار تومان، Wildfire S 450 هزار تومان، نسخه بدون گارانتی گوشی Chacha 450 هزار تومان و نسخه با گارانتی این گوشی 500 هزار تومان و Sensation XE با گارانتی به قیمت یک میلیون و 100 هزار تومان و نسخه بدون گارانتی این گوشی یک میلیون تومان در بازار معامله می‌شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :