آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 24170
تاریخ انتشار : 21 اسفند 1391 11:2
تعداد بازدید : 1128

جزییات و فرمول محاسبه قیمت اینترنت پر سرعت تشریح شد

نرخ های جدید ADSL

معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی فرمول هزینه اتصال کاربران از طریق تکنولوژی ADSL به اینترنت و روش های اجرایی کردن نرخ های جدید اینترنت پرسرعت را تشریح کرد.

خبرگزاری مهر- حسن رضوانی گفت: با توسعه سرویس‌های ADSL و افزایش رقابت در این حوزه، مصوبه 49 کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در مورد ارایه این سرویس، دیگر پاسخگوی نیازمندی‌های کاربران نبوده و بر همین اساس با بررسی نقاط ضعف و قوت این مصوبه و برگزاری نشست‌های تخصصی با حضور اپراتورها و صاحبنظران این بخش، مصوبه‌ای در جلسه شماره 152 این کمیسیون تهیه شد که پس از تصویب در کمیسیون، به اپراتورهای PAP و شرکت مخابرات ایران ابلاغ شد.

ارزیابی روش‌های اجرایی کردن مصوبه جدید ADSL
معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با بیان اینکه در چندین جلسه روش‌های اجرایی کردن مصوبه جدید نرخ سرویس ADSL مورد ارزیابی قرار گرفته است، افزود: فرصت‌های معقولی برای اعمال تغییرات لازم در سیستم‌های صورت حساب و تعریف بسته‌های جدید خدمات و اخذ تاییدیه‌های لازم به اپراتورهای ارایه دهنده اینترنت پرسرعت داده شد و از این پس با اپراتورهایی که این مصوبه را به طور کامل اجرایی نکنند برخورد خواهد شد.

هزینه‌هایی که اپراتورها مجاز به دریافت آن هستند
رضوانی با تاکید بر اینکه مردم برای اطلاع از اجرایی شدن این مصوبه و خرید سرویس ADSL باید نکاتی را مدنظر قرار دهند گفت: کاربران اینترنت پرسرعت در صورت تمایل می‌توانند تا پایان قراردادهای قبلی، سرویس‌های خود را ادامه دهند. همچنین کاربران باید توجه داشته باشند که حداکثر هزینه‌های دریافتی اولیه برای اتصال خط اینترنت پرسرعت 14 هزار و 500 تومان است که این هزینه شامل پنج هزار تومان هزینه رانژه و دایری و تخلیه و 9 هزار و 500 تومان هزینه نصب و راه‌اندازی خواهد بود.
وی با بیان اینکه سقف هزینه نصب و راه‌اندازی مبلغ 9 هزار و 500 تومان است افزود: اپراتورهای ارایه‌دهنده اینترنت، تحت هیچ عنوان مجاز به دریافت مبالغ اضافی همچون ایاب و ذهاب نخواهند بود و در همین حال هزینه خرید مودم به عهده مشتری است.

فرمول محاسبه قیمت اینترنت برای کاربران
معاون نظارت و اعمال مقررات رگولاتوری در مورد فرمول محاسبه نرخ اینترنت کاربران گفت: هزینه‌های دوره‌ای متناسب با بسته‌هایی تعریف شده است و براساس فرمول هزینه پهنای باند بر حسب گیگابیت در ثانیه به علاوه هزینه اتصال براساس سرعت، قابل محاسبه خواهد بود که هزینه پهنای باند رقمی بین دو هزار تومان تا چهار هزار و 500 تومان و هزینه اتصال براساس سرعت بین دو هزار تومان تا 12 هزار تومان خواهد بود که مجموع این دو، هزینه سرویس را شامل می‌شود.
رضوانی با بیان اینکه در مصوبه جدید نحوه محاسبه ترافیک مصرفی اینترنت، براساس مجموع ترافیک ارسالی و دریافتی خواهد بود گفت: به لحاظ ماهیت نامتقارن سرویس ADSL، ارایه‌کننده خدمات موظف است در محاسبه ترافیک مشتریان برای مجموع دریافت و ارسال به میزان 25درصد حجم ترافیک اضافی لحاظ کند. به عنوان مثال مشتری با خرید چهار گیگابایت ترافیک عملا امکان استفاده از پنج گیگابایت ترافیک اینترنت را دارد.
وی گفت: در همین حال سقف نرخ اشتراک از یک به 10 به یک به هشت کاهش پیدا کرده و این به این معنی است که کیفیت و سرعت متوسط کاربران افزایش می‌یابد؛ به عنوان مثال در نرخ اشتراک یک به 10 حداقل سرعت یک مشترک دارای اینترنت با سرعت 512 کیلوبیت به میزان 2/51 کیلوبیت است و این در حالی است که با نرخ اشتراک یک به هشت این سرعت برابر 64 کیلوبیت خواهد بود.
این مقام مسوول در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با تاکید بر اینکه در این مصوبه به دلیل محدودیت برخی اپراتورها و درخواست برخی مشتریان، سرویس نامحدود تعریف شده است، گفت: تعرفه یک سرویس نامحدود براساس سرعت و نرخ اشتراک یک به هشت و 12 ساعت موثرکاری محاسبه می‌شود و اپراتور، حداقل حجم و سرعت قابل استفاده را تضمین می‌کند که در نهایت قیمت یک سرویس اینترنت براساس فرمول "حداقل حجم مصرفی پهنای باند به علاوه هزینه اتصال و هزینه رانژه"قابل محاسبه خواهد بود.
رضوانی با ارایه یک مثال گفت: به عنوان مثال قیمت یک سرویس 128 کیلوبیت برثانیه با 5/2 گیگابایت حجم دانلود براساس این فرمول، 13 هزار و 250 تومان خواهد شد. البته در صورت عدم استفاده سایر مشترکان امکان استفاده بیشتر پهنای باند و ارتقای سرعت وجود دارد که این شرایط به ندرت اتفاق می‌افتد.

توصیه‌هایی برای متقاضیان
معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به متقاضیان سرویس اینترنت پرسرعت توصیه کرد که بسته‌های انتخابی خود را مطابق با نیازشان انتخاب کنند چراکه پهنای باند مصرف نشده کاربران به دوره بعدی منتقل نمی‌شود؛ همچنین توصیه می‌شود که در صورت نیاز به پهنای باند اضافه تا قبل از اتمام مهلت زمانی از خرید حجم‌های زیاد اینترنت خودداری کنند و متناسب با زمان باقی مانده حجم اینترنت خریداری کنند.
به گفته وی تمامی اپراتورهای ارایه دهنده اینترنت موظفند امکان مشاهده میزان مصرف را برای مشتریان خود فراهم کنند و در صورتی که چنین امکانی را فراهم نکنند از ارایه سرویس توسط آنها جلوگیری به عمل خواهد آمد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :