آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 2417
تاریخ انتشار : 3 آبان 1390 11:23
تعداد بازدید : 733

وزیر کشور:

انتخابات مجلس در 10 درصد شعب،کاملا رایانه ای است

وزیر کشور گفت: در حال حاضر آمادگی برگزاری صددرصد انتخابات به صورت رایانه ای و مکانیزه را هم داریم.

واحد مرکزی خبر- محمد نجار درباره برگزاری انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی به صورت رایانه‌ای افزود: در این دوره با توجه به تمهیداتی که اندیشیده‌ایم و آمادگی‌هایی که ایجاد شده و تیم قوی علمی که روی این موضوع کار کرده است؛ آمادگی برگزاری صددرصد انتخابات را به صورت رایانه‌ای هم داریم.
وی گفت: اما با مصلحتی که اندیشیده و با مشورت‌هایی که انجام شد، بناست انتخابات تا 10 درصد شعبه‌ها را به صورت صددرصد رایانه‌ای برگزار کنیم.
محمدنجار افزود: این کار، آزمایشی انجام می‌شود تا مقدمه‌ای باشد برای انتخابات آینده در کشور که در آنها بتوانیم صددرصد انتخابات را رایانه‌ای برگزار کنیم.
وزیر کشور افزود: البته این به معنای آن نیست که فقط 10 درصد کار رایانه‌ای است، بلکه بیش از 90 درصد کارهایی که به زیرساخت‌ها و همه فرآیندهای انتخابات مربوط می‌شود، رایانه‌ای و مکانیزه صورت می‌گیرد.
محمدنجار افزود: اما آن (10درصد) در واقع بخش خروجی و بیرونی کار است که شامل اخذ رای و تجمیع آرا و مسایل مختلف است که همه اینها به صورت صددرصد رایانه‌ای برگزار می‌شود.
بسترهاي لازم کاهش خطاها در سيستم الکترونيکي فراهم شده است     
مسوول كميته فناوري اطلاعات ستاد انتخابات كشور گفت: با افزايش فرآيندها از 9 به 25 فرآيند بسترهاي لازم براي کاهش خطاها در سيستم الکترونيکي فراهم شده است.
امير شجاعان با اشاره به الکترونيکي بودن نهمين دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي افزود: در اين راستا 25 فرآيند اصلي از زمان صدور دستور انتخابات تا زمان امحاي آرا انجام مي‌گيرد.
وي با بيان اينكه در دوره قبل تنها 9 فرآيند اجرا شده بود، گفت: با افزايش اين فرآيندها از 9 به 25 بسترهاي لازم برای کاهش خطاها در سيستم الکترونيکي فراهم شده است.
شجاعان در ادامه افزود: تمامي مراحل تدوين شده مورد تاييد شوراي نگهبان است.
وي با اشاره به اينکه سيستم جامع راي‌گيري مجهز به مكانيسم امضاي الكترونيكي است، گفت: اين نوآوري‌هاي انجام شده در سيستم جامع قابليت حذف كاغذ را به‌طور صد درصدي دارد.
شجاعان استفاده از فناوري پويا براي سهولت اعمال تغييرات، استفاده از زيرساخت‌هاي مخابراتي چندگانه، طراحي سخت افزارهاي خاص انتخابات و غیره را از جمله نوآوري‌هاي سيستم جامعه راي‌گيري بيان كرد.
وي با بيان اينکه اين سيستم از ضريب ايمني ويژه‌اي برخوردار است، افزود: هيچ فردي بيش از يک بار نمي‌تواند راي دهد و اگر فردي پس از راي در شعب ديگري حضور يافت، تا دوباره راي دهد به وسيله نرم‌افزارهاي امنيتي موجود در سيستم شناسايي خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :