آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 24162
تاریخ انتشار : 21 اسفند 1391 10:44
تعداد بازدید : 784

اختلاف صادرکنندگان و گمرک بر سر ارزش گذاری نرم افزار

معاون توسعه فناوری و تجارت الکترونیکی وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: نخستین همایش بین المللی صنعت و صادرات فناوری اطلاعات، اردیبهشت سال آینده با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار می شود.

فناوران -محمدصادق مفتح افزود: این همایش با توجه به سند چشم‌انداز ایران 1404، اهداف قانون برنامه پنجم توسعه اقتصادی مبنی بر ارتقای سهم صنعت فناوری اطلاعات و ارتقای سهم صادرات محصولات و خدمات فناوری اطلاعات به 5/1 درصد صادرات غیرنفتی برگزار می‌شود.
وی افزود: با توجه به اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان متولی صنعت فناوری اطلاعات، برنامه‌های کلانی برای توسعه این صنعت و صادرات صنایع استراتژیک و پیشتاز طراحی کرده است، دفتر توسعه صنعت فناوری اطلاعات وزارت صنعت، معدن و تجارت در نظر دارد این همایش را در اردیبهشت ماه با دعوت بیش از 20 کشور برگزار کند.
مفتح گفت: معرفی توانمندی‌ها، فرصت‌ها و چالش‌های صنعت و صادرات فناوری اطلاعات کشور در ابعاد علمی، فناوری و اجرایی، ارایه دستاوردهای علمی، فناوری و اجرایی کشورهای پیشرو، کمک به ارتقای صنعت و صادرات فناوری اطلاعات کشور در اولویت همایش است.
محمدصادق مفتح درباره وجود برخی مقاومت‌ها در کشور در مقابل توسعه فناوری اطلاعات گفت: این موضوع که برخی‌ در مقابل توسعه فناوری اطلاعات مقاومت می‌کنند را قبول ندارم. ما در ابتدای راه هستیم و البته باید اطلاعات آماری ما درحوزه صنعت فناوری اطلاعات دقیق‌تر
شود.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اختلاف نظر موجود بین گمرک و صادرکنندگان درباره نحوه قیمت‌گذاری نرم‌افزارهای صادراتی گفت: براساس آمار سازمان توسعه تجارت صادرات نرم‌افزار در سال گذشته به حدود 100 میلیون دلار رسید که البته این رقم چندان دقیق نیست.
وی افزود: مرکز آمار ایران متولی محاسبه شاخص رشد تجارت الکترونیکی در کشور شده است و نهادهای دیگر نیز باید اطلاعات دقیقی را مربوط به حوزه فناوری اطلاعات منتشر کنند.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه طبق اهداف برنامه پنجم توسعه باید 20 درصد از تجارت داخلی و 30 درصد از تجارت خارجی کشور به شکل الکترونیکی انجام شود، گفت:‌ ایجاد هر شغل در صنعت فناوری اطلاعات به حدود 20 هزار دلار سرمایه‌گذاری نیاز دارد، در حالی که این رقم در صنایع پتروشیمی و فولاد به ترتیب به 380 و 250 هزار دلار می‌رسد.
مفتح با اشاره به مزیت کشور در حوزه صادرات نرم‌افزار گفت: باید تا پایان برنامه پنجم توسعه دو درصد از تولید ناخالص داخلی کشور به ارزش 10 میلیارد دلار و 5/1 درصد از صادرات غیرنفتی کشور به ارزش 800 میلیون دلار از طریق صنعت فناوری اطلاعات تامین شود.

مشکلات را پیش از همایش حل کنید
محمدرضا طلایی رییس اتحادیه صادرکنندگان نرم‌افزار ایران در مورد اختلاف صادرکنندگان با گمرک گفت: گمرکات کشور برای صادرات محصولات و خدمات نر‌م‌افزاری همکاری نمی‌کنند.
وی افزود: ارزش‌گذاری محصولات نرم‌افزاری در گمرک انجام نمی‌شود و دوستان حاضر نیستند برای حل مشکل کار کارشناسی صورت بگیرد.
طلایی با بیان اینکه کمیته ارزش‌گذاری کالا در گمرک موظف است نرخ محصولات صادراتی نرم‌افزار را تعیین کند گفت: از نظر آنها ما زیرگروه خدمات هستیم و به همین دلیل زیر بار ارزش‌گذاری نرم‌افزار نمی‌روند. به همین دلیل هم شرکت‌های نرم‌افزاری در صادرات محصولاتی که باید به صورت بسته در کشورهای خارجی عرضه شود، دچار
مشکل‌اند.
رییس اتحادیه صادرکنندگان نرم‌افزار افزود: حل نشدن این مشکلات در صادرات نرم‌افزار بعدا می‌تواند در صادرات محصولات دانش‌بنیان که سرمایه‌گذاری خوبی نیز روی این موضوع شده دردسرساز
باشد.
وی در پاسخ به این سوال که با توجه به مشکلات گمرکی، اکنون صادرکندگان نرم‌افزار برای صادرات نرم‌افزار چه می‌کنند گفت: صادرکنندگان برای صادرات دیگر به گمرک مراجعه نمی‌کنند. در نتیجه یا بسته‌های خود را از طریق پست ارسال و یا در اینترنت آن را آپلود می‌کند. برای تایید صادرات نیز تاییدیه سفارت و ارزشگذاری اتحادیه در دستور کار قرار می‌گیرد اما این موضوع شرکت‌های صادرکننده را با مشکلاتی روبه‌رو کرده
‌است.
طلایی در مورد این مشکلات گفت: مشکل نخست این است که صادر کننده دیگر برگ سبز گمرکی در اختیار نخواهد داشت و در نتیجه سازمان امور مالیاتی وی را به عنوان صادرکننده شناسایی نکرده و دیگر مشمول معافیت‌ها و مزیت‌ها نخواهد شد. به همین دلیل هم مواردی بوده که به دلیل ارزش افزوده بالای صادرات نرم‌افزار، مالیات‌های بسیار سنگین شامل حال شرکت‌های نرم‌افزار شده که البته با پیگیری اتحادیه این مشکلات فعلا حل شده است.
رییس اتحادیه صادرکنندگان نرم‌افزار با بیان اینکه آمار صادرات 100 میلیون دلاری نرم‌افزار دقیق است گفت: البته ما مدعی هستیم که به دلیل همین مشکلات، آمار واقعی صادرات اعلام نمی‌شود وگرنه این آمار به 300 میلیون دلار
می‌رسد.
وی افزود: مشکل بعدی تامین سرمایه در گردش شرکت‌ها از طریق بانک‌های تخصصی مانند توسعه صادرات است که این موضوع نیز می‌تواند با حل مشکلات گمرک،
حل شود.
رییس اتحادیه صادرکنندگان نرم‌افزار در مورد برگزاری همایش صنعت و صادرات فناوری اطلاعات گفت: دولت قاعدتا نباید با برگزاری همایش به دنبال مطرح کردن مشکلات باشد. این کار وظیفه تشکل‌هاست که در چند سال گذشته نیز انجام شده است. اکنون مشکلات مشخص است و راه‌حل‌ها نیز ارایه شده
است.
طلایی افزود: انتظار از دولت این است که پیش از آغاز این همایش دولت به دنبال حل مشکلات اساسی صادرات باشد و در این همایش خبر حل این مشکلات را اعلام کند و نه خود مشکلات را.
وی در مورد آمار صادرات نرم‌افزار در سال 91 نیز گفت: پیش‌بینی ما برای این سال 150 میلیون دلار صادرات بوده است که البته شواهد نشان می‌دهد این میزان محقق نخواهد شد. البته برآورد دقیق هنوز درنیامده و ما از شرکت‌ها خواسته‌ایم اطلاعات خود را ارایه کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :