آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 24158
تاریخ انتشار : 21 اسفند 1391 10:38
تعداد بازدید : 679

بیمه ها زیر پوست مان «راپورت چی» می کارند

یکی از مشکلات عمومی بازارهای بیمه این است که بیمه کننده نمی تواند بر رفتار همه افراد مخصوصا کسانی که رفتارهای خطرناک انجام می دهند، نظارت داشته باشد. زیرا بسیاری از افراد با به خطر انداختن خود و انجام رفتارهای خطرناک، بیمه کننده ها را به چالش کشانده اند. به طور مثال، بیمه های خودرو اخیرا برای به حداقل رساندن مشکلات اطلاعات در مورد تصادفات یا سوانح دیگر، ابزارهایی را در خودروها کار گذاشته اند که دریابند رانندگان تا چه حد در خلق این سوانح نقش داشته اند. با توجه به افزایش هزینه های مربوط به سلامتی و بهداشت به نظر می رسد که این بازار در آینده نیاز به فناوری هایی برای اعمال نظارت دارد. با روند پیشرفت فناوری ها نیز این طور به نظر می رسد که ابزارهای مدرن روند نظارت را بسیار تسهیل خواهد کرد. در حال حاضر به لطف محصولات جدید جمع آوری اطلاعات به راحتی می توانیم در یک روز، اطلاعات مربوط به ضربان قلب ، کالری هایی که می سوزانیم و حتی نحوه خوابیدن مان را جمع آوری کنیم. اما به نظر می رسد که فناوری های آینده جامع تر و فراگیرتر از اکنون خواهند بود و حتی به صورت خودکار این کار را انجام خواهند داد. پژوهشگران حوزه کاشت پیش بینی می کنند که در آینده ای نزدیک ایمپلنت ها از داخل بدن مان بر ما نظارت و نحوه عملکرد تک تک اعضای مختلف بدن را بررسی می کنند. دولت آمریکا نیز برای تحقیقات مربوط به این زمینه، سرمایه گذاری کلانی انجام داده و از لابراتورها و موسسات پزشکی درخواست مطالعه در این زمینه کرده است.

ترجمه: نسترن صائبی
منبع: فوربس

پزشک در بدن سربازان 
یکی از این موسسات دارپا است. آژانس پروژه‌های تحقیقاتی دفاعی پیشرفته آمریکا (DARPA) قصد دارد با کاشت نانو حسگرها در داخل بدن سربازان، امکان تشخیص و درمان به موقع بیماری‌های آنان را فراهم کند.
بسیاری از سربازان در میدان نبرد در اثر تشخیص دیرهنگام بیماری و مشکلاتی غیر از جراحات جنگی جان خود را از دست می‌دهند و کاشت نانوحسگرها در بدن به تشخیص و درمان به موقع بیماری‌ها کمک خواهد کرد. نانوحسگرهای کاشتنی از نانوذراتی ساخته شده‌اند که هزاران بار نازک‌تر از موی انسان هستند و می‌توانند وضعیت سلامت سربازان در میدان جنگ را تحت کنترل قرار دهند.
حسگرها می‌توانند بروز عفونت و بیماری در بدن فرد را شناسایی کنند و می‌توان از آنها برای درمان فوری فرد استفاده کرد. نانوحسگرها باید فاقد هرگونه مواد ناشناخته یا نانوذراتی باشند که به بدن میزبان صدمه وارد می‌کنند. فاز اول این تحقیق شامل تشخیص به موقع بیماری‌ها توسط نانوحسگرها است و محققان دارپا امیدوارند که تا اواخر سال جاری میلادی فاز دوم این پروژه را که شامل درمان بیماری‌ها توسط حسگرهاست آغاز کنند.
پس از تکمیل و جمع‌بندی تحقیقات در مراکز دانشگاهی و شرکت‌های فعال در حوزه نانوحسگرهای پزشکی روی نمونه‌های حیوانی آغاز شده و در صورت اثربخش بودن نتایج، آزمایش روی انسان نیز انجام خواهد شد.

تغذیه ابزارهای کاشته شدنی در بدن با قند خون
محققان سال‌هاست که در زمینه کاشت ابزارها در بدن برای رد و بدل کردن اطلاعات تحقیق می‌کنند. حتی مدتی پیش منبعی را نیز برای تامین انرژی مورد نیاز این کاشت‌ها کشف کرده‌اند.
تامین انرژی از سوزاندن قند؛ این کاری است که موجودات زنده میلیون‌ها سال است انجام می‌دهند، اما دو پژوهشگر از فرایبورگ آلمان از این تکنولوژی قدیمی خلقت در ابزارهای جدید هم استفاده می‌کنند.
به این معنی که ابزارهای پزشکی که در بدن انسان کار گذاشته می‌شود نیاز به باتری و شارژ نداشته باشند و از جریان خون انرژی مورد نیازشان را تامین کنند. ‏آنها در نظر دارند روی سلول‌های تولیدکننده انرژی کار کنند که می‌تواند قند خون را با اکسیژن موجود در بافت‌های بدن ترکیب کرده و انرژی مورد نیاز را برای گجت‌های کاشته شده در بدن فراهم کنند.
‏تیم محقق برای این کار از واکنشگرهای پلاتینیومی استفاده کنند که نه تنها کارآیی بهتر و راندمان بالاتری نسبت به سایر انواع تولیدکننده‌های انرژی دارند، بلکه مقاومت شیمیایی مطلوبی داشته و کمتر از سایر واکنشگرها ممکن است واکنش‌های حساسیتی ایجاد کنند. ‏در صورت توسعه چنین ابزارهایی دیگر نگرانی از تامین شارژ باتری انواع ایمپلنت‌ها یا از کار افتادن ناگهانی آنها موردی نخواهد داشت و تنها کاری که بیمار باید انجام دهد خوردن غذاست.
همچنین نیازی به تعویض قطعات یا باتری‌ها و دردسرهای ناشی از اعمال جراحی مربوطه نیز نخواهیم داشت.
‏بدون شک توسعه چنین ابزاری در آینده می‌تواند آغازگر سلسله‌ای از ابداعات جدید در زمینه ساخت ابزارهای کاشته شده در بدن یا اندام‌های مصنوعی باشد که با انرژی حاصل از قند خون کار
می‌کنند. ‏

کلام آخر
شرکت‌های بیمه با ابزارهایی مانند اینها می‌توانند حتی تخفیفاتی را به مشتریان خود که برای کاهش استرس، تغذیه سالم، خواب راحت و به طور کلی، رفتارهایی که خودشان را سالم‌تر نگه می‌دارد، انجام می‌دهند در نظر بگیرند. به طور کلی، با وجود چنین ابزارهای قابل کاشتی دیگر بیمه‌ها نگران هزینه‌های هنگفتی که گاه وظیفه‌ای در قبال آنها ندارند، نخواهند
بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :