آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 24124
تاریخ انتشار : 20 اسفند 1391 15:45
تعداد بازدید : 921

دبیر کمیته ملی رمز در تشریح اهداف تصویب طرح ملی توسعه رمز:

ایران به دنبال رتبه اول منطقه در حوزه رمزنگاری است

دبیر کمیته ملی رمز درخصوص تصویب طرح ملی توسعه رمز کشور در شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری گفت: بومی سازی الگوریتم رمزنگاری و جذب دانشجویان دکترا در حوزه رمزشناسی و رمزنگاری از جمله مهم ترین اهداف این سند بالادستی است.

خبرگزاری مهر- دکتر مرتضی براری با بیان اینکه پروژه رمز ملی با همکاری چندین دانشگاه بزرگ کشور از جمله دانشگاه صنعتی شریف، امیرکبیر، صنعتی اصفهان و شهید بهشتی و در راستای توسعه ملی حوزه رمزنگاری تدوین و به مرحله اجرا درآمده است، گفت: این طرح با حمایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت صنعت معدن تجارت، وزارت اقتصاد، بانک مرکزی، وزارت علوم تحقیقات و فناوری، وزارت اطلاعات، وزارت دفاع و معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری مطرح و در شورای عالی علوم تحقیقات و فناوری – عتف- به تصویب رسید.
وی تشکیل کمیته ملی رمز را با هدف اجرایی کردن طرح‌ها و تقسیم وظایف از جمله نخستین مصوبات این طرح ملی برشمرد که هم اکنون انجام شده است و گفت: نمایندگان این وزارت‌خانه‌ها و شش عضو هیات علمی دانشگاه و نماینده انجمن رمز ایران در این کمیته حضور خواهند داشت.
دبیر کمیته ملی رمز، توسعه رمز ملی را از جمله اسناد بالادستی سند چشم‌انداز توسعه کشور و نیز برنامه پنجم توسعه برشمرد و گفت: براساس این طرح باید هرچه سریع‌تر علم و صنعت رمز در کشور ارتقا پیدا کند.
براری جذب دانشجویان دکترا، بومی‌سازی الگوریتم رمزنگاری و طراحی الگوریتم بومی و ارتقای صنعت بومی‌سازی در این حوزه را از جمله مهم‌ترین وظایف این سند بالادستی عنوان کرد و گفت: هدف ما در این سند، دستیابی به رتبه اول منطقه در حوزه رمز و رمزنگاری است.
وی با بیان اینکه اهداف این سند ملی باید تا پایان برنامه پنجم توسعه کشور نهایی و محقق شود، گفت: رمزنگاری و رمزشناسی از جمله صنایع و علوم استراتژیک کشور محسوب می‌شوند که کمک به ارتقای این صنعت و ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان در این حوزه در این سند ملی تاکید شده است.
دبیر کمیته ملی رمز گفت: تقویت امنیت فضای مجازی، هماهنگ‌سازی فعالیت‌های دانشگاهی و تقویت دوره‌های تحصیلات تکمیلی و افزایش جذب دکتری پژوهش محور در حوزه رمزنگاری و رمزشناسی از جمله وظایف پیاده‌سازی طرح ملی توسعه رمز در کشور است که باید تا پایان سال 95 محقق شود.
وی درباره اهمیت اجرای این طرح گفت: با توجه به تهدیدهای موجود علیه زیرساخت‌های مهم کشور، توسعه منابع انسانی، توسعه دانشگاه‌ها، انجمن‌های علمی، مراکز پژوهشی و شرکت‌های دانش‌بنیان و همچنین توسعه بسترهای تخصصی در این طرح مورد توجه قرار گرفته
 است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :