آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 24119
تاریخ انتشار : 20 اسفند 1391 15:31
تعداد بازدید : 593

بررسی حضور بانوان در شرکت‌های فناوری

گوگل و مایکروسافت تعداد کارمندان زن را لو ندادند

گوگل در حالی که همیشه در تجلیل روز جهانی زن پیش قدم است و لوگوی خود را به احترام زنان جهان تغییر می دهد، به تازگی به درخواست یک زن سیاستمدار بریتانیایی برای فاش کردن تعداد زنان شاغل در شاخه بریتانیای این شرکت جواب رد داد و این کار خود را «رازداری» توجیه کرد. البته گوگل در این کار تنها نیست و گویا مایکروسافت نیز همین روش را در مقابل این درخواست در پیش گرفته است.

گزارش: نسترن صائبی
منبع: ZDNet و نیویورک تایمز
ماجرا از اینجا شروع شد که دقیقا یک روز بعد از گرامیداشت روز جهانی زن که به دلیل حضور پررنگ زنان در صحنه‌های سیاسی، آموزشی، اشتغال و برابری زنان با مردان برگزار می‌شود، مایکروسافت و گوگل از دادن جواب به یکی از اعضای پارلمان بریتانیا سرباز زدند. چی اونوورا (Chi Onwurah)، عضو پارلمان نیروی انسانی بریتانیا در درخواستی از 10 شرکت‌ فناوری و مهندسی خواسته بود که تعداد زنان استخدامی ‌خود را اعلام کنند. وی هدف خود را از این کار، مطالعه و بررسی میزان مشارکت زنان در حوزه فناوری و مهندسی اعلام کرده است. اما از میان این شرکت‌ها، مایکروسافت و گوگل از دادن این اطلاعات خودداری کرده و اعلام کردند که به دلیل رازداری از دادن این اطلاعات معذوریم. اونوورا در این‌باره گفت: ما حدس می‌زنیم که مایکروسافت و گوگل به دو دلیل از ارایه این اطلاعات سرباز زده‌اند. دلیل اول این است که آنها نگرانند که مبادا با دادن این نوع اطلاعات خود را گرفتار داده‌های کلان (Big Date) کنند و دوم احتمال این وجود دارد که آنقدر تعداد زنان کارمند در این شرکت‌ها کم است که دوست ندارند تعداد آنها را اعلام کنند. با این حال برخی از شرکت‌ها آماده جواب دادن به این درخواست هستند. برخی مطالعات روی شرکت‌های مهم فناوری اطلاعات به غیر از 10 شرکتی که اونوورا آنها را بررسی می‌کند، عبارتند از:
- سیستم‌های BAE، یکی از زیرساخت‌های فناوری اطلاعات است که به دلیل محافظت از فناوری‌های مربوط به بخش‌های نظامی‌جهانی به شدت در حال رشد است و هشت درصد از نیروهای مهندس و پنج درصد از جامعه مهندسان مدیر را در این بخش در بریتانیا زنان تشکیل می‌دهند.
- ARM، یک طراح تراشه بریتانیایی است و اعلام می‌کند که پنج درصد از بخش مهندسی بریتانیا را زنان تشکیل می‌دهند، ولی در هیچ کدام از کادرهای مدیریتی ارشد آن زنان حضور ندارند. به گفته مقامات این شرکت، در حالی که میزان استخدام زنان در بقیه شرکت‌ها بالاتر از حد متوسط ملی بود، درصد این شرکت سازنده تراشه بالاتر از کشورهای دیگر به ویژه هند است.
- فورد، شرکت خودروسازی که از فناوری‌های مدرن در بخش‌های اتوماسیون خود استفاده می‌کند، 16 درصد از کادر فناوری اطلاعاتش را زنان تشکیل می‌دهند.
با این حال، گوگل اعلام کرد که در نظر دارد چند دانشجوی علوم کامپیوتر یا رشته‌های مرتبط دیگر و بیش از 200 دانشجو را از بریتانیا استخدام کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :