آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 24116
تاریخ انتشار : 20 اسفند 1391 15:25
تعداد بازدید : 555

دبیر شورای عالی فضای مجازی:

درآمدهای ICT خرج خودش نمی شود

هم زمان با نخستین سالگرد تاسیس شورای عالی فضای مجازی، دبیر این شورا به ارایه توضیحاتی درباره دستاوردهای یک ساله این شورا پرداخت و گفت: در حوزه فناوری اطلاعات کشور با فعالیت های جانبی سالانه حدود چهارهزار میلیارد تومان درآمدزایی برای کشور وجود دارد که می توان از این درآمد بخشی را برای همین حوزه اختصاص داد که متاسفانه در حال حاضر این اتفاق در کشور نمی افتد.

 ایسنا- مهدی اخوان بهابادی افزود: طی یک سال گذشته اصل عملکرد شورای عالی فضای مجازی تمرکز روی ایجاد ساختارها و تشکل‌ها بوده و در کنار این موارد بر رصد فضای مجازی کشور نیز تمرکز لازم صورت گرفته تا ارزیابی شود که در این بخش در چه وضعیتی قرار داریم. وی گفت: براساس شناخت کامل و همه جانبه‌ای که از این بررسی‌ها به دست آمد و تحقیقات مفصلی که صورت گرفت در نهایت هفت طرح به تصویب شورای عالی فضای مجازی رسید تا در دستور کار قرار گیرند.
 هفت طرح مصوب شورا
اخوان بهابادی به ارتقای امنیت و توان دفاع سایبری کشور، ارتقای زیرساخت‌های فضای مجازی کشور، ارتقای خدمات فضای مجازی کشور (به عنوان مثال مواردی مانند موتور جست‌وجوی بومی، ایمیل بومی، انواع شبکه‌های اجتماعی و غیره)، ارتقای تولید محتوای فضای مجازی (از جمله تولید بازی‌های رایانه‌ای برخط و صوت و تصویر) به عنوان چهار مورد از طرح‌های تصویب شده اشاره کرد.
وی از طرح تنظیم مقررات و ضوابط فضای مجازی، پژوهش، مطالعات راهبردی و فرهنگ‌سازی در فضای مجازی و همچنین توسعه فعالیت‌های برون مرزی در حوزه فضای مجازی به عنوان دیگر طرح‌های تصویب شده این شورا نام برد.
رییس مرکز ملی فضای مجازی افزود: اکنون پس از گذشت یک سال از تشکیل شورا، تصویری از مجموعه فعالیت‌هایی که می‌توان انجام داد و باید انجام داد به دست آمده است و از این پس ما در انتظار اقدامات و همکاری‌های دولت و مجلس هستیم تا انشا‌ءالله با اختصاص بودجه مناسب در سال 92 شاهد افتتاح طرح‌های مختلف باشیم.
 سهم یک میلیارد تومانی شورا در بودجه 92
اخوان در ادامه در پاسخ به این سوال که گویا برای شورای عالی فضای مجازی سهمی‌ یک میلیارد تومانی در بودجه 92 دیده شده و برخی صحبت‌ها حکایت از کافی نبودن این بودجه برای این شورا دارد، گفت: به هر حال در لایحه بودجه دولت عددی در نظر گرفته شده که پیشنهاد دولت برای اختصاص بودجه به این بخش بوده است. اما به نظر می‌رسد که این رقم برای فعالیت‌های شورا کافی نیست.
 منعی برای ورود به مسایل اجرایی نداریم
دبیر شورای عالی فضای مجازی در ادامه در پاسخ به این سوال که پیش از این بارها تاکید شده است که شورای عالی فضای مجازی قصد ورود به مسایل اجرایی را ندارد در چنین شرایطی آیا اختصاص بودجه‌ای بالاتر از این رقم برای این شورا ضرورتی خواهد داشت گفت: شورای عالی فضای مجازی منعی برای ورود به مسایل اجرایی ندارد اما با این وجود ما تلاش‌مان بر این است که به این مباحث ورود نکنیم.
 او افزود: در مورد بودجه برای اجرای طرح‌های این شورا رقمی ‌لازم خواهد بود که عملا این رقم به سازمان‌های کشور و حتی بخش خصوصی هم تعلق خواهد گرفت و در قالب حمایت از بخش خصوصی بودجه‌ای در اختیار این بخش‌ها قرار خواهد گرفت که البته همان طور که گفتم بخشی از این بودجه نیز برای اجرای هفت طرح مدنظر شورا استفاده خواهد
 شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :